Практична робота на тему: Ідея згубності людської пихи у романі Ч. Діккенса «Домбі і син». Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

Практична робота на тему: Ідея згубності людської пихи у романі Ч. Діккенса «Домбі і син». Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

План

 1. Проблематика роману «Домбі і син».
 2. Система образів. Життєві причини і мета:
  • Домбі;
  • Флоренс і Поль Домбі;
  • Уолтер Гей і капітан Катль;
  • Каркер і Едіт.
 3. Роль щасливої кінцівки в поетиці роману Ч. Діккенса.

Завдання для підготовчого періоду

 1. Подумайте, як через сімейні відносини розкривається характер взаємин людей у буржуазному суспільстві.
 2. Підберіть цитатний матеріал для характеристики героїв.
 3. Як в описі будинку — фортеці Домбі (на початку і в кінці роману) передано зміни його долі?
 4. Яка роль фірми «Домбі і син» у композиції роману, у долі головних героїв?

Література

 1. Пронекевич О. Застосувати різні прийоми осягнення тексту (Матеріали до вивчення роману «Домбі і син») // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. — 1999. — № 10. — С. 51—54.
 2. Султанов Ю. Принцип добра (Художественный мир Ч. Диккенса) // Зарубіжна література в середніх навчальних закладах України. — 2001. — № 9. — С. 51—56.
 3. Ч. Діккенс. Все для вчителя. — 2002. — № 4. — С. 39.
 4. Черненко М. Специфіка англійського реалізму у творчості Ч. Діккенса // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. — 1999. — № 4. — С. 55—58.
 5. Шахова К. Ч. Діккенс // Зарубіжна література в середніх навчальних закладах України. — 2004. — № 6—7. — С. 17—28.
 6. Вітушкіна Л. О. Віднайти світло в тунелі. Конспект уроку за романом Ч. Діккенса «Домбі і син». 10 кл. // Всесвітня література та культура в середніх навчальних закладах України. — 2003. — № 10. — С. 26—28.
 7. Підлісна Г. Діккенс і його герої // Зарубіжна література. — 1998. — № 1. — С. 3.
 8. Цвейг С. Діккенс — між Англією і дитинством // Зарубіжна література. — 1998. — №1. —С.6.

Методичні матеріали для практичної роботи на тему: Ідея згубності людської пихи у романі Ч. Діккенса «Домбі і син». Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

Ч. Діккенс увійшов в історію світової літератури як художник — реаліст, майстер тонкого психологічного аналізу, широкої соціальної типізації, життєрадісного гумору і ніщивної сатири. Глибокий демократизм і гуманізм творчості письменника багато в чому визначений обставинами його біографії. Своєрідність творів англійського романіста проявлялась у тому, що він усі проблеми намагався вирішувати у морально-етичній площині. Відтак образний світ його творів повністю підкорився цьому завданню.
Особливе місце серед романів письменника посів «Домбі і син» (1846 — 1848). Цей твір визначив перехід майстерності Діккенса — романіста на якісно новий рівень і вважався підсумковим для першого етапу його творчості. Через обидві частини роману автор провів ідею згубності людської пихи, пагубного впливу грошей на формування особистості, людського егоїзму.
Як письменник-реаліст, у книзі Ч. Діккенс розкрив життя своєї країни і дав можливість заглянути у її майбутнє, виклавши читачам історію життя однієї англійської сім’ї. Секрет творчості романіста полягав у тому, що він гостро відчував зміни у житті Англії, був виразником сподівань і прагнень тисяч людей. Ч. Діккенс бачив, що сімейні стосунки у буржуазному світі його країни XIX ст. зазнавали кризи. Це і стало провідною темою роману — історія сімейної кризи як модель загального неблагополуччя світу; людського страждання; виховання молодого покоління.
Повна назва твору «Торговельний дім «Домбі і Син». Торгівля оптом, уроздріб і на експорт», тому книга мала подвійне значення, бо йшлося і про родину Домбі, і про їхній сімейний бізнес. З Торговельним домом пов’язана доля усіх героїв твору, він визначив лінію поведінки Домбі, вплинув на долю Флоренс і Поля. Діккенс уперше в реалістичному романі зробив головним героєм Установу, зав’язавши на цьому образі всі конфлікти твору.
Фірма «Домбі і син» була замкненою самодостатньою системою, в якій навіть стосунки між людьми розглядалися як торговельні операції. Іронія звучала у твердженні, що Господь створив землю, щоб Домбі міг торгувати, а сонце, місяць і зорі — щоб осявали його шлях. У центрі світу для Домбі стояла його фірма, і для людей там уже місця не було.
Містер Домбі — багатий англійський комерсант, суворий і жорстокий, для якого існувала лише одна свята річ — процвітання його фірми. Він дивився на людей як на засіб її розвитку. З цих причин він нехтував своєю дочкою Флоренс, бо мріяв мати сина — спадкоємця, який би продовжував його справу. У романі автор своєрідно вирішував і тему спадку. Хлопчик Поль народився, але виявився надто слабким для умов жорстокого виховання, які панували у тих школах, куди віддав його батько. Син містера Домбі помер і той залишився без спадкоємця. Ця смерть тяжко вразила містера Домбі. Він ще більше відштовхнув Флоренс, ніби звинувативши її в тому, що вона була жива, а його син і спадкоємець лежав у могилі. Це сприймалося як кара герою за його зневажливе ставлення до своїх дітей, до співробітників, за його вперту пиху. Надмірна чванливість, пиха — головні риси характеру містера Домбі. Це та пиха бізнесмена, що змусила його знехтувати іншими людьми з погляду романіста, це своєрідна хвороба. її симптом — байдужість героя, як наслідок омертвілості його особистості.
Домбі — типовий фінансовий ділок, який мав справу із шкірами, але не мав справи з серцями. Його воля — непорушний закон, і відступів від нього він не дозволяв нікому. Він — чесна людина, але це честь торгаша, якою захоплювалися, але над якою іронізували, говорячи, що «вади — це чесноти, тільки побільшені багатократно». Усі боялися його і схилялися перед ним доки він був багатий, але при нагоді прагнули ошукати, вчинити дрібну підлість. Взаємини, породжені культом золота і влади, розтлівали людей, калічили їхні душі, викорчовують паростки добра.
У будинку містера Домбі панувала холодна похмура атмосфера, чохли на меблях нагадували савани. Кожен живий відчував себе самотнім у долі бізнесмена, крижаний відчай морозить усіх. Крах торговельного дому лише завершив процес деградації Домбі та розвал сім’ї.

Предмет роману складала не лише історія сім’ї, а й історія багатьох доль, об’єднаних розвитком однієї торговельної фірми «Домбі і син». Невдачею закінчився другий шлюб містера Домбі. Він був переконаний, що на гроші можна придбати все: кохання, відданість, щастя, але його нова дружина — збідніла аристократка Едіт — втікла з Каркером, управляючим його фірми.

Проблеми, які підняв автор у романі:

 • кризи родини і честолюбних надій;
 • виховання в буржуазній школі;
 • пагубного впливу грошей на свідомість і долю людини; сімейних взаємин, класового розшарування.

Систему образів у романі склали дві категорії: ті, хто «не мав серця» (Домбі, Каркер) та ті, хто йшов за покликом серця, не лякався труднощів, відгукувався на допомогу та негаразди оточуючих (Поль, Флоренс, Волтер Гей). Таким чином, герої у романі поділені на дві групи — негативні і позитивні, між ними протистояння, яке і створило основні сюжетні лінії та допомогло розкрити головні проблеми та конфлікти у романі. Так соціальні і духовні конфлікти перенесені у морально-етичну площину. Через долі героїв Діккенс кинув докір світові, де поціновувалося золото гаманця, а не золото душі й щирих людських стосунків.
У кінці роману містер Домбі — це вже не той суворий хазяїн фірми, якого ми бачили на початку. Це бідна, покинута людина у стані розумового і фізичного занепаду. До того ж, його фінансові справи дуже кепські. Залишившись без відповідного стану в суспільстві, без улюбленої справи, покинутий усіма, він закривався один у пустому домі і лише тоді згадав, що всі ці роки поряд з ним була його донька Флоренс, яку він відштовхнув. Містер Домбі розкаявся. У ту хвилину, коли він збирався покінчити життя самогубством, перед ним з’явилася Флоренс.
Старість містера Домбі була зігріта любов’ю дочки та її сім’ї. У їхньому дружньому сімейному колі під тягарем років і страждань Домбі переродився, і його серце відкрилося назустріч любові Флоренс. Вилікувавшись від честолюбних мрій, він віднайшов щастя у тому, щоб віддати свою любов онукам — Полю і маленькій Флоренс.

«ТОРГОВЕЛЬНИЙ ДІМ «ДОМБІ І СИН». ТОРГІВЛЯ ОПТОМ, УРОЗДРІБ І НА ЕКСПОРТ» (1846—1848)

Мета: розкрити характер стосунків між людьми в тогочасному суспільстві через сімейні відносини, підняти завісу над механізмами знеособлення людини, закономірностями, які діяли у світі.

Жанр: соціально-психологічний роман.

Своєрідність: автобіографічність.

Три історії:

 • занепад сім’ї
 • особистості
 • родинного бізнесу (фірми)

Сюжетні лінії:

 1. доля містера Домбі;
 2. кохання Флоренс і Уолтера Гея.

Композиція:

І—III розділи — експозиція і зав’язка сюжетної лінії містера Домбі (зав’язка передувала експозиції).

IV розділ — експозиція і зав’язка лінії Уолтера Гея. Розвиток дії: дві сюжетні лінії перепліталися:

 • смерть Поля. Зрада Едіт і Каркера, банкрутство;
 • розлука Уолтера і Флоренс, тяжка праця.
 • Кульмінація: плани містера Домбі заподіяти собі смерть.
 • Розв’язка: ідилічна картина сімейного щастя.

Заслуга автора в тому, що він показав суть сучасного йому суспільства, котре рухається шляхом технічного прогресу, якому стали чужі такі поняття, як духовність чи переживання. Якщо суспільство йтиме таким шляхом, твердив великий мораліст Діккенс, на його членів чекає не лише фізична, а й моральна деградація.

Практична робота на тему: Ідея згубності людської пихи у романі Ч. Діккенса «Домбі і син». Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

Повернутись на сторінку Зарубіжна література 19 — початку 20 століття

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *