ОСОБЛИВОСТІ РОМАНТИЗМУ ЯК ХУДОЖНЬОГО НАПРЯМУ, ЙОГО ЕСТЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ. СПЕЦИФІКА РОМАНТИЧНОГО СВІТОСПРИЙНЯТТЯ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Особливості романтизму як художнього напряму, його естетичні принципи, зарубіжна література

Хід заняття Особливості романтизму як художнього напряму, його естетичні принципи. Специфіка романтичного світосприйняття, зарубіжна література

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Повідомлення учнів про ситуацію в Європі наприкінці XVIII — на початку XIX ст.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Бесіда

 • Якими були передумови виникнення романтизму?

Запис у зошити
Термін романтизм указує на зв’язок із середніми віками, коли в літературі був популярним жанр рицарського роману. Головні особливості цього жанру — фантастичність, зображення високого, ідеального кохання, лицарських подвигів, добрих і злих чарівників, казкового пейзажу.

3. Бесіда

 • У чому різниця між романтизмом і класицизмом?
 • Зазначте ознаки романтичного твору.
 • Назвіть особливості романтичного мистецтва.
 • Опишіть романтичного героя.

Запис у зошити

Характерні ознаки романтизму

 1. Заперечення раціоналізму, що панував у добу Просвітництва, культ почуттів людини.
 2. Увага до особистості, її індивідуальних рис.
 3. Провідні мотиви — самотність, світова скорбота (національна туга) та романтичний бунт і нескореність.
 4. Історизм творів і захоплення фольклором.

Найвидатніші представники мистецтва романтизму В Англії — Дж. Байрон, Дж. Кітс, П. Б. Шеллі; у Німеччині — Е. Гофман, Г. Гейне, Новаліс; у Франції — А. Мюссе, Ж. Санд, В. Гюґо; у США — Е. По, Дж. Ф. Купер, Г. Мелвілл; у Польщі — А. Міцкевич, Ю. Словацький; в Угорщині — Ш. Петефі; в Росії — О. Пушкін, М. Лермонтов, М. Гоголь.

4. Читання вибраних поезій (В. Вордсворта, С. Колріджа, Дж. Кітса, П. Б. Шеллі, Г. Гейне, В. Гюґо та ін.)

Романтична лірика — це переважно лірика настрою. Романтики вміло і тонко створювали картини природи. Але головним у цих картинах був не опис пейзажу. Людина і світ — ось що передусім турбувало романтиків.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

1. Бесіда

 • Що ви з’ясували для себе про романтизм? (У митців романтизму ми помічаємо визнання самоцінності особистості, зацікавленість внутрішнім життям людини, прагнення розкрити багатство внутрішнього світу людини.)

2. Інтерактивна вправа «Ґронування»

Апологія — непомірне, надмірне вихваляння, захист кого-небудь або чого-небудь.

3. Творча робота

Погляди романтиків на життя, мистецтво, людину

Як ви розумієте ці висловлювання?

 • «Справжнє лихо полягає в тому, що нині все застигло у вульгарній прозі життя. І більшість людей спокійно сприймає все це і навіть почувається цілком добре, мовчки скочуючись по болоту до прірви» (Франц Шуберт).
 • «Мене часом запитують, чи люблю я дітей. Звісно, люблю, адже вони ще не стали людьми» (Шарль Нодьє).
 • «Краще бути артистом чи волоцюгою, ніж власником маєтку або селянином, бо ж із володінням землею чи снопом пов’язані несправедлива тиранія та похмуре поневолення скнарістю» (Жорж Санд).
 • «Світ поганий, поганий, жахливо поганий. І лише серце друга та спокутні сльози жінки можуть урятувати його від прокляття» (Ріхард Ваґнер).
 • «Той, хто не зазнав щастя в нинішньому світі, хто не знайшов того, що шукав, нехай заглибиться у світ книг і мистецтва чи зануриться в природу— це вічно юне втілення старовини й сучасності» (Новаліс).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати запитання з вивченої теми для однокласників (методика взаємозапитань); виписати у словнички визначення романтизму; випереджальні завдання: для учня — «біографа» — підготувати повідомлення про Е. Гофмана; для учня -«історика» — «Німеччина наприкінці XVIII — на початку ХІХ ст.».

Особливості романтизму як художнього напряму, його естетичні принципи. Специфіка романтичного світосприйняття, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *