«МАЙСТЕР І МАРГАРИТА» ЯК РОМАН-МІФ. ПРОБЛЕМАТИКА ТА СИСТЕМА ОБРАЗІВ, ТРАНСФОРМАЦІЯ МІФІЧНИХ МОТИВІВ У ТВОРІ. ОСОБЛИВОСТІ І ВЛАДА: РІЗНІ АСПЕКТИ ТРАКТУВАННЯ ПРОБЛЕМИ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

«Майстер і Маргарита» як роман-міф. Проблематика та система образів, трансформація міфічних мотивів у творі. Особливості і влада: різні аспекти трактування проблеми, зарубіжна література

Перебіг заняття «Майстер і Маргарита» як роман-міф. Проблематика та система образів, трансформація міфічних мотивів у творі. Особливості і влада: різні аспекти трактування проблеми, зарубіжна література

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

У центрі уваги більшості митців завжди перебувають питання добра та зла, справедливості та відповідальності, морального вибору та взаємин особистості з владою, покликання мистецтва. Наприклад, поет Ю. Левітанський писав так:

Кожен вибирає лиш собі
Жінку, і релігію, й дорогу,
Славити диявола, пророка,
Кожен обирає лиш собі
Кожен вибирає по собі
Слово для кохання чи моління,
Шпагу для дуелі, меч боріння
Кожен вибирає по собі
Кожен обирає по собі
Щит і крицю, патерицю, лати
Міру остаточної розплати
Кожен обирає по собі
Кожен обирає лиш собі,
Обираю я також — як знаю —
І претензій марних не плекаю,
Кожен обирає лиш собі
Переклад Ю. Левітанського

Над тим, що обрав для себе письменник М. Булгаков і як осмислив цей вибір у романі «Майстер і Маргарита», ми поміркуємо сьогодні на уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Експрес-опитування

 • Про що сперечалися Берліоз і Бездомний із незнайомцем поблизу Патріарших ставків?
 • Які художні деталі 1-го розділу допомагають зрозуміти, що події відбуваються у Радянському Союзі 1930-х рр.? (Згадка про Соловки, «шпигуноманія», атеїзм.)
 • Чому Ієшуа називав усіх «добрими людьми»? (Ієшуа вважав, що немає злих людей.)
 • Що свідчить про те, що Понтієві Пілату притаманні також риси людини, а не лише героя міфу? (У прокуратора була мігрень — боліла голова.)
 • Як справджується перше «пророцтво» іноземного професора? (Берліоз потрапляє під трамвай.)
 • Як у будинку літераторів реагують на трагічну звістку? (Спочатку літератори були вражені, та за кілька хвилин продовжили розважатися.)
 • Які «фокуси» продемонстрували Воланд і його почет московській публіці? (Улаштували «грошовий дощ», модний магазин та ін.)
 • Де опинився поет Іван Бездомний після пригод у «Грибоєдова»? (У психіатричній лікарні.)
 • «Вискочило перед нами, як з-під землі вискакує вбивця в провулкові, й вразило нас обох одним махом!»* Про що говорив гість Івана Бездомного в його лікарняній палаті? (Про кохання.)
 • Як сприйняв майстер критику його роману й відмову друкувати? (Це спричинило його відчай, хворобу.)
 • Що відбувалося в природі під час страти Ієшуа? (Гроза.)
 • На що зважилася Маргарита, щоб дізнатися про долю майстра? (Намастилася дивним кремом і вирушила на бал за запрошенням незнайомця.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»

 • Визначте основні проблеми роману «Майстер і Маргарита» (Це проблеми філософські та моральні: існування Бога; морального вибору; взаємин особистості з владою; віри та безвір’я; кохання; честі та справедливості; бездуховності, міщанства; співвідношення добра та зла; совісті та мистецтва; кар’єризму.)

2. Визначення системи образів літературного твору

 • Складіть таблицю системи образів роману «Майстер і Маргарита».

Система образів роману «Майстер і Маргарита»

Герої
«єршалаїмського
світу»
Реальні герої
Москви 1930-х рр.
Фантастичні
герої
Герої,
пов’язані з темою кохання,
мистецтва
Ієшуа, Пілат, Каїфа (первосвященик), Марк Щуробій, Левій Матвій, ЮдаБерліоз, Бездомний, Латунський, Варенуха, Римський, Поплавський та ін.Воланд, Азазелло, Коров’єв, кіт Бегемот, ҐеллаМайстер, Маргарита

3. Визначення жанру літературного твору

У романі поєднано історію, філософію, сатиру, що зумовило його поліфонію; у ньому наявні ознаки детектива, психологічного, філософського, історичного, любовного, авантюрного роману. Цей роман настільки складний і неординарний, що літературознавці донині не можуть достеменно визначити ані його жанр, ані головного героя. Дають назви: роман-доля, роман-заповіт, роман-міф (Б. Гаспаров) Одні вважають головним героєм твору майстра, другі — Івана Бездомного, треті — Воланда. Сюжет роману не новий, але біблійні мотиви набувають у Булгакова нових рис: персонажі наділені земними характерами та розв’язують земні проблеми.

4. Постановка та розв’язання проблемних питань (див. с. 62 цього посібника)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 • Завершіть речення: «Проблеми роману «Майстер і Маргарита» близькі нашому часу тим, що…».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити зміст розділів «московської» частини роману «Майстер і Маргарита» Уміти характеризувати героїв та ситуації Скласти схему будови роману.

* Цитати з «Майстра і Маргарити» М. Булгакова наведено у перекладі М. Білоруса.

«Майстер і Маргарита» як роман-міф. Проблематика та система образів, трансформація міфічних мотивів у творі. Особливості і влада: різні аспекти трактування проблеми, зарубіжної літератури

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *