Повстанський фольклор. Український фольклор. Конспекти лекцій

Повстанський фольклор. Український фольклор. Конспекти лекцій

Національно-визвольна боротьба українського народу в ХХ ст. яскраво відображена в численних народних творах, що народилися серед повстанських мас.
Повстанська усна словесність була органічно пов’язана з козацьким, гайдамацьким, опришківським, стрілецьким, пластунським фольклором. Їх поєднували спільні мотиви, образи, настроєвість, а головне — мужність, оптимізм, непохитна віра в здатність української нації позбутися багатовікового рабства.
Найпопулярніший жанр повстанського фольклору — пісня, що було пов’язано з особливостями життя людини, котра виявила готовність до боротьби за власну державу.

Повстанські пісні — могутній пісенний пласт про національно-визвольну боротьбу українського народу в ХХ ст.

У повстанських піснях фольклорна традиція переплетена з авторським літературним компонентом. Авторами цих творів ставали безпосередні учасники подій, з метою конспірації писали під псевдонімом і не мали часу на довершене шліфування, оброблення і вдосконалення творів. Тому не всі зразки повстанського фольклору є досконалими взірцями народної творчості, але вони вражають щирістю почуттів, болісними порухами людської душі, глибиною трагізму.
Повстанські пісні відтворювали будні борців за волю, панораму боїв, подвиги представників покоління, увесь спектр почувань людини, котра стала на герць з ворожими силами. Окремі з них зберегли реальні топонімічні назви, конкретні імена і псевдогероїв.
Тривалий час ці пісні належали до забороненого пласта українського фольклору, проте народна пам’ять не скорилася брутальним наказам і вберегла їх від небуття.

Фіксування творів повстанського фольклору було спорадичним і відбувалося майже в підпільних умовах. Друкували їх тільки за кордоном: видання «Правдивий український фолкльор під совітами. Народні приповідки-частівки» (1947) Гр. Сенька; «Народне слово» (1964) Ю. Семенка; збірки «Повстанський стяг» (1947), «Співаник УПА» (1950). В Україні ці пісні тільки почали вивчати (праці «Фольклор національно-визвольної боротьби українського народу 1940—1950 рр. (за матеріалами Західного Поділля)» (1996) Р. Крамара, «Совєтська дійсність у фольклорі львів’ян» (2006) Ольга Харчишин).
До сучасних досліджень повстанського фольклору належать статті «Дві повстанські веснянки з Веренчанки» (2003) В. Костика, «Українська повстанська пісня» (2010) Б. Ковальчука, передмови до окремих видань. Найповнішим дослідженням повстанського фольклору є праця «Українські повстанські пісні 1940—2000 років» (2003) Г. Дем’яна.

Повстанський фольклор. Український фольклор. Конспекти лекцій

Повернутися на сторінку Український фольклор. Конспекти лекцій

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *