УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРАВОПИС І ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ В МОВЛЕННІ, УКРАЇНСЬКА МОВА
ХІД ЗАНЯТТЯ УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРАВОПИС І ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ В МОВЛЕННІ, УКРАЇНСЬКА МОВА
ІІІ. Повторення відомостей про частини мови за таблицею
Самостійні частини мови: іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово, прислівник.
Службові частини мови: прийменник, сполучник, частка.
Вигук
ІV. Узагальнення й систематизація здобутих знань у процесі практичної роботи
Колективна робота з текстом
Списати текст, розкриваючи дужки і ставлячи іменники у відповідному відмінку. Аргументувати свій вибір. Дібрати вислів, який передає основну думку висловлювання.
ГРОЗА
Опівдні над (обрій) стали громадиться біло-сірі (хмара), а за якийсь час насунула й величезна темна (хмара), запнула півнеба й заступила (сонце). Вона була гнівна і ще здалека ричала (грім). На (хвилина) (хмара) була затрималася на одному (місце), ніби роздумуючи, у якому (напрям) їй рушити, потім надумалась і подалася на (виселок)…
Я любив відчувати легкий (холод) у (груди), коли, припавши до (шибка), дивився на сліпучі (змій) і стріли (блискавка) або на полум’яні (стрічка) та зловісну (заграва) (пожежа) (Б. Антоненко-Давидович).
Розказати про поділ іменників на відміни і групи. Навести приклади з тексту.
Зробити синтаксичний розбір першого речення. Якими членами речення виступають іменники?
Лінгвістичне дослідження
Прочитати виразно поезію Ліни Костенко. Виписати прикметники, розібрати їх як частину мови.
ПРО ДОЩ
Послухаю цей дощ. Підкрався
і шумить.
Бляшаний звук води, веселих
крапель кроки.
Ще мить, ще мить, ще тільки
мить і мить,
і раптом озирнусь, а це вже
роки й роки!
Дощ полив, і день такий
полив’яний.
Все блищить, і люди як нові.
Лиш дідок старесенький, кропив’яний,
Блискавки визбирує в траві.
Струшується сад, як парасолька.
Мокрі ниви, і порожній шлях.
Ген корів розсипана квасолька
доганяє хмари у полях.
Л. Костенко
Визначити будову і пояснити написання виділених слів.
Розподільне письмо
Утворити дієслова 3-ї особи множини теперішнього часу і записати їх у два стовпчики: а) із закінченнями -уть(-ють); б) із закінченнями -ать(-ять).
Пестити, шептати, кришити, колисати, стежити, різати, мусити, бажати, кликати, тушити, мити, шанувати, хотіти, лущити, важити, ніяковіти, просити, говорити, писати, спонукати, створювати.
Скласти три-чотири речення, використовуючи утворені дієслова. Визначити їх синтаксичну роль.
Дібрати синоніми до виділених дієслів.
Розвиток комунікативних умінь з елементами аналізу
Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Яку роль у побудові тексту відіграють числівники? Виписати словосполучення числівників з іменниками, ставлячи їх у відповідній формі. Визначити розряд числівників. З’ясувати функцію сполучників. Чим пояснити поділ тексту на абзаци?
СІМ ЧУДЕС СВІТУ
Число (7) у стародавньому світі вважалося містичним, а подекуди й священним.
Містом на (7) горбах здавна називають Рим: пізніше цю назву було перенесено й на інші великі нерівнинні міста.
Сади Семіраміди — це величезний комплекс, збудований у Вавилоні в VII столітті до нашої ери. Це чудо було створене для дружини царя — мідійської царівни, а от чи звалася вона Семірамідою,— невідомо.
(3) чудо — мавзолей у Галікарнасі — розкішна усипальниця Мавзола, сатрапа перської провінції. Проіснувала вона до (XV) століття, коли її зруйнували, використавши матеріал для побудови укріплення. З тих часів монументальні споруди для поховання визначних осіб звуть мавзолеями.
Храм богині Артеміди в Ефесі — (4) чудо — відзначається вишуканістю форм і багатством оздоб.
(5) чудом світу вважався Колос Родоський — бронзове зображення бога сонця Геліоса. Статуя проіснувала всього (60) років і була зруйнована землетрусом.
(6) чудо світу — статуя бога Зевса в його святилиці в Олімпії.
(7) — маяк на острові Фарос біля Александрії, збудований з білого мармуру, близько (150) метрів заввишки, увінчаний статуєю Посейдона.
Можна з упевненістю сказати, що (7) чудес світу не охоплювали всіх архітектурних див стародавньої Греції і Єгипту: безперечно, їх було значно більше (За А. Коваль).
Провідміняти три-чотири числівники на вибір.
Переказати текст стисло, використовуючи числівники та дотримуючись логіки і послідовності викладення думки.
Навчальне аудіювання
Прослухати уривок тексту. Визначити стиль мовлення. Аргументувати свою думку. Від якої особи йде розповідь? До якого жанру мистецтва небайдужий письменник? А який вам жанр мистецтва подобається? Чому?
ДОРОГА ДО СЛОВА
Друкуватись я почав, ще навчаючись у школі. Пам’ятаю, як школярем восьмого класу я зі сцени вітав депутата Максима Рильського, який приїздив до Житомира на зустріч із виборцями. Пізніше в газеті з’явилася добірка моїх віршів із напутнім словом сивочолого майстра. Його мудрі поради я чую і нині. Він учив любити слово, як садівник дерево.
У 1958 році побачила світ перша моя збірка для дітей «Жива криничка». Схвальним словом про неї відгукнувся незабутній Михайло Панасович Стельмах.
Відтоді прийшло до читача понад сорок моїх книжок — поетичних і прозових. З них — половина для дітей. І нині мене не лишає терпка надія: написати щось ніжне, цікаве і зворушливе для цього допитливого, вдячного читача — Дитини. Скажу ще про один жанр мистецтва, до якого я небайдужий. Це — пісня. Вона володіє мною з дитинства, з юнацьких років.
Одна з моїх збірок має назву «Я родом із пісні» — свідчення любові автора до цього об’ємного і трудного жанру (За М. Сингаївським).
Виписати займенники. Визначити, до яких розрядів вони належать. Розібрати як частину мови чотири-п’ять займенників.
VІ. Домашнє завдання
Скласти й записати можливий діалог з товаришем про будь-які явища природи, використовуючи самостійні й службові частини мови.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРАВОПИС І ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ В МОВЛЕННІ, УКРАЇНСЬКА МОВА
Повернутися на сторінку Українська мова