«Книга пісень» — видатне явище німецького романтизму. Народнопісенна основа віршів. Німецький романтизм. Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

«Книга пісень» — видатне явище німецького романтизму. Народнопісенна основа віршів. Німецький романтизм. Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

У 1827 році з’явилася знаменита поетична збірка «Книга пісень», яка увібрала все краще з поетичного доробку поета 1816—1827 років. «Книга пісень» — своєрідний ліричний щоденник, це цілісний твір за композицією, змістом і формою. Це поетична розповідь про нещасливе, нерозділене кохання. «З мого великого болю творю я пісні маленькі», — говорив поет і гірко підсумовував: «Книжка ця — то тільки урна з попелом мого кохання». Не підлягає сумніву те, що вірші, видрукувані у збірнику, надихалися нерозділеним коханням молодого поета до своєї кузини Амалії. У тому, як він розповідає про кохання, свої почуття, вражає насамперед невичерпне багатство емоцій, мистецтво передавати найвитонченіші відтінки людських почуттів та думок.
Збірка склалася з 4-х частин — «Страждання юності» (цикли «Образи снів», «Пісні», «Романси», «Сонети»), «Ліричне інтермецо», «Знову на батьківщині», «Північне море». У межах кожної частини чи циклу вірші пронумеровані. Цикли «Романси» і «Сонети» та дві останні частини книги віршів, крім номерів, мають ще й назви.
Створювалися цикли в різний час, а це означало, що у своїй сукупності «Книга пісень» відбивала еволюцію поетичної творчості Гейне кінця 10-х і 20-х рр. Збірці притаманна певна поетична єдність. Провідною у перших 3-х циклах виступала тема нерозділеного, нещасливого кохання. В останніх циклах на перший план вийшла тема природи.
До збірки увійшли поезії різних жанрів: пісня, балада, романс, сонет, що свідчив про орієнтацію на народну поезію, на ритмомелодику, образність і стиль німецьких народних пісень.
Далекий від народнопісенного ліричний герой збірки за своєю природою став, скоріше, німецьким інтелігентом того часу, який свої почуття і переживання втілив в дещо відсторонених і поетично-абстрагованих народнопісенних формах і образах.
Серцевиною збірки був цикл «Ліричне інтермецо», який відзначив найбільшою сюжетно-тематичною єдністю. В ньому послідовно відтворилася вся історія кохання поета від його зародження і до драматичної розв’язки — виходу коханої заміж за іншого й страждань самотнього поета. Це ніби своєрідний любовний роман, що складався з ліричних мініатюр.
На відміну від першого циклу (де кохання було фатальною силою, що несла страждання і загибель), кохання постало як людське почуття, що принесло щастя.
У циклі «Знову на батьківщині» відбулося значне зміщення змісту у повсякденно-побутову площину. У цьому циклі більше дотепності, іронічної гри, а водночас і послаблення ліризму та переспівування самого себе.
І за змістом, і за формою окремо стоїть у «Книзі пісень» цикл «Північне море», наповнений величними і живописними картинами природи. Цикл писаний здебільшого у формі верлібру (вільного вірша).
До найславетніших поетичних здобутків Г.Гейне належав знаменитий вірш, присвячений рейнській красуні Лореляй. За давньою народною легендою Лореляй — це прекрасна чарівниця, котра з’являлася на високій скелі над річкою Рейн і своїм звабливим сміхом занапащала тих, хто пропливав річкою. Ця легенда дуже вразила поета. Саме Гейне зробив цей сюжет дуже популярним, і його вірш став народною піснею. Гейнівська Лореляй втілив згубну силу кохання, котрою вона наділена не зі своєї волі. У своєму вірші поет зберіг фольклорні елементи, простоту форм, мелодійність «пісні» і романтичну піднесеність тону. Поетичний текст гейнівського вірша знайомив із старовиною, відкривав перед нами поетично відтворену картину традицій, стосунків і характерів давно минулого часу.
Ще одним шедевром поетичної творчості Г. Гейне став вірш «Самотній кедр на стромині…».

Самотній кедр на стромині
В північній стоїть стороні,
І кригою, й снігом укритий,
Дрімає і мріє вві сні.
І бачить він сон про пальму,
Що десь у південній землі
Сумує в німій самотині
На спаленій сонцем скалі.

Головний мотив — нерозділене кохання. Головною стає думка про самотність людини у світі. Безмежним простором (північ—південь) роз’єднані кедр і пальма.

Особливості стилю поета:

  • принцип циклічності: місце кожного вірша визначене його зв’язками з попереднім і наступним;
  • історія трагічного кохання набуває загальнолюдського звучання, характеризує стан душі сучасної письменникові молоді зі щирою, вразливою душею;
  • лексичні і синтаксичні повтори;
  • контраст і антитеза;
  • мелодійність поезії;
  • ліричний герой — романтик, для якого немає щастя без кохання; він відчував свою перевагу над «цивілізованим світом» філістерів;
  • лірика з елементами романтичної іронії (все ставиться під сумнів).

«КНИГА ПІСЕНЬ»

«Страждання юності»«Ліричне інтермецо»«Знову на батьківщині»«Північне море»
Знехтуване почуття кохання стало джерелом різкого конфлікту поета з дійсністюПослідовно простежена вся історія кохання поета, який зосередився на власних переживаннях і душевних мукахПоет розповідав про пережиту нещодавно трагедіюОбраз — море
Кохання — ірраціональна і фатальна силаЗа канонами романтичного мистецтва присутні зав’язка, кульмінація, розв’язкаМинуле змусило осмислити душевні муки героя, а не переживати зновуФілософська лірика
Юнак вів бесіду з привидами на цвинтарі, його серце обливалося кров’ю через нещасливого кохання«Вона» — невірна кохана, її образ узагальнений, позбавлений індивідуальних рисЛіричний герой — людина з досвідом, тому почуття розкриті динамічно: то розквіт, то згасання надії на щастяПрирода співвіднесена з людиною і людське життя вимірене масштабами світобудови

«Книга пісень» ще за життя автора витримала тринадцять видань, а в 1855 р. вийшла у французьких перекладах. Багато віршів із збірки покладено на музику, значна частина поезій стала народними піснями і в Німеччині, і далеко за її межами.

«Книга пісень» — видатне явище німецького романтизму. Народнопісенна основа віршів. Німецький романтизм. Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

Повернутись на сторінку Німецький романтизм. Е.-Т.-А. Гофман. Г. Гейне

Повернутись на сторінку Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *