Бароко, Що таке Бароко?

Бароко, Що таке Бароко?

Бароко (від італ. bаrоссо — дивний, химерний; португ. pеrrоlа bаrосса — перлина неправильної форми) — напрям у мистецтві та літературі XVII—XVIII ст., якому належить важливе місце в розвитку європейської культури. Бароко прийшло на зміну Відродженню, але не було його повним запереченням. Література бароко характеризується універсалізмом, динамізмом, багатозначністю, складною метафоричністю, алегоричністю, прагненням вразити читача пишним, барвистим стилем, незвичайними формами. У поетиці бароко поєдналися різні контрасти, релігійні та світські мотиви, античні та християнські образи, традиції Середньовіччя (готики) і Відродження. Під словом «бароко» розуміють також стиль і добу, коли розвивався цей напрям.
Розрізняють такі «стильові рівні» бароко: «високе» — панегірична поезія, трагедії, героїчна поема; «середнє» — релігійна та світська лірика, елегії, пасторалі, притчі, подорожі, утопії, політичні трактати тощо; «низове» — міська лірика, шкільна драма тощо.

Літературу бароко репрезентують твори П. Кальдерона де ла Барки, Дж. Донна, Дж. Маріно, Дж. Мільтона, Ф. Кечведо, Л. Барановича, Г. Сковороди, І. Галятовського та ін. У живописі елементи бароко можна знайти у спадщині М. Караваджо, П. Рубенса, Рембрандта, Д. Веласкеса, в музиці цей напрям представляють Й. Бах, Г. Гендель. Бароко знайшло втілення в архітектурі, скульптурі, інших видах мистецтва.

Бароко як синтез традицій

Середньовіччя

Відродження

Бароко

Бог — центр ВсесвітуЛюдина — центр ВсесвітуЛюдина у складних стосунках із Богом
Поширення християнстваВідродження античної культуриПоєднання християнства і античних традицій
Культ БогаКульт людиниВіра в духовні можливості людини
Світ — непізнаний і жахливий; справжнє життя не на землі, а на небіЄдність, гармонійність світуНамагання проникнути в таємниці світу; протиставлення духовного буття земній марноті
Опора на віруОпора на розумСпроба примирити розум і віру
Домінує релігійний характер культуриСвітський характер культуриПоєднання релігійних і світських мотивів
Ускладненість готикиПростота, гармонійність формРізноманітність, синтетизм форм

Бароко, Що таке Бароко?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *