Коломийка «Ой музику дуже люблю, за музику піду…». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій

Коломийка «Ой музику дуже люблю, за музику піду…». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій

Сім лаконічних творів-мініатюр поєднані в одну тематичну в’язанку. Ритмо-інтонаційна гнучкість коломийки допомогла відтворити грайливий настрій молоді, її прагнення до веселощів, розваг, танців. Мовні партії дівчини (перші три строфи), хлопця (наступні три строфи) і «стороннього спостерігача» (остання строфа) розпізнати можна тільки за змістом.
Починається коломийка характерним заспівом «Ой музику дуже люблю, за музику піду», який окреслює основну тему, далі відбувається перехід до емоцій ліричної героїні. Окреслені на початку коломийки почуття конкретизовано в наступних строфах:

Як я тую музиченьку зачую, зачую,
Болить мене головонька, дома не ночую.
Заграй мені, музиченьку, яворові скрипки,
Най я собі погуляю ворогам на збитки.

У віночок коломийки об’єднані за допомогою найпоширенішого способу побудови композиції — асоціативного «ланцюга». Поєднання окремих картин в одне ціле зумовлене не об’єктивними зв’язками в реальній дійсності, а особливостями переживання і мислення ліричного героя. Окремі віршовані рядки подають спрощені до мінімуму картини природи і разом з наступними рядками мають ознаки художнього паралелізму:

А я гаю не рубаю через ту ліщину,
А я вдома не ночую через ту дівчину.

А я гаю не рубаю через ті осики,
А я вдома не ночую через ті музики.

Для коломийки не характерні чіткі лінії переходів від одних подієвих порухів до інших, як у ліричній пісні. У ній прогалини в асоціативних рядах значно глибші, бо головне — настрій, ритм. Мовні партії дівчини і хлопця, попри відсутність умотивованого переходу від одного епізоду до іншого, послідовно нарощують життєрадісні почуття, які своєрідно підсумовано в кінцівці:

Ви, музики, грайте, грайте, а ви, люди, чуйте,
А ви, старі, йдіть додому, молоді, танцюйте.

Ланцюгово-асоціативне компонування сприяло тематичній циклізації танцювальних коломийок, а тому цю в’язанку творів можна розглядати як одне ліричне ціле.

Коломийка «Ой музику дуже люблю, за музику піду…». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій

Повернутися на сторінку Український фольклор. Конспекти лекцій

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *