ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТИПУ ПЛОСКІ ЧЕРВИ, БІОЛОГІЯ

Загальна характеристика типу Плоскі черви, біологія

Хід заняття Загальна характеристика типу Плоскі черви, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  • Скільки шарів тіла є в гідри?
  • Чи можна вважати мезоглею окремим шаром?
  • Чому в кишковопорожнинних відсутні спеціалізовані органи дихання?

Аналізуючи відповіді, слід звернути увагу на двошарову будову тіла кишковопорожнинних. У двошарових тварин обмін з навколишнім середовищем може здійснюватися практично будь-якою клітиною. Ця особливість будови дозволяє їм обходиться без спеціалізованих дихальної, видільної та транспортної систем.

II. Вивчення нового матеріалу

Хто такі плоскі черви?

Вільноживучі, або паразитичні, тришарові безхребетні зі сплощеним тілом, у яких відсутня порожнина тіла (крім кишкової порожнини). Вони живуть у всіх основних водних і наземних середовищах. Серед плоских червів багато небезпечних паразитів тварин і людини.

Особливості зовнішньої будови плоских червів

Форма тіла й розміри

Тіло плоских червів сплощене, має двобічну симетрію. Розміри варіюють у широких межах від часток міліметра до 30 метрів.

Покриви тіла

Зовні тіло плоских червів укрито епітелієм. Епітелій вільноживучих форм має війки, з допомогою яких тварина пересувається. У паразитичних форм війки редукуються, а епітелій утворює щільний зовнішній покрив, здатний протистояти травним ферментам та імунним атакам організму хазяїна.

Особливості внутрішньої будови плоских червів

Тіло плоских червів складається з трьох шарів тканин. Третій шар тканини — мезодерма — розташована між екто- й ентодермою і представлений паренхімою (тип сполучної тканини).

Опорно-рухова система

Разом із покривним епітелієм м’язи плоских червів утворюють шкірно-мускульний мішок. М’язові волокна розташовані в кілька шарів. Роль опори для м’язів частково виконує паренхіма.

Травна система

Складається з ротового отвору і двох відділів кишечнику — переднього (глотки) і середнього. Анальний отвір відсутній. Неперетравлені рештки їжі виводяться через ротовий отвір. У деяких видів кишечник редукується.

Дихальна система

Відсутня. Дихає всією поверхнею тіла. Деякі паразити — анаероби.

Кровоносна система

Відсутня.

Видільна система

Представлена системою розгалужених канальців, що закінчуються в паренхімі особливою зірчастою клітиною з пучком війок і сполучаються із зовнішнім середовищем з допомогою видільних отворів.

Нервова система

Нервова система поділяється на центральну й периферійну. Центральна складається з головних вузлів (гангліїв) і нервових стовбурів, з’єднаних перемичками. Особливо добре розвинені парні поздовжні (бічні або черевні) стовбури. Периферійна представлена нервовими відростками й закінченнями.

У вільноживучих форм на передньому кінці тіла зосереджені органи чуттів. Як орган дотику використовується вся поверхня тіла, а в деяких видів є й невеликі парні щупальці. Механічні й хімічні подразники сприймаються довгими нерухомими війками, що пов’язані з нервовими клітинами. У деяких видів є органи рівноваги (статоцисти). Очі є майже в усіх вільноживучих видів.

Розмноження й життєвий цикл

Більшість плоских червів — гермафродити. У багатьох паразитичних видів життєвий цикл складний, зі зміною хазяїв.

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

  • Які функції виконує паренхіма?
  • Яку форму тіла має планарія?
  • Як живиться планарія?
  • Які ознаки організму планарії свідчать про підвищення рівня її організації порівняно з кишковопорожнинними?

Загальна характеристика типу Плоскі черви, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *