Манн Томас. Біографія і творчий шлях

Манн Томас (1875—1955) — німецький письменник, лауреат Нобелівської премії (1929).

Основні твори: «Будденброки» (1901), «Тоніо Крегер» (1903), «Чарівна гора» (1924), «Маріо й чарівник» (1930), «Доктор Фаустус» (1947).

Народився Томас Манн 1875 р. в родині сенатора в м. Любеку. Після смерті батька мати з дітьми переїздить до Мюнхена. Літературою хлопець захоплювався ще в гімназійні роки. Перша друкована новела «Падіння» приносить успіх й рішення займатися літературою. Перший роман «Будденброки» (1901) робить Манна знаменитим — твір 1929 р. відзначено Нобелівською премією. У період Першої світової війни Томас Манн переживає духовну кризу, пов’язану з мілітаристськими настроями в Німеччині. Спочатку він розглядав війну як засіб, здатний врятувати німецьку культуру від буржуазної цивілізації, але згодом до влади прийшли фашисти. їхній культ насильства й жорстокості змусив письменника виступити проти ідеології німецької влади. Після цього Томас Манн змушений був емігрувати спочатку в Швейцарію (1933), а потім — у США (1938). Під час Другої світової війни він веде цикл передач, де звертається до німецького народу із закликами до опору фашистському режиму. У 1955 р. письменник помер у Цюриху. У першому романі «Будденброки» Томас Манн заявив про свою небайдужість до соціальних проблем сучасності. Твір мав підзаголовок «Історія загибелі однієї родини», але він виходить за межі хроніки: історія занепаду однієї родини сприймається як історія людства, сповнена страждань. Улюблена письменником тема мистецтва і митця представлена у новелах «Трістан», «Тоніо Крегер» (1903), «Смерть у Венеції» (1913).

Проблема інтелектуальних пошуків істини є основною у філософському романі «Чарівна гора» (1913—1924). Антифашистська тема у творчості Томаса Манна започаткована у творі «Маріо й чарівник» (1930). Варварство, дикунство, жорстокість автор засуджує у своїх творах «Йосиф та його брати» (1933—1943), «Лотта у Веймарі» (1939), «Доктор Фаустус» (1943—1947). Особливу увагу письменник приділяє бюргерству, яке, на переконання автора, було шляхетнішим, інтелігентнішим порівняно з іншими соціальними групами. У новелі «Маріо й чарівник» Томас Манн подав зразок бунту маленької людини проти сильної особистості. Закликав до протесту проти політичних «гіпнотизерів», здатних зомбувати цілі народи. В основу твору покладені реальні події, що відбувалися влітку 1926 р., коли письменник разом з родиною проводив літні канікули в Італії. Вигадкою письменника став фінал твору — убивство гіпнотизера. Новела, видана 1930 р., стала художнім фактом, що засвідчив «масове зачумлення» людей антигуманною ідеологією у різних країнах Європи (зокрема — в Італії та Німеччині).

Манн Томас. Біографія і творчий шлях

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *