Есхіл. Біографія і творчий шлях

Есхіл (бл. 525—456 рр. до н. е.) — давньогрецький поет-драматург, «батько трагедії».

Автор 90 п’єс (трагедій і сатиричних драм), з яких до нас дійшло тільки сім: «Благальниці» («Данаїди»), «Перси», «Семеро проти Фів», «Прометей закутий», трилогія «Орестея».

Біографічних відомостей про Есхіла, як і про багатьох інших античних письменників, майже немає. Відомо тільки, що він народився в містечку Елевсіні, неподалік від Афін, у знатній і заможній родині землевласників. Світогляд Есхіла формувався у складну добу грецько-перських війн, добу героїчного напруження сил народу в боротьбі за свободу й створення демократичної Афінської держави. Його ідеалом завжди була демократична рабовласницька республіка, де всі, крім рабів, мали б однакові громадянські права й політичні свободи. Есхіл брав особисту участь у переможних битвах з персами при Марафоні (490 р. до н. е.), Платеях (479 р. до н. е.) і Саламіні (480 р. до н. е.), виявляючи хоробрість і військовий талант. Відомо, що Есхіл був автором 90 п’єс (трагедій і сатиричних драм), з яких до нас дійшло тільки сім: «Благальниці» («Данаїди»), «Перси», «Семеро проти Фів», «Прометей закутий», трилогія «Орестея». Першу перемогу на традиційному святі Діоніса Есхіл як драматург здобув у 484 р. до н. е. і перемагав за одними свідченнями — 13, за іншими — 28 разів. Наприкінці життя з невідомих нам причин Есхіл емігрував на острів Сицилія, де й помер у похилому віці. Тривалий час Есхіл був найпопулярнішим поетом Греції.

Навіть після смерті його п’єси, попри традицію грати лише твори живих авторів, ставили в афінському театрі. Сам Есхіл скромно говорив про себе, що його твори — це лише «крихти з розкішного бенкетного столу Гомера»; але насправді він зробив важливий крок у художньому розвитку людства. Монументальність художніх образів його трагедій поєднується з урочистою величчю і водночас суворою простотою форми. Есхіл увів, крім протагоніста, другого актора, розширивши тим самим діалог і зробивши динамічнішою дію трагедії. Есхіл у приписують введення розкішних костюмів для акторів; у своїх творах він широко використовував танці й сам вигадував для них фігури. Вважається, що Есхіл започаткував тетралогію з трьох трагедій, пов’язаних між собою ідеєю та сюжетом, що закінчувалися сатиричною драмою розважального характеру. Серед трагедій Есхіла, які дійшли до нас, найбільший інтерес становлять «Перси», «Прометей закутий» та трилогія «Орестея».

Есхіл. Біографія і творчий шлях

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *