Бредбері Рей Дуглас. Основні твори. Біографія і творчий шлях.

Бредбері Рей Дуглас (нар. 1920 р.) — американський письменник, автор повістей, романів, новел, п’єс, 60 телесеріалів, якого справедливо називали «королем фантастики».

Основні твори: «Марсіанські хроніки» (1951), «451° за Фаренгейтом» (1953), «Людина в малюнках» (1955), «Ліки від меланхолії» (1956), «Кульбабове вино» (1957).

Народився 25 серпня 1920 р. в маленькому містечку Вокіган на березі великого озера Мічиган. Ім’я Дуглас отримав на честь актора німого кіно Дугласа Фербенкса. Дитинство Бредбері, як свідчать біографи, спочивало на трьох китах. Ними були: природа, книжки, фольклор, плюс сімейна легенда про бабусю, яку нібито спалили 1692 р. внаслідок знаменитого Салемського процесу над відьмами. Бредбері був вразливою дитиною, абсолютно не придатною до традиційних хлоп’ячих розваг. І тоді на допомогу прийшли книжки. Літературні герої в уяві хлопчика були такими ж реальними, як мама чи дядько. Найулюбленіший — капітан Немо. Мріяв про космос, а з 12-ти років — про письменницьку діяльність. Про це Бредбері розповідає в повісті «Кульбабове вино». Відтоді починається його друге життя — у книгах. Він марив героями книг Честертона, Едгара По, Діккенса, Хемінгуея… «Жуль Берн був моїм батьком; Уеллс — мудрим дядечком, Едгар По доводиться мені двоюрідним братом, моєю матір’ю, цілком імовірно, булла Мері Шеллі, творець «Франкенштейна», — згадував письменник. Про своє становлення як письменника Бредбері розповів у статті «Як замість коледжу я закінчив бібліотеку, або Думки підлітка, що побував на Місяці в 1932 році» (1971). В університеті не навчався через брак коштів. Тому зовсім не випадково, як згодом відзначатимуть дослідники його творчості, фортецею Добра в його романах та оповіданнях буде міська бібліотека. Не випадково і те, що охоронці знань, «люди — книги», залишатимуться останніми «острівцями вільнодумства і людяності». Перше оповідання з’являється 1938 р. Але письменник дуже суворо ставиться до написаного ним. Спалює те, що йому не подобається. Бредбері захоплюється ідеями технократії. Технократи вважали, що основні проблеми суспільства пов’язані з неефективним управлінням економікою. За часів економічної скрути працює вдень рознощиком газет. У вільний час пише твори. Стає відомим і навіть популярним автором фантастичних оповідань, у яких намагається зазирнути в майбутнє людства. Така література отримала назву футуристичної (від лат. futurum — майбутнє), а наявність у ній прекрасних і гармонійних картин майбутнього, де неможливі війни, голод, беззаконня й несправедливість і всі люди щасливі… додавало до цієї назви ознаку утопічної. Майбутнє у творах Бредбері — це результат розвитку технократичної цивілізації. Однак не досягнення науки й техніки цікавлять письменника. У центрі його уваги — людина та її цінності в технократичному світі.

У фантастичних творах Бредбері намагався показати її справжнє життя, яке складається із зустрічей і розлук, смертей і надій, любові й болю. Світову славу Рею Бредбері принесли футурологічні твори «Марсіанські хроніки» (1951), які він написав тоді, коли людина у космос ще не запустила навіть супутника, і «451° за Фаренгейтом» (1953). Будинок «Усе для щастя» з новели «Вельд», який повинен був забезпечити комфортне життя родині, насправді зруйнував сімейне щастя, перетворивши дітей на фактичних убивць своїх батьків. А 451° за Фаренгейтом — це температура, при якій займається папір, адже в майбутньому книжки будуть оголошені найбільшими ворогами людства, тому їх усі, без винятку, необхідно спалити… Література, в якій майбутнє людства змальовується гіршим, ніж сучасність, отримала назву антиутопічної. Саме до антиутопії належить новела Бредбері «Усмішка». Інтереси Бредбері не обмежувались тільки літературою. Він писав про мистецтво Ренесансу, кіно. Вивчав психіатрію, філософію, насолоджувався музикою Моцарта, Гайдна, Равеля. Проте жанр фантастики — головний у творчості Рея Бредбері. Його називали «королем фантастики», «дивовижним поетом світу перетворень». Хоча серед великого доробку письменника є повісті й романи, він — неперевершений майстер новели. У робочому кабінеті письменника-фантаста Рея Бредбері висить автомобільний номер «Р-451». Це — як нагадування про небезпеки, які чекають на людину, коли вона занадто захопиться перетворенням матеріального світу, забувши про космос душі.

Бредбері Рей Дуглас. Основні твори. Біографія і творчий шлях.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *