Купальська пісня «Заплету віночок…». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій
Провідна тема купальських пісень — сподівання героїні на вроду, щасливе подружнє життя, бажання бути з милим у парі. Це дає підстави стверджувати, що виникли вони у пізніші часи. Наші предки здавна вірили у велику містерію і магію купальського дійства. Купало був божеством любові, радості, родючості. Наворожуючи собі долю, дівчата виплітали і пускали на воду віночки. Це і становить основу нескладного сюжету купальської пісні.
Заплету віночок,
Заплету шовковий.
На щастя, на долю,
На чорні брови.
Ой пущу віночок
На биструю воду,
На щастя, на долю,
На милого вроду.
Ой поплинь, віночку,
Прудко за водою,
На щастя, на долю,
Милому зо мною.
Більшість купальських пісень не мають строфічної структури й усталеного римування. Однак у пісні «Заплету віночок» вони є, що засвідчує порівняно пізнє походження її тексту, який зазнав літературного «шліфування».
Пісня-монолог заклинає, ворожить на добру долю та вроду, що є відгомоном давньої доби. Наближеним до магічних заклинань цей твір роблять анафоричні повтори («на щастя, на долю», «заплету») і наказові дієслова з виразним проханням («поплинь»). Так вимолює-заворожує дівчина своє щасливе майбутнє. Поетика пісні традиційна, пестливі форми слів («віночок»), постійні епітети («віночок шовковий», «чорні брови», «бистрая вода») надають їй святкового колориту, щирості, сердечності, теплоти.
Задушевним ліризмом оповитий у пісні образ-символ купальського віночка, який своєю формою нагадував замкнене коло й асоціювався із сонцем. Під час купальського свята вінок виконував апотропеїчну роль — захищав від усього злого, тому його не скидали з голови впродовж усього дійства. У пісні він є символом дівування, а процес його пускання на воду означав бажання дівчини вийти заміж.
Купальська пісня «Заплету віночок…». Повний текст
Заплету віночок,
Заплету шовковий
На щастя, на долю,
На чорнії брови.
Та й пущу віночок
На биструю воду
На щастя, на долю,
На милого вроду.
Ой пливи, віночку,
Тихо за водою
На щастя, на долю
Милому зі мною!
Купальська пісня «Заплету віночок…». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій
Повернутися на сторінку Український фольклор. Конспекти лекцій