• .

Джордж Оруел. Основні твори. Біографія і творчий шлях.

Аналіз твору Джорджа Оруела «Ферма тварин»

Аналіз твору Джорджа Оруела «1984» 

Література Великої Британії ХХ ст.

Зарубіжна література ХХ ст. Загальний огляд

 

Джордж Оруел (1903—1950)

«Лунав гнівний рик у дванадцять ротів, голоси тих, які кричали, були однакові. Тепер стало зрозуміло, що сталося зі свиньми. Тварини, котрі стояли в саду, знову і знову переводили погляд зі свиней на людей і з людей на свиней і знову зі свиней на людей, але не могли з упевненістю сказати, де — люди, а де — свині». Так закінчується один із найвизначніших творів ХХ ст. — «Ферма тварин» Джорджа Оруела. Він був актуальним у час написання. І сьогодні його актуальність незаперечна. Очевидно, таким буде завжди. Адже завжди проблемними і гірко болючими будуть питання, які він порушив у 40-ві роки минулого століття: де межа, за якою людина втрачає людськість? чи здатна вона зберегти в собі людські риси — не зрадити, не продати, не зректися власної сутності, відчувши грізне дихання страху? Джордж Оруел думав, що здатна. Інакше не писав би своїх творів.

Джордж Оруел. Основні твори. Біографія і творчий шлях.

Джордж Оруел — псевдонім, узятий письменником для його першої книжки нарисів «Униз і геть у Парижі та Лондоні» (1933): Джордж — на честь святого покровителя Англії — Джорджа, Оруел — назва річки на півночі країни. Ерік Артур Блер (справжні ім’я і призвище письменника) народився 23 січня 1903 року в Індії, у м. Бомбей, у сім’ї англійського службовця. Батько Еріка походив із збіднілого аристократичного роду, завдяки чому хлопець вступив до елітної школи Св. Кіпріана, а згодом — до Ітонського коледжу.
Сумніви та суперечності, моральні норми та переконання, максималізм і шалена віра у справедливість, вміння не впадати у загальні ілюзії — усе це, вочевидь, зароджувалось у його свідомості ще в дитинстві. Він рано зрозумів, що «закон життя — це постійний тріумф сильного над слабким», і якщо не можна змінити світ чи самому стати сильним, то можна визнати свою поразку і зробити з цього перемогу. Джордж Оруел прагнув стати письменником, багато годин проводив за друкарською машинкою, заробляв на життя миттям посуду в паризькому готелі, учителював, працював продавцем у книжковому магазині.
Повернувшись з Іспанії, він написав книжку про громадянську війну («Дань Каталонії», 1938). Одинак, скептик, бунтар Джордж Оруел бореться з усім, що пов’язано з владою. Вже в романі «На свіже повітря» (1939) він передрік, що після війни, яку також передбачив, настане ера тоталітаризму, черг за продуктами, гумових кийків, гасел і садизму. Герой твору розмірковує, що «ніколи не буде нестачі у фізіономіях, розбитих гайковими ключами». У 1939 р. письменник замислюється над тим, що «завжди знайдеться новий тиран, готовий змінити старого».
Друга світова війна застала Оруела в Лондоні. Він не зміг піти на фронт через підозру на туберкульоз. Натомість став сержантом добровольців місцевої оборони, працював на Бі-Бі-Сі, друкував статті у пресі… І писав дивний твір, подібного якому ніколи не було в його доробку і який вважають найбільшим його здобутком — казку «Ферма тварин» (1945), про те, «як революції неминуче зраджують своїй природі; як ідея рівності втілюється у тому, що хтось виявляється більш рівним, ніж інші; і як в ім’я нового ладу колективна воля чинить насильство над особистістю». Згодом з’являється роман «1984» (1949), у якому автор змальовує гротескну картину життя в тоталітарній державі, ототожнюючи її з СРСР.
Звісно, в умовах радянського тоталітаризму згадані твори Джорджа Оруела були піддані фальшуванню та остракізмові. «Ферма тварин» була названа радянською критикою «брехливим пасквілем проти соціалізму», а роман «1984» – «сумішшю порнографії та наклепів на визвольну боротьбу народів». Про публікацію самих творів Джорджа Оруела на теренах СРСР не могло бути й мови. Навіть за горбачовської «перебудови» в навчальній літературі для вищих навчальних закладів можна було прочитати хіба що такий «аналіз» його творів: «Роман Оруела “1984” став віддзеркаленням ідеології буржуазного індивідуалізму, ворожої будь-яким формам колективізму».
Обговорення цього твору, що отримав широку рекламу, підсилену знятим за ним фільмом, який став у повному розумінні ідеологічною зброєю в умовах «холодної війни», вийшло за межі літературної критики». Коментарі тут, як кажуть, зайві. Тоталітарна влада впізнала себе в художніх образах Джорджа Оруела, а, впізнавши, діяла так, як він і передбачав: вона залякувала громадян, застерігала їх від вільнодумства, бо воно розхитувало її підвалини, руйнувало цю споруду, яка стояла на кістках мільйонів закатованих жертв. Проте свободу не спинити. Це також передбачив письменник.
Джордж Оруел не дожив до того часу, коли гігантська тоталітарна імперія СРСР розвалилась. Помер він 21 січня 1950 року в Лондоні. Однак і донині його твори залишаються актуальними, застерігають людство від небезпеки відродження тоталітарних режимів.

 

Літературна творчість Джорджа Оруела

Вірячи у своє призначення як письменника, він спостерігав за життям, не відвертаючи погляд від найогиднішого в ньому, досліджував соціальне дно Парижа і Лондона. І завжди намагався заглибитися в суть людини, зрозуміти її.
Один за одним щорічно виходили його романи: «Бірманські дні» (1934), «Донька священика» (1935), «Не кидай конвалії» (1936).

 

Джордж Оруел. Основні твори. Біографія і творчий шлях.

Комментарии закрыты.