Пісні про родинне життя. Український фольклор. Конспекти лекцій

Пісні про родинне життя. Український фольклор. Конспекти лекцій

Сімейні стосунки людини пов’язані з певними настроями, переживаннями, почуттями, які відображено у піснях про родинне життя.

Пісні про родинне життя — тематична група ліричних родинно-побутових пісень, у яких розкрито різні сторони складних сімейних проблем, що окреслюють переважно тему жіночої долі.

Тематика пісень про родинне життя різноманітна: щасливе подружнє життя («Ой пряду, пряду…»); тяжке життя невістки в чужій родині («Та повій, вітре, з яру…»); жалі й нарікання заміжньої жінки на нещасливу долю, нестерпне життя з нелюбом, складні відносини зі свекрухою («Ой вербо, вербо…», «Ой зацвіла червона калина…»). Особливо емоційні пісні про долю жінки-матері, материнські почуття, невтішне горе втрати сина або дочки («Ой із-за гори та буйний вітер віє…»).

Ліричні пісні, сповнені жіночих скарг на нещасливий шлюб, І. Франко назвав «жіночими невільничими псальмами» і зарахував до них «Ой попливи вутко…», «Ой мій батько гіркий мені світ зав’язав…», «Ой, зійду я на могилу…» та ін. Змальоване в них і життя вдів, вдівців, сиріт («Ой горе, горе калині при долині…», «Ой щось у лісі гукає…»). За емоційним змістом вони відображають широкий діапазон настроїв — від світлого суму до високої трагедійності.
Пісні про родинне життя — поетична історія людських сердець. Вони возвеличують високі ідеали родинних і особистих стосунків: скромність, стриманість, вірність у коханні, довіру, щирість тощо. Суворо засуджують перелюб і зраду. Високо підносять любов і пошану до батьків, людей старшого віку. Здорова родина, у якій батьки люблять дітей, діти шанують батьків, а всі живуть у злагоді, — основа світогляду українців.

Пісні про родинне життя. Український фольклор. Конспекти лекцій

Повернутися на сторінку Український фольклор. Конспекти лекцій

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *