Дж. К. Ролінґ — автор книг про маленького чарівника Гаррі Поттера, зарубіжна література
Хід заняття Дж. К. Ролінґ — автор книг про маленького чарівника Гаррі Поттера, зарубіжна література
I. Мотивація навчальної діяльності
— Знайомлячись із дитячою літературою кінця ХХ — початку ХХІ століття, ми не можемо залишити поза увагою твори шотландської письменниці Дж. К. Ролінґ про Гаррі Поттера. Ці дуже цікаві книги, якими захоплюються і діти, й дорослі, уже стали бестселерами, бо видаються великими накладами. У чому ж секрет такого надзвичайного успіху цих романів-фентезі? Мабуть, у тому, що, залишаючись звичайним хлопчиком, головний герой Гаррі Поттер бореться зі злом і перемагає його. У боротьбі з Темними силами йому допомагають щирі друзі, а сам він має добре серце і вроджене неприйняття несправедливості та почуття відповідальності за долю світу людей.
III. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Самостійна робота з підручником (або читання вголос)
Опрацювання статті про письменницю Дж. К. Ролінґ.
2. Повідомлення учнів про прочитані книги, побачені кінофільми про Гаррі Поттера (можливий перегляд фрагментів фільмів, особливо першого — «Гаррі Поттер і філософський камінь» Кріса Каламбуса (США))
3. Читання уривків із першої (або інших за вибором учителя) книги Дж. К. Ролінґ «Гаррі Поттер і філософський камінь»
4. Вікторина за твором «Гаррі Поттер і філософський камінь»
1) З яких двох груп складається людство? (Із «маглів» — звичайних людей та чарівників)
2) Скільки років Гаррі? (Одинадцять)
3) Що Гаррі відомо про його батьків? (Те, що їх убив Волдеморт)
4) З ким довелося Гаррі жити після смерті батьків? (Зі своїми родичами Дурслі)
5) Як жилося Гаррі в новій родині? (Дуже погано, він жив у комірчині під сходами, доношував одяг двоюрідного брата)
6) Для чого прилетів Ґеґрід? (Щоб підготувати все необхідне для навчання Гаррі у Ґоґвортсі)
7) Де купували всі речі для школи? (На алеїДіаґон)
8) Чим займається Міністерство магії? (Приховує від маґлів те, що існують чаклуни.)
9) Які речі, куплені на алеї Діаґон, справили на Гаррі найбільше враження? (Чарівна паличка та сова Ґедвіґа)
10) Коли Гаррі відчув свої надзвичайні здібності? (Коли в зоопарку «розмовляв» зі змією)
11) Що особливого було в зовнішності Гаррі Поттера? (Шрам на лобі у вигляді блискавки, який надає йому сили й захищає)
12) Яка пригода у Ґоґвортсі була для Гаррі найнебезпечнішою? (У потаємній кімнаті в забороненому лісі)
5. Повідомлення
ЗАОЧНА ЕКСКУРСІЯ В ШКОЛУ ЧАРІВНИКІВ ҐОҐВОРТС
До найкращої школи чарівників Ґоґвортс можна потрапити з лондонського вокзалу Кінгс-Крос, з платформи 9 і 3/4. Будівля школи складається з головного корпусу, чотирьох гуртожитків. У школі є Велика зала, де зачарована стеля постійно змінюється на вечірнє небо або вранішнє. У коридорах бродять привиди, біля школи є таємниче чорне озеро, заборонений ліс, у якому живуть дивні істоти. В оранжереї ростуть чарівні дерева і рослини. У школі були такі предмети: «Замовляння», «Зілля і настоянки», «Трансфігурація», «Гербологія», «Захист від темних мистецтв». Спеціальний «сортувальний капелюх» розподіляв учнів для навчання в Слизерині та Грифіндорі.
6. Гра «Хто останній назве чарівні предмети й чарівні істоти, що діють у книзі про Гаррі Поттера» (Яцрес — дзеркало серця, плащ-невидимка, чарівна паличка, мітла, філософський камінь; істоти — тролі, привиди, дракон, кентаври, єдинороги, пес Флафі)
7. Інтерактивна вправа «Ґронування»
8. Характеристика друзів Гаррі
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
Міні-дискусія «Чи все можна купити за золото?». Виступи учнів, коментар учителя.
V. Підсумок уроку
— Як бачимо, визначальним у перемозі Гаррі над Темними силами стали не магія, чаклунство, а вірні друзі, бо щирі людські стосунки — це найбільше диво. Однак Гаррі Поттер — усього лиш літературний герой. Тому не варто надмірно захоплюватися ним, перейматися його проблемами, а тим більше, наслідувати його, бо це може навіть зашкодити психічному здоров’ю.
VI. Домашнє завдання
Скласти листа Гаррі Поттеру або твір «Якби у мене була чарівна паличка…» (усно або письмово); підготувати повідомлення.
ДЖОАН КЕТЛІН РОЛІНҐ
Народилася Джоан Кетлін Ролінґ 1965 року у невеличкому шотландському містечку у звичайній родині. Навчалася, як усі, у школі, закінчила університет, вийшла заміж, а згодом, не маючи грошей і роботи, приїхала до сестри з маленькою донькою на руках… Як тут не впасти у розпач? І жінка вирішила написати історію маленького хлопчика, який жив у звичайному світі пересічних людей і нічого не знав про інший світ магів-чарівників, де він заможний і надзвичайно популярний чи не від народження. Так розпочалася перша історія про відомого нині Гаррі Поттера.
Джоан жила тоді в невеличкій квартирі в Единбурзі, столиці Шотландії. Грошей майже не було. Тож, щоб не платити за опалення, вона спускалася у кав’ярню, яка належала її сестрі, і писала історію маленького хлопчика зі звичайнісіньким ім’ям і прізвищем (пригадайте Джефа Поттера з «Пригод Тома Сойєра» Марка Твена) який зовні не скидався на могутнього чарівника, але який переміг Темні сили. Можливо, перша історія «Гаррі Поттер і філософський камінь» так ніколи і не була б завершена, якби письменниці-початківцю Шотландська рада з мистецтва не надала гроші на завершення роману. Але книгу потрібно було ще й надрукувати. ролінґ відмовляли чи не всі видавництва, куди вона зверталася, бо не вірили в успіх казки для дітей, та ще й написаної нікому не відомою безробітною. Нарешті у видавництві «Блумсбері» книгу вирішили-таки надрукувати. Видавець пожалів молоду письменницю, але порадив їй обрати якусь іншу професію, бо на дитячих книжках багато грошей не заробиш…
Але сталося диво, і з 1996 року починається тріумфальна хода книжок про Гаррі Поттера світом.
Дж. К. Ролінґ — автор книг про маленького чарівника Гаррі Поттера, зарубіжна література
Повернутися на сторінку Зарубіжна література