Вічні образи, Що таке Вічні образи?
Вічні образи — ті визначні художні образи, які, виникнувши за певних історичних обставин, мають велике загальнолюдське значення, продовжують зберігати пізнавальну, виховну й естетичну силу.
Одним з яскравих прикладів вічних образів може бути Прометей. Образ Прометея виник у давньогрецькій міфології. Це титан, який вступив у боротьбу з верховним богом Зевсом, викрав у нього вогонь і дав його людям. Він виступав як нескоримий ворог тиранії, борець і мученик за щастя людей. Таким Прометей увійшов і в літературу. Першими його змалювали античні письменники Гесіод, Есхіл та ін. У незакінченій драмі Й. Ґете «Прометей» головний герой — гордий бунтівник. У драмі П. Шеллі «Звільнений Прометей» боротьба Прометея проти богів завершується перемогою справедливості й прогресу. Т. Шевченко в поемі «Кавказ» образом Прометея символізував безсмертя й переможність народу.
У Лесі Українки мотив прометеїзму — один із провідних у творчості, а Прометей із драматичної поеми «В катакомбах» — символ боротьби людства проти будь-якої тиранії. Образ Прометея схвилював Дж. Байрона і М. Ломоносова. Він відтворений багатьма українськими поетами (П. Тичиною, А. Малишком та ін.).