СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ ВЕЛИКОЇ БУКВИ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Складні випадки правопису великої букви, українська мова

Хід заняття Складні випадки правопису великої букви, українська мова

IV. Виконання системи дослідницьких завдань, спрямованих на розвиток орфографічних умінь і навичок, мовної та загальної ерудиції, а також творчих здібностей

Дослідження-відновлення

Необхідно відновити всі назви та правильно їх записати. Школа, тролейбусна зупинка площа свободи, міський залізничний вокзал, станція київ, київський залізничний вокзал, станція метро вокзальна, станція метро либідська, центральний автовокзал, міжнародний аеропорт бориспіль, аеропорт париж-орлі, місто париж, ейфелева вежа, собор паризької богоматері, тріумфальна арка, набережна ріки сени, палац-музей лувр, вулиця єлисейські поля, готель дю комерс.

Матеріал для вчителя. Школа, тролейбусна зупинка «Площа свободи», міський залізничний вокзал, станція Київ, Київський залізничний вокзал, станція метро «Вокзальна», станція метро «Либідська», центральний автовокзал, Міжнародний аеропорт «Бориспіль», аеропорт Париж-Орлі, місто Париж, Ейфелева вежа, Собор Паризької Богоматері, Тріумфальна арка, набережна ріки Сени, палац-музей Лувр, вулиця Єлисейські поля, готель «дю Комерс».

Далі маршрут обірвано.

Робота в групах (по 3—4 учні)

Завдання: продовжити маршрут, знайшовши ще 10 географічних місць, де можна здійснити зупинки, на задану букву (користуючись картою світу).

Кожна група отримує букву й карту світу. Слово вчителя. Отже, ми у Франції. Але починати екскурсію, на мою думку, не можна, не знаючи історії країни та її видатних діячів. Містер Фікс залишив мені запитання, на які ви повинні правильно відповісти, щоб ми змогли продовжити нашу подорож. Ми повинні лишити записи для містера Фікса на дошці.

До дошки виходять два учні й записують відповіді, що їм підказує клас.

1. Усесвітньо відомий казкар, автор казки «Червоний Капелюшок». (Шарль Перо)

2. Французький мислитель, композитор, педагог, письменник, автор роману «Нова Елоїза». (Жан-Жак Руссо)

3. Французький генерал, вісімнадцятий Президент Франції, перший Президент П’ятої республіки. (Шарль де Голль)

4. Відомий французький учений, океанограф, режисер, винахідник аквалангу. (Жак Ів Кусто)

5. Ще один відомий француз, його ім’я ви всі добре знаєте. Це вигаданий герой — літературний персонаж. Він був четвертим товаришем бравих мушкетерів. (Д’Артаньян)

Слово вчителя. Париж здавна вважався культурним центром, містом краси й романтики. Недаремно, що митці з усього світу намагалися потрапити в Париж. Так, з історією цього міста пов’язано багато всесвітньо відомих імен. їх тайни дбайливо оберігає кладовище Пер-Лашез. Пер-Лашез, без сумніву, найвідомі-ший цвинтар-музей у світі. Тут поховані такі знамениті особистості, як: П’єр Абеляр і його кохана Елоїза, Жан-Батист Мольєр, П’єр Бомарше, Оноре де Бальзак, Оскар Уайльд, Марсель Пруст, Гертруда Стайн, Гійом Аполлінер, Поль Елюар, Ежен Делакруа, Амедео Модильяні, Джоаккіно Россіні, Винченцо Белліні, Жорж Бізе, Едіт Піаф, Сара Бернар, Ів Монтан, Нестор Махно.

Самодиктант

Правильно записати по пам’яті імена згаданих видатних людей, країни їх походження та пояснити, ким вони були, чим прославилися. Указати найбільш відомі твори згаданих письменників.

Відповісти на питання

1. Які відомі музеї-некрополіси є в Україні? (Личаківське кладовище у Львові, Байкове кладовище в Києві.)

2. Хто з відомих українців похований там?

Дослідження-відновлення

Відновити пропущені імена або прізвища видатних українців.

Львів Київ
Іван … (Франко)Леся … (Українка)
Соломія … (Крушельницька)Михайло … (Грушевський)
Маркіян … (Шашкевич)Максим … (Рильський)
Григір … (Тютюнник)Павло … (Тичина)
Вагілевич … (Іван) Василь … (Стус)
Івасюк … (Володимир)Лобановський … (Валерій)

Слово вчителя. Нарешті ми виконали запропоновані завдання. Але трошки затрималися. Отже, нам пора прискорюватися. Далі продовжувати шлях будемо ракетою «Антей». До речі, як правильно записати цю назву?

Аудіювання

СОБАКИ-КОСМОНАВТИ

Чи знаєте ви, що першими в космос літали собаки?

Собаки допомагали вченим в освоєнні міжзоряного простору. Альбіна, Лайка, Білка та Стрілка, Мушка, Бджілка, Чорнушка, Звьоздочка, Угольок — це собаки-космонавти. Цікаво те, що всі собаки, які побували у космосі,— дворняги. Це пояснюється тим, що безпородні собаки не тільки кмітливіші за своїх аристократичних родичів, але й більш стійкі до різних нервових навантажень, легше переносять усякі життєві негаразди.

Назвіть, будь ласка, клички тварин, що згадані в тексті. Як їх правильно їх записати?

Слово вчителя. Правильно. Тоді у мене трохи складніше запитання. Чи у всіх випадках слова Земля, Місяць, Сонце пишуться з великої літери? (Тільки якщо позначають астрономічні поняття..) А які ще назви в українській мові можуть уживатися як з малою, так і з великою літерою?

Робота з таблицею

Уважно роздивіться таблицю і дайте відповідь на запитання.

Велика літераМала літера
Імена, прізвища людей, уживані в загальному значенні без негативної оцінки: Платони, КолумбиІмена, прізвища людей, уживані в загальному значенні із зневажливою оцінкою: кайдаші, герострати
Назви дійових осіб у художніх творах, казках: Вовк та Ягня, Бджола і Шершень, Мавка, ВодяникЗагальні назви тварин, міфологічних істот: вовк, ягня, мавка, русалка
Присвійні прикметники, утворені від власних назв осіб: Миколин брат, Грінченків словник, Шевченків «Заповіт»Присвійні прикметники, що входять до фразеологічних сполук чи наукових термінів: езопова мова, прокрустове ложе, архімедова сила
Відносні прикметники, утворені від власних назв: дніпровські схили, шекспірівські сонети, шевченківський стиль
Астрономічні назви: Сонце, Земля, Юпітер, Меркурій, Велика Ведмедиця, ОріонСлова земля, сонце, місяць, коли вони не позначають астрономічні поняття
Назви найвищих державних посад: Голова Верховної Ради, Президент України, Посол Республіки УгорщиниНазви посад, звань, наукових ступенів: президент компанії, голова профкому, ректор університету, доктор педагогічних наук, академік, народний артист, лауреат премії
Абревіатури: РАГС, НЕП Усе слово пишеться малими літерами, якщо воно перейшло в іменник (уживається як загальне слово й відмінюється): рагс, неп

Знайти і пояснити випадки диференційованих написань малої і великої букви.

1. Гей, ти ж, Земле моя золота! Перед ким, перед чим завинила єси? (І. Багряний).

2. Вже одних колядників забрали войни, других — сира земля, треті стали дідами, а й досі віриться, що в твоєму дворі, біля тебе, стояли з одного боку місяць, з другого — ясна зоря. (М. Стельмах).

3. З дією Місяця на Землю пов’язують і припливи та відпливи, їх регулярність (З журналу).

4. Я застигаю біля тата, але трохи й вірю, що на дорозі. може об’явитися з мішком за плечима Дід Мороз і підійде до нас (М. Стельмах).

5. Любив, їдучи на возі з лугу, дивитися, лежачи, на зоряне небо (О. Довженко).

6. Ще над твоїм Великим Лугом, в твоїм степу іде за плугом чужинець — хитрий мамоніт (М. Філянський).

7. Поклала мати коло хати маленьких діточок своїх; сама заснула коло їх (Т. Шевченко).

8. З усіх два слова: «Мати» і «Вітчизна» — існують звіку тільки в однині (Б. Олійник).

9. І приходив до нього вовк-сіроманець, медвідь-набрідь, рак-неборак — приходили в гості до нього (В. Свідзин-ський).

10. У глибину моря спадають метеори з тих пропастей, де в тьмі іскрить Великий Віз (В. Бобанський).

11. До тебе, Батьківщино — земле вічна, ведуть усі стежки й усі дороги (Б. Антонович).

12. Один за одним зникли дні, і їх пітьма, і їх вогні, і розгорта для всіх племен свою чергу — останній день (М. Філянський).

13. Ой, збирала Маргаритка маргаритки на горі. Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі (Народна творчість).

З довідки дібрати ім’я, записати відновлений фразеологізм та пояснити його значення.

1. Без … й вода не освітиться.

2. . з себе корчить.

3. Язиката .

4. Бити, як . козу.

Довідка. Хвеська, Гриць, Івана Іванович, Сидір.

Відповідь. 1. Без Гриця й вода не освітиться. 2. Івана Івановича з себе корчить. 3. Язиката Хвеська. 4. Бити, як сидорову козу.

Слово вчителя. Поки ви відповідали, з Землі керівник польотів повідомив, що ми не можемо повернутися на Україну, якщо не виконаємо завдання, доручене Урядом України. Він прислав зашифроване послання. Список, у якому є назви міст України, історію походження яких треба з’ясувати, ви отримали раніше.

Учитель відкриває дошку, на ній такий запис: Завдання Уряду України групі дослідників:

1. Розшифрувати назви міст: Жито і мир; Петро, Дніпро. Микола; Іван Франко.

Відповідь. Житомир, Дніпропетровськ, Миколаїв, Івано-Франківськ.

2. З’ясувати історію походження назв Львів, Харків, Чернігів, Полтава.

Самостійне топонімічне дослідження

Учні мали завчасно дослідити походження назв запропонованих українських міст і річок, що по них протікають, і підготувати невелику доповідь.

ЛЬВІВ

Місто Львів виникло у XIII столітті. Згідно з одними джерелами, його побудував князь Данило Галицький і назвав на честь найстаршого сина Лева, а Лев Данилович успадкував місто після смерті батька. Інші перекази доносять до нас свідчення про те, що місто заснував не Данило Галицький, а сам князь Лев Данилович. Таким чином, назва цього міста тісно пов’язана з іменем сина славетного галицького князя Данила Романовича. Також кажуть, що місто зазнало скрутних часів, коли його захопили іноземні загарбники. Після звільнення спорудили на його підступах багато кам’яних левів.

ХАРКІВ

Був собі козак Харко (тобто Харитон). Легенда розповідає, що уподобав він собі місце біля річки Харків і поселився там. І чи то від назви ріки вона пішла, чи від першого поселенця козака Харка — так і не відомо. На поселенців часто нападали татари. Одного разу в бою загинув і сам Харко. Хутір Харків на деякий час запустів, однак незабаром був відновлений і зберіг свою назву.

ЧЕРНІГІВ

Історики пов’язують назву міста Чернігова з назвою Чорна гора. Вона й нині стоїть поблизу міста. Інша легенда твердить, що жила собі княгиня Чорна. Була вона гарна й горда, і от коли вороги напали на місто, вона викинулася з вікна замку. Ну, а в пам’ять про неї і назвали місто Чернігів. А ріка, яку називають молодшою сестрою нашого Дніпра, протікає через Чернігів і називається Десна. Річка Десна отримала свою назву від слов’янського слова «десниця» — права рука, бо була по праву руку Дніпра для полян, що рухалися від річки Рось.

ПОЛТАВА

Полтава — старе місто, що стоїть на річці Ворсклі. Як засвідчує літопис, була колись у Ворскли притока-річечка, яку люди звали — Лтава (або Олтава). Історія цікава, бо від поселення «по Лтаві» і пішла назва — Полтава. Щодо походження назви річки Ворскла, то в істориків думки різні, і, виходячи з етимології, тлумачать її, як «глибоке місце в річці», «біла ріка», «озеро, рукав ріки» тощо. Але старі люди розказують легенду про Петра Першого, який, мандруючи річкою, випадково упустив свій годинник. За це річку назвали Вор скла (Ворскла).

VI. Домашнє завдання

Дібрати текст про рідне місто (село). Пояснити у ньому випадки вживання великої літери.

Довідка

П’єр Абеляр — французький богослов, філософ-схоласт і поет. Відомий нещасним коханням до своєї учениці Елоїзи, що стало причиною їх ув’язнення в монастирі.

Жан-Батист Мольєр — французький комедіограф, автор п’єси «Міщанин-шляхтич».

П’єр Бомарше — французький драматург і публіцист епохи Просвітництва, автор комедії «Весілля Фігаро».

Оноре де Бальзак — французький письменник, автор циклу романів під загальною назвою «Людська комедія», серед яких найбільш відомі «Гобсек», «Батько Горіо», «Шагренева шкіра».

Оскар Уайльд — англо-ірландський письменник. Автор роману «Портрет Доріана Грея».

Марсель Пруст — французький письменник, есеїст та критик, що здобув світове визнання як автор роману-епопеї «У пошуках втраченого часу», одного з найвизначніших творів світової літератури двадцятого століття.

Гертруда Стайн — американська письменниця, автор терміну «втрачене покління». Мала вплив на художнє та літературне життя Парижу до Першої світової війни (Пабло Пікассо, Ернест Хемінгуей, Френсіс Фітцджеральд та ін.).

Гійом Аполлінер — французький поет польського походження, художник, критик. Провідник авангардної паризької літератури. Автор вірша «Міст Мірабо».

Поль Елюар — французький поет, один із засновників дадаїзму.

Ежен Делакруа — французький художник доби романтизму. Малював історичні картини, іноді натюрморти та портрети. Його другом дитинства був Олександр Дюма.

Амедео Модильяні — італійський художник і скульптор, яскравий представник експресіонізму.

Джоаккіно Россіні — італійський оперний композитор.

Винченцо Белліні — італійський оперний композитор.

Жорж Бізе — видатний французький композитор, диригент і піаніст епохи романтизму.

Едіт Піаф — французька співачка й акторка, одна з найві-доміших естрадних співачок світу.

Сара Бернар — французька актриса, яка вважається еталоном акторської майстерності. Станіславський високо оцінив її виконання ролі Гамлета. Віктор Гюго, Еміль Золя входили до кола прихильників її таланту.

Ів Монтан — французький кіноактор та співак італійського походження.

Нестор Махно — ватажок анархістського руху 1917-1921 років, керівник повстанських загонів. Наш співвітчизник — народився в селі Гуляйполе Катеринославської губернії (нині Запорізької області).

Складні випадки правопису великої букви, українська мова

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *