«КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦІННОБЕР». СПЕЦИФІКА РОМАНТИЗМУ ГОФМАНА: ПЕРЕПЛЕТЕННЯ РЕАЛЬНОСТІ ТА НЕСТРИМНОЇ ФАНТАЗІЇЇ, КОНТРАСТ ВИСОКОГО, ПРЕКРАСНОГО І ЗАЗЕМЛЕНО-БУДЕННОГО, ПОТВОРНОГО, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

«Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер». Специфіка романтизму Гофмана: переплетення реальності та нестримної фантазіїї, контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного, зарубіжна література

Хід заняття «Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер». Специфіка романтизму Гофмана: переплетення реальності та нестримної фантазіїї, контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного, зарубіжна література

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ

Сучасники згадували Ернста Теодора Амадея Гофмана таким: «…У ньому була зовнішня різкість: різкі рухи, гострі, високо підняті плечі, високо і прямо посаджена голова, неслухняне волосся, ходив підстрибом»; «… Він говорив дуже швидко і раптом замовкав»; «… Він був не такий, як усі, наче зітканий із суперечностей: м’який, лагідний погляд — й іронічна посмішка, добрий гумор — і зла іронія»; «… Друзів у нього було мало, більшість не розуміла дивака і не любила його».
Хто він, цей шалений чоловік, єдиний з письменників такого роду у світовій літературі, з піднятими бровами, із загнутим донизу тонким носом, з волоссям, яке назавжди стало дибки? Є свідчення, що, пишучи, він настільки боявся того, що зображував, що просив дружину сидіти з ним поруч. Що ж такого він писав, щоб відчувати страх перед зображуваним?
Саме на ці запитання ми сьогодні спробуємо знайти відповіді.

IV. АНАЛІЗ ТЕКСТУ ТВОРУ «КРИХІТКА ЦАХЕС…»

1. Словникова робота

Філістер, -а, ч., кн.- самовдоволена, обмежена людина з міщанським світоглядом і святенницькою поведінкою; міщанин, обиватель.

2. Індивідуальна робота

 • Знайдіть та випишіть у зошити приклади реального та фантастичного у творі. Поясніть свої записи.

3. Бесіда

 • Як ви вважаєте, з якою метою автор поєднав у творі реальне та фантастичне? (Фантастика служила письменникові засобом розуміння умовностей життя. У творах Гофмана, який відкрив подвійність людської натури, нерідко відбувається роздвоєння особистості персонажа. Суперечності матеріалізуються у творчій свідомості в образах двійників.)
 • Кого із героїв можна назвати головним? Назвіть основні риси його характеру. Якою є його постать: фантастичною чи реальною? (У новелі головний герой — студент Балтазар. Автор наділив свого героя даром прозорливості. Він — поет, але бачить людей, що поряд, такими, якими вони є насправді. Чаклунство не змусило Балтазара визнати потворного мерзотника і кар’єриста гідною слави особою. У постаті Балтазара немає нічого фантастичного, його життя є реальним, таким є і він сам.)

4. Складання колективної характеристики філістерів та мрійників

Герої Гофмана поділяються на дві категорії: на щасливих обивателів, задоволених собою та своїм існуванням, які слухняно грають свої безглузді ролі, і на мрійників, ентузіастів, людей «не від світу цього». Життя зазвичай вселяє в них жах, тому вони втікають у свій внутрішній світ, але й там не знаходять спокою. На які категорії поділяються герої цього твору? Складіть таблицю героїв.

ФілістериМрійники

5. Бесіда

 • Чим відрізняються філістери від мрійників?
 • Хто, на ваш погляд, утілює ознаки авторського ідеалу?
 • Як вплинув фольклор на творчість Гофмана? Яке значення має образ-символ золотих волосин?
 • Хто піддається чарам, а хто — ні? Чому?
 • Знайдіть у тексті опис малюка справжнього і те, яким його бачать філістери.

6. Ознаки романтизму в казці-новелі

 • Назвіть риси романтичного героя.
 • Чи можемо ми назвати Балтазара романтичним героєм? Чому? (Балтазар тому і є романтичним героєм, що вступає в поєдинок зі злодієм, перевертнем, який краде все, що потрапляє на очі. Знаючи, що Балтазар закоханий у Кандіду, Цахес відбирає у нього кохану. Тоді студент розшукує чародія Альпануса, і той розкриває таємницю Цахеса. Балтазар, за законами казки, одружується з коханою та отримує подарунок від Альпануса — помешкання та засоби до життя.)
 • Знайдіть характерні риси романтизму в повісті-казці.

Очікувана відповідь

 1. Основний конфлікт твору (протистояння митця Балтазара та філістера Цахеса) як утілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення «життя духу».
 2. Переплетення реальності та нестримної фантазії.
 3. Контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного у творі як конкретне втілення антитези: з одного боку — недосяжного романтичного ідеалу, з другого — ницої буденної реальності.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

 • Напишіть твір-мініатюру за темою «Наскільки актуальною є казка-новела “Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер” сьогодні?».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити значення термінів алегорія, сатира, гротеск, іронія, гумор; скласти кросворди за казкою «Крихітка Цахес…»; переглянути епізод уведення освіти у князівстві.

«Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер». Специфіка романтизму Гофмана: переплетення реальності та нестримної фантазіїї, контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *