КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ХІД ЗАНЯТТЯ КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

III. Робота з текстом. Сприйняття і відтворення змісту

Перше прослуховування тексту

Прослухайте уважно текст. Намагайтеся усвідомити його зміст, тему й основну думку, запам’ятати послідовність викладу матеріалу.

ПРИВИДИ КАТАСТРОФ

Розкопана до мертвого піску, загиджена хімічними відходами, наша земля викликає співчуття, наче вона жива істота. Так воно і є — земля жива. Чого б тоді її називали матір’ю і сестрою? Відмовляючи в розумі всім іншим істотам, люди не можуть собі цього уявити, але ті, хто працює коло землі, зауважили: якщо любиш землю, вона тобі віддячить. Ми залежні від землі більше, ніж вона від нас, і, зрештою, спільно переживаємо природні катаклізми, смертельно небезпечні для таких маленьких істот, як люди, хоча найменші, комахи, черв’яки, бактерії, не так потерпають.
Людство терпить через повені, пожежі, землетруси, урагани так само, як внаслідок воєн. Результатом цього є голод, мор, бездомність. Тільки любов до життя дає людині змогу, оплакавши рідних, побудувати новий дім. Треба бути постійно готовим до стихійного лиха, вміти рятуватись від нього. Це не війна природи проти людини і не слід її проклинати. Також не помста. Земля також страждає, коли її обличчя спотворюється. Сили космосу стирають з планети цілі країни, знищують острови. Якби земля була лише кам’яною кулею, що б змушувало її вибухати вулканами, рухати материками, опускати й піднімати морське дно?
Людина нині здатна спотворити лице землі, цю тонесеньку плівку, що зветься ноосферою, але їй не дано проникнути до самого серця. Але людина може вийти на контакт із усіма свідомостями Всесвіту, вийшовши з мушлі власної свідомості. Не технічний прогрес і доброта зроблять її щасливою, а гармонія з усім живим. Фантастика видається мені компенсацією неспроможності людини вийти за межі п’яти відчуттів. У звичайній людині ще з дитинства паралізують бажання потрапити в майбутнє всілякі антиутопічні історії. Знищивши людську гідність на Землі, суспільство починає воювати з космосом. Не думаю, що нам щось загрожує.
Ті інші, мабуть, зичать нам тільки добра, вони не в змозі подолати величезні відстані фізично, лише духовно, бо дух і думка найшвидші в світі, коли вони вільні. А ми, на жаль, не знаємо законів Всесвіту, хоча, безперечно, вони захищають кожну істоту.
Ми матимемо колись прекрасний світ. Він коштуватиме нам неабияких страждань, катастроф. Але це буде справді царство Боже, куди увійдуть спершу чисті душею діти і ті, хто багато любив. Нам треба позбутися ненависті до цього світу. Він вартий співчуття (З журналу).

Занотуйте до своїх чернеток план або тези тексту (5–7 хвилин).

Прочитайте творче завдання до переказу (на дошці) і визначтесь, у якому напрямі повинні розвиватися ваші роздуми. Доповніть переказ своїми міркуваннями стосовно проблем: людина і природа, людина і Земля, людина і Всесвіт. Як, на вашу думку, людині досягти гармонії з усім живим?

Повторне прослуховування тексту

Методичний коментар. Методика проведення контрольного переказу не передбачає лексичної, орфографічної та інших видів робіт, усного колективного переказу тексту. Проводиться контрольний переказ на здвоєних уроках мови.

IV. Підготовка чорнового варіанта докладного переказу

Напишіть докладний переказ прослуханого тексту.

VІІ. Домашнє завдання

Знайдіть афоризми та цитати, які могли б доповнити та проілюструвати складене вами на уроці монологічне висловлювання.

Додаток

Г. Тютюнник: «Я не знаю, чи там угорі наді мною є життя, але я добре бачу, що вся краса тут, на землі».

О. Гончар: «Природа вклала в людину потребу турбуватися про всіх людей».

М. Пришвін: «Природа підкоряється лише тому, хто сам підкоряється їй».

Й. Гете: «Природа — єдина книга, кожна сторінка якої виповнена глибокого змісту».

Цицерон: «Творіння природи досконаліші за творіння мистецтва».

Ж. Руссо: «Спостерігайте природу і прямуйте дорогою, яку вона вам вказує».

Д. Менделєєв: «Природа завжди діє не поспішаючи і по-своєму економно».

М. Чабанівський: «У природи чисте серце».

М. Познанська:
Спасибі людям, що зростили ліс:
За всі дуби, ялини в пишнім гіллі
І за красу отих зелених кіс,
В яких стоять гнучкі берізки білі.

Г. Сковорода: «Не досить, щоб сяяло світло денного сонця, коли світло твоєї голови затьмарене».

Г. Сковорода: «Ніхто не може вбити в собі зло, коли не втямить спершу, що таке зло, а що добро. А не взнавши сього у себе, як можна взнати і вигнати його в інших».

КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *