М. В. ГОГОЛЬ «МЕРТВІ ДУШІ». ОБРАЗИ ПОМІЩИКІВ (НОЗДРЬОВ, СОБАКЕВИЧ, ПЛЮШКІН), ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

М. В. Гоголь «Мертві душі». Образи поміщиків (Ноздрьов, Собакевич, Плюшкін), зарубіжна література

Хід заняття М. В. Гоголь «Мертві душі». Образи поміщиків (Ноздрьов, Собакевич, Плюшкін), зарубіжна література

1. Бесіда

  • Що таке система образів?
  • Хто перебуває в центрі системи образів в поемі М. В. Гоголя «Мертві душі»?
  • Що таке деталь? Якою є роль деталі у творі?
  • Які сатиричні прийоми використовує М. В. Гоголь у зображенні поміщиків?

2. Слухання відповідей на проблемне питання

  • З якою метою Чичиков протягом п’яти глав відвідує поміщиків?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Рольова гра «Суд над літературним героєм»

Суддя.
Оголошую судовий розгляд відкритим. Прошу, пане Ноздрьов, розкажіть про себе суду.

Ноздрьов.
Ну що сказати про себе? Як то кажуть, гарний хлопець, зух, люблю погуляти, в карти перекинутися… А ярмарки… люблю, брате, ярмарки! Хоч і продувся в останній раз, зате як гульнув! Тільки за обідом шампанського 17 пляшок випив…

Суддя.
Ви одружені? Діти є?

Ноздрьов.
Був колись, та дружина померла, царство їй небесне. Діти? А як же! Хоча… не до них, брат. Ось нехай нянька за ними дивиться. Ех, гарненька, чорт!.. А ось псарня, панове, це, я вам скажу, така справа…. Там я — батько рідний. Я тобі, ваше-ство, можу цуценя подарувати.

Суддя.
Красно дякую. За що вас називають історичною людиною?

Ноздрьов.
А це тому, що я весь час потрапляю в історії.

Суддя.
Узявши до уваги почуте, надамо слово прокуророві.

Прокурор.
Чому ми вважаємо Ноздрьова «мертвою душею»? Та тому, що за ним ведеться ціла низка смертних гріхів, а саме:
а) підсудний своїм безпутним життям довів до смерті дружину, залишивши сиротами дітей, яких підкинув на виховання гарненькій няньці;
б) в образі Ноздрьова Гоголь наочно показує всі суперечності між інтересами селян і поміщиків. Усе виручене від вигідного продажу виробленого селянами товару він програє в карти і пропиває;
в) Ноздрьов негідно поводиться з Чичиковим, погрожуючи повісити його на першому дереві. Це пряма загроза життю головного героя;
г) він нешанобливо відгукується про панів-сусідів і міських чиновників;
д) він постійно б’ється. Недарма Гоголь називає його «історичною людиною», «метким малым». Вважаю, що Ноздрьов заслуговує на найвищу міру покарання — вигнання його з російської літератури.

Суддя.
Слово захисту.

Адвокат.
Пане суддя, панове присяжні. Ми вислухали прокурора, але я прошу глибше розібратися в причинах, що спонукали мого підзахисного до подібних вчинків. Ноздрьов став Ноздрьовим через згубний вплив кріпосного права в Росії. Життя за рахунок кріпаків, їхньої праці, бездіяльність, вседозволеність родових поміщиків, достаток і багато вільного часу, який нікуди подіти, окрім відвідування балів, гулянок, званих обідів,- усе це і призвело Ноздрьова на лаву підсудних. Прошу бути до нього поблажливими.

Суддя.
Що скажуть присяжні?

1-й присяжний.
Ми досить добре розібралися в цій ситуації. Від імені присяжних хочу звернути увагу на підсудного. (Звертається до портрета Ноздрьова художника П. М. Боклевського.)

2-й присяжний.
Перед нами красень, зображений художником Боклевським. Людина приємної зовнішності, високий, з густим чубом і довгими крученими вусами. Життєрадісний, сповнений енергії, випромінює здоров’я, обожнює тварин. Хіба можна такого «героя» викинути з літератури? На око можна припустити, що цей герой витримає критику ще не одного покоління учнів. Ми вирішили залишити Ноздрьова в літературі для подальшого вивчення.

Суддя.
Вирок винесено. На цьому судове засідання вважаю закритим.

2. «Розумники і розумниці»: виявлення особливостей образів Собакевича, Плюшкіна в системі образів поеми з опорою на текст поеми (у групах; робота над п’ятою, шостою главами)

  • Спираючись на текст поеми і план, розкажіть, у чому полягають особливості образів Собакевича і Плюшкіна.

План

а) Портрет — характеристика;

б) садиба — характеристика;

в) ведення господарства;

г) спосіб життя.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Отже, поміщиків у «Мертвих душах» об’єднують вульгарність і духовна порожнеча. Однак Гоголь не був би видатним письменником, якби обмежився лише соціальним поясненням причин духовної неспроможності персонажів. Він справді створює «типові характери за типових обставин», але обставини можуть полягати і в умовах внутрішнього, психічного життя людини. Повторюю, що падіння Ноздрьова не пов’язане безпосередньо з його становищем поміщика. Хіба втрата сім’ї не може зломити навіть найсильнішої людини, представника будь-якого класу або стану?! Словом, реалізм Гоголя містить і глибокий психологізм. Цим поема цікава і сучасному читачеві.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Перечитати глави поеми М. В. Гоголя «Мертві душі», присвячені чиновникам міста NN.

Індивідуальне завдання. Підготувати відповідь (усно) на проблемне питання: «Навіщо Гоголеві потрібен герой, який мандрує по садибах? Чому Гоголь кожному поміщикові присвячує окрему главу?».

М. В. Гоголь «Мертві душі». Образи поміщиків (Ноздрьов, Собакевич, Плюшкін), зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *