Практична робота на тему: Засудження прагнення до збагачення як основної мети життя у казці Натаніеля Готорна «Золото царя Мідаса»
План
- Н. Готорн і його час.
- Міф про Мідаса.
- Зміст казки, порівняння сюжетно-композиційного плану міфу і казки.
- Два Мідаси.
- Ідея казки.
Завдання для підготовчого періоду
- Дайте тлумачення словам: «метаморфоза», сатир, тамбурін, кефара.
- Підготувати переказ міфу про Мідаси.
- Подумати, чим схожі і чим відрізняються два Мідаса.
- Складіть ЛС, ребуси, кросворди, вірші, тести, чайнворди.
Література
- Н. Готорн. Избранные произведения: В 2 т. — Л., 1982.
- Кун Н. А. Легенды, мифы Древней Греции. — С., 1998.
- Ярчук О. Д. Мф. Література. (Система уроків) 6 кл. // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. — 1999. — № 7. — С. 25—28.
- Николюкин А. Н. Американский романтизм и современность. — М., 1968.
Методичні матеріали для практичної роботи на тему: Засудження прагнення до збагачення як основної мети життя у казці Натаніеля Готорна «Золото царя Мідаса»
Натаніель Готорн — один із найвидатніших американських прозаїків XIX століття, один із «батьків — засновників» жанру новели й психологічного роману в національній літературі. Важливим внеском у новелістику, в якій його ім’я як першовідкривача називали поряд з Едгаром По, було відкриття ним нової форми оповідання, по суті безфабульного, або з послабленою фабулою. У таких творах відтворення внутрішнього стану якоїсь людини, її думок і переживань були важливішими за сюжетний розвиток. Такий тип оповідання став у двадцятому столітті настільки розповсюдженим, що його інколи розглядали як провідний для нашого часу, принаймні у деяких літературах.
Творчість письменника дала можливість розглядати її за жанровими ознаками. Склалося так, що він спочатку два десятиліття писав малу прозу, а потім до кінця життя віддавав майже всі творчі сили романістиці.
Особливості творчості Готорна:
- в оповіданнях Готорна мав свою специфіку. Автор зображував своїх персонажів у атмосфері минулого або вони існували у якомусь невизначеному часі;
- алегоризм у Готорна був формою повчання, а притчевість закладена в саму основу його творчості, якою він мріяв чогось навчити.
- фантазія — головне у творчості;
- використання і творче переосмислення давньогрецьких міфів.
Натаніелю Готорну часто дорікали і його молодші сучасники, і літератори за те, що він мало цікавився соціальними проблемами й конфліктами, не відобразив суспільства своєї доби у всій його повноті. Але Готорн знайшов своє власне місце в американській і світовій літературі, створив свій неповторний художній світ і незабутніх героїв, які жили і страждали серед одвічної боротьби між добром і злом. І цього, мабуть, достатньо для талановитого американського романтика.
Під час написання своєї казки «золото царя Мідаса» Н. Готорн використав і творчо переосмислив міф про Мідаса. Хоча зміст казки майже ідентичний міфу, проте у творі можна виділити значну кількість спільних і відмінних рис.
Спільне
- в юності — обоє веселі, життєрадісні, люблять музику, квіти;
- бажання стати найбагатшим;
- усвідомлення необдуманості бажання;
- ненависть до золота і багатства;
- тема згубного впливу грошей на людину, формування в її характері таких негативних рис як жадібність, стяжательство, егоїзм;
- засудження прагнення до збагачення як основної мети життя. ВІДМІННЕ
«Міф про Мідаса»
- бажання стати багатим — епізодичне рішення, у відповідь на пропозицію Діоніса;
- герой живе для себе;
- безтурботне життя. «Золото царя Мідаса»
- багатство — мета життя (бажання вийшло від Мідаса);
- усе заради доньки;
- щасливий сім’єю, онуками.
Практична робота на тему: Засудження прагнення до збагачення як основної мети життя у казці Натаніеля Готорна «Золото царя Мідаса»
Повернутись на сторінку Зарубіжна література 19 — початку 20 століття