Естетизм, Що таке Естетизм?
Естетизм (від грец. аіsthesis — чуття, почуття, аіsthetion — здатний відчувати) — тенденція та художній рух в англійській літературі і мистецтві, які сформувалися наприкінці XIX ст. під впливом ідей Дж. Рескіна, В. Пейтера, творів О. Уайльда.
Дж. Рескін вивів вічну за своїм значенням формулу: зв’язок краси і правди, краси і добра, краси і справедливості. В. Пейтер вважав, що «естетичний дослідник розглядає всі предмети, з якими йому доводиться мати справу, всі твори мистецтва, всі гарні форми природи і людське життя як сили та явища, здатні породжувати приємні відчуття». Найбільш яскравим представником естетизму був англійський письменник О. Уайльд, на думку якого мистецтво живе своїм життям незалежно від дійсності і тому перебуває в опозиції до свого часу. Він відзначав також, що життя наслідує мистецтво, а не навпаки, що «немає книжок моральних або аморальних, є книжки добре написані або написані погано». Свої погляди на мистецтво О. Уайльд виклав у статтях і в передмові до роману «Портрет Доріана Грея».
Він відривав естетику від етики і заперечував зв’язок мистецтва з мораллю. Ось деякі з його постулатів: «Закони мистецтва не збігаються із законами моралі»; «Естетика вища за етику»; «Митець не має етичних уподобань. Етичні уподобання митця призводять до непрощеної манірності стилю»; «Розуміння фарб і барв важливіше для розвитку особистості, ніж поняття про зле і добре»; «Всяке мистецтво аморальне» тощо. Ці та інші філософські й естетичні погляди, життєве кредо і принципи художньої творчості О. Уайльд виклав у своєму романі «Портрет Доріана Грея».