Загальна характеристика класу Комахи. Лабораторна робота Вивчення ознак пристосованості в зовнішній будові комах до середовища існування, біологія
Хід заняття Загальна характеристика класу Комахи. Вивчення ознак пристосованості в зовнішній будові комах до середовища існування, біологія
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
- Які особливості зовнішньої будови характерні для павукоподібних?
- Які особливості зовнішньої будови характерні для ракоподібних?
II. Вивчення нового матеріалу
Комахи є найбільшою за кількістю видів (понад 1 млн) групою тварин. Це наземні або вторинноводні членистоногі. Більшість видів комах добре пристосовані до польоту. Їхнє тіло чітко розділене на голову, груди й черевце. На голові розташована одна пара вусиків.
Особливості зовнішньої будови комах
Форма тіла й розміри
Тіло комах розділене на окремі сегменти, має двобічну симетрію. Групи подібних між собою сегментів утворюють відділи тіла комах. Виокремлюють три відділи тіла комах — голову, груди й черевце.
Голова комах утворена шляхом злиття кількох сегментів. На голові розташовується пара складних очей (іноді між ними розташовуються одне-три прості ока) і ротові органи. Ротові органи можуть утворювати ротові апарати різних типів, залежно від характеру харчування комахи: гризучий, гризучо-лижучий, сисний, колючо-сисний тощо.
Груди складаються з трьох сегментів, на кожному з яких розташована пара ходильних ніг. У більшості випадків у комах є й дві пари крил, які розташовані на середньому й задньому сегментах грудей.
Кількість сегментів, що входять до складу черевця комах, варіює від 4 до 11. Розвинених кінцівок на черевці немає, але можуть зберігатися їхні рудименти. Розміри комах варіюють у широких межах — від часток міліметра до 25 см.
Покриви тіла
Зовні тіло комах укрите хітиновою кутикулою. Зовнішній шар кутикули є водонепроникним.
На поверхні кутикули є вирости — волоски, лусочки, щетинки. Волоски можуть виконувати покривні, чутливі або захисні (отруйні волоски) функції. За рахунок переломлення світла в шарах хітину або в лусочках, розташованих на крилах у комах, може виникати так зване фізичне забарвлення. Хімічне забарвлення (за рахунок пігментів у кутикулі, жировому тілі або гемолімфі) також спостерігається досить часто.
Особливості внутрішньої будови комах
Опорно-рухова система
Типова для типу Членистоногі. Для пересування використовуються ходильні кінцівки, а для польоту — крила.
Травна система
Травна система комах включає передню, середню й задню кишки, а також слинні залози. Ротові апарати різних типів. Передня кишка може утворювати глотку, зоб або жувальний шлунок. У багатьох рослиноїдних форм у кишечнику оселяються симбіотичні мікроорганізми, що забезпечують перетравлювання клітковини.
Дихальна система
Дихання в комах здійснюється трахеями. У водних форм можуть функціонувати трахейні зябра — тонкостінні вирости тіла, густо пронизані трахеями.
Кровоносна система
Типова для типу Членистоногі, але розвинена слабше, ніж у більшості ракоподібних.
Видільна система
Типова для типу Членистоногі. Добре розвинені мальпігієві судини.
Нервова система
Центральна нервова система представлена головним мозком (ганглії, що злилися) і черевним нервовим ланцюжком. Головний мозок добре розвинений, до його складу входять особливі грибоподібні тіла, що відповідають за складні форми поводження комах.
Органи чуттів комах: прості та складні очі, механо- й хеморецептори, органи слуху.
III. Лабораторна робота Вивчення ознак пристосованості в зовнішній будові комах до середовища існування
Цілі: на прикладі хруща ознайомитися з особливостями зовнішньої будови комах; у висновках визначити, які особливості будови хруща є ознаками пристосованості до життя у його середовищі існування.
Обладнання та матеріали: лупа ручна, лінійка, колекція «Хрущ», інструктивна картка для виконання роботи, підручник.
Хід роботи
1. Розглянути колекцію «Хрущ», визначити форму й забарвлення тіла хруща.
2. З допомогою лінійки визначити довжину екземпляра хруща, який є в колекції.
3. Знайти голову, груди й черевце хруща, звернути увагу на відмінності в їх будові.
4. Знайти органи, які розміщуються на різних сегментах тіла хруща (вусики, очі, щелепи, ходильні ноги, крила).
5. Намалювати в зошитах схему зовнішньої будови хруща і зробити відповідні позначення.
6. Зробити висновок і записати його в зошит.
Загальна характеристика класу Комахи. Вивчення ознак пристосованості в зовнішній будові комах до середовища існування, біологія
Повернутися на сторінку Біологія