Сатирико-метафоричний зміст твору Е. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер». Іронія та гротеск у творі як важлива ознака індивідуального стилю Гофмана, зарубіжна література
Хід заняття Сатирико-метафоричний зміст твору Е. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер». Іронія та гротеск у творі як важлива ознака індивідуального стилю Гофмана, зарубіжна література
1. Експрес-опитування «Продовжте речення»
Гофман народився … .
Закінчив … факультет університету.
Перший літературний твір — … .
Фантастичні повісті-казки — … .
1819 року написана повість-казка … .
З 1814 року до … Гофман живе в Берліні.
Улюблене заняття Гофмана — … .
2. Перевірка складених кросвордів (2-3 на дошці або взаємоперевірка сусідами по парті)
3. Літературний диктант
- Ім’я карлика-потвори. (Цахес)
- Друг і однодумець Балтазара. (Фабіан)
- Ім’я князя, який запровадив «освіту». (Пафнутій)
- Кохана Балтазара. (Кандіда)
- Ім’я феї, яка зробила «подарунок» малюку. (Рожа)
- Ім’я поета-мрійника, що викрив малюка. (Балтазар)
- Назва князівства, у якому відбувалися описані події. (Керепес)
- Ім’я мага, який розкрив таємницю малюка. (Проспер)
- Прізвисько малюка-потвори. (Циннобер)
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ
1. Теорія літератури
- Що таке алегорія? (Алегорія — інакомовлення, у якому конкретний образ є формою розкриття абстрактного уявлення, судження, поняття.) Як її використовує Гофман?
- Що таке сатира? (Сатира — різновид смішного, комічного; особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в осудливому осміянні негативного — суспільних явищ, людських вад тощо.) Чим вона відрізняється від гумору?
- У чому виявляється сатирична спрямованість казки-новели? (Сатирична спрямованість твору полягає передусім у змалюванні звичаїв, що панують у князівстві, зображенні порядків у політиці та системі освіти, чинопочитанні та самозасліпленості філістерів тощо.)
- Що таке гротеск? (Гротеск — вид художньої образності, для якого характерними є фантастична основа, тяжіння до особливих, незвичайних, ексцентричних, спотворених форм, поєднання в одному предметі або явищі несумісних, контрастних якостей (комічного з трагічним, реального з фантастичним тощо), що веде до абсурду; заперечення усталених художніх і літературних форм.) Знайдіть елементи гротеску на сторінках твору.
- Що таке іронія? (Іронія — негативне оцінювання предмета чи явища через його висміювання.) Чи присутня іронія в казці-новелі?
2. Робота з текстом
- Знайдіть і зачитайте епізод, який містить опис уведення освіти; прокоментуйте його.
- Чого автор досягає, використовуючи у творі іронію та гротеск? (Автор із сумом констатує нездоланну владу реальності, яка поглинає романтичні мрії.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
1. Інтерактивна вправа «Карусель» (робота в групах)
- Наскільки гуманним був подарунок феї Рожі Гожої?
- Чи лише волосини затьмарили розум обивателям суспільства? Поясніть думку.
- Чи міг би Балтазар перемогти Цахеса без допомоги чаклуна? Поясніть думку.
- Чому наречена Балтазара Кандіда також не бачила справжньої сутності Цахеса?
- Чи заслуговує Цахес на співчуття? Поясніть думку.
Методичний коментар
Методика «Карусель» дає можливість за короткий проміжок часу провести опитування цілого класу та підбити підсумки вивчення теми.
Клас об’єднується в таку кількість груп, скільки запитань учитель планує дати для опрацювання (необхідно врахувати те, що більша кількість груп потребує більше часу).
Кожна група отримує аркуш із запитанням. Після обговорення в групі учні обирають «писаря», який занотовує відповідь групи (якщо думка одного із членів групи відрізняється від думки всієї групи, також записують її). на цю роботу виділяється фіксований час (1-2 хв).
Аркуші із запитаннями почергово передаються в інші групи, кожна з яких перечитує запитання та відповіді на нього, формулює та записує свої доповнення (протягом того ж фіксованого часу). необхідно, щоб кожен аркуш побував у всіх групах.
Коли аркуш повертається до групи, яка давала відповідь першою, вона знову зачитує запитання і всі варіанти відповідей, які підсумовують, і формулюється остаточна чітка і стисла відповідь.
Після завершення роботи всі запитання та остаточні відповіді зачитують уголос.
Стратегію можна використовувати двома способами: можна передавати аркуші від однієї групи до іншої; рухомими можуть бути групи, які переходитимуть від одного стола до іншого, а аркуші залишаються на місцях.
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Однією фразою підбийте підсумок сьогоднішньому уроку.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватись до написання твору «над якими проблемами життя спонукала мене замислитись казка-новела “Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер”», склавши тезисний план.
Сатирико-метафоричний зміст твору Е. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер». Іронія та гротеск у творі як важлива ознака індивідуального стилю Гофмана, зарубіжна література
Повернутися на сторінку Зарубіжна література