Легенда «Богатирі». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій

Легенда «Богатирі». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій

Поетика героїчної легенди про українське козацтво часів Запорозької Січі «Богатирі» тісно пов’язана зі зверненням до незвичайних образів і ситуацій, поєднанням історичних реалій з фантастичними, наданням головної ролі надприродним властивостям персонажів, їхньою міфологізацією, що й визначало сюжет епічного твору.
Головні герої легенди — запорожці-велетні, у зовнішності яких вражають велика семипудова голова і довжелезні вуса: «А вуса в нього такі, що як візьме було він їх у руки та як розправить одного туди, а другого сюди, то і в двері не влізе, хоч би ті двері були такі, що через них і тройка коней з возом проскочила б». Володіли вони дванадцятьма мовами. У розумінні звичайної людини козаки справді викликали захоплення і подив.
Незвичайні вміння народних героїв легенда трактує не як набуту в результаті подвигів, а як вроджену внутрішню властивість. Про вміння запорожців воювати ймовірний самовидець оповідає гіперболізовано. Вони могли навіть «із води… сухими виходити». Очевидно, із цим пов’язаний фразеологізм «вийти сухим із води», який означає здатність спритно уникнути небезпеки, покарання, нарікання. Нерідко козаків наділяли рисами, притаманними, як вважалося, чаклунам і чарівникам. Характерники, а так їх називали на Січі, вміли «на людей сон насилати, й туман напускати, вміли й у річки переливатися». У велетенські верцадла (дзеркала) бачили далеко за тисячу верст.

В основі легенд про українське козацтво — реальні факти й події. Історичні реалії поступово обростали вигадками, а окремі риси, вияви людської вдачі було настільки гіперболізовано, що вимальовувалася постать казкового богатиря, велета, характерника. О. Білецький зауважив, що особливістю української неказкової прози є активне висвітлення героїчних тем, пов’язаних з боротьбою наших предків проти поневолювачів. Героїчна тематика в аналізованій легенді має специфічний зображальний колорит, своєрідний «естетичний героїзм» (М. Драгоманов). Легенди про козаків осяяні поривом до волі й щастя. У них — свідчення про героїчну минувшину нашого народу.

Легенда «Богатирі». Аналіз твору. Український фольклор. Конспекти лекцій

Повернутися на сторінку Український фольклор. Конспекти лекцій

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *