М. Булгаков «Майстер і маргарита». Воланд та його почет. Поєднання реальності й фантастики в романі, зарубіжна література
Я тої сили часть, що робить лиш добро,
Бажаючи лиш злого…
Й. В. Ґете «Фауст» (переклад М. Лукаша)
Перебіг заняття М. Булгаков «Майстер і маргарита». Воланд та його почет. Поєднання реальності й фантастики в романі, зарубіжна література
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Інтерактивні вправи «Мікрофон», «Одне слово»
- Скажіть «одне слово про героя».
• Майстер — … (освічений, самотній, наївний, талановитий тощо).
• Ієшуа — … (довірливий, співчутливий, щирий, відкритий тощо).
• Маргарита — … (забезпечена, молода, вродлива, нещаслива, рішуча тощо).
• Левій Матвій — … (відданий, рішучий тощо).
• Понтій Пілат — … (хворий, владний, самотній, нерішучий тощо).
• Воланд — … (загадковий, небезпечний, справедливий тощо).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота з епіграфом
2. Слово вчителя
— Традиційно дискусійним питанням є роль Воланда та його почту в розв’язанні конфлікту добра і зла. На перший погляд, такі персонажі є уособленням зла. Однак, читаючи текст, переконуєшся, що все значно складніше: часто темні сили, як це зазначено в епіграфі до роману, роблять добро, бажаючи лише злого. Саме Воланд та його слуги карають зло, яке унеможливлює життя порядної людини в Москві, натомість чесних людей вони не чіпають. «Тож усе ясніше доходимо думки,— пише дослідник творчості М. Булгакова П. Палієвський,— що зухвальці з компанії Воланда грають лише ролі, які ми самі для них написали…» В. Розанов це визначив так: «Ми гинемо. від неповаги до себе». Тож якими є Воланд та його почет? Яку місію вони виконують? Про це дізнаємося сьогодні.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ
1. Характеристика образів літературного твору (робота в малих групах)
- Складіть характеристику одного з представників «темних сил» у романі, підтвердивши свою думку цитатами з тексту:
1-ша група — Воланд. Воланд — персонаж роману, який очолює світ потойбічних сил. Воланд — це диявол, сатана, князь тьми, дух зла і володар тіней (усі ці визначення зустрічаються в тексті роману). Воланд багато в чому орієнтований на Мефістофеля, навіть саме ім’я Воланд взято з поеми Й. В. Ґете, де його згадано лише один раз і яке в російськомовних перекладах зазвичай відсутнє. Зверніть увагу на: а) зовнішність; б) мету появи на землі; в) нетрадиційність учинків Воланда;
2-га група — Коров’єв-Фагот. Цей персонаж — старший із-поміж підлеглих Воландові демонів, чорт і лицар, представляється москвичам перекладачем при іноземному професорові та колишнім регентом церковного хору Зверніть увагу на: а) зовнішність; б) характер, зміну «масок»; в) учинки.
3-тя група — Азазелло. Ім’я Азазелло Булгаков створив від старозавітного імені Азазель: так звали негативного героя старозавітної книги Єноха — занепалого ангела, який навчив людей виготовляти зброю і прикраси Зверніть увагу на: а) зовнішність, уміння «спокушати та вбивати»; б) призначення в романі; в) учинки.
4-та група — кіт Бегемот. Цей кіт-перевертень і улюблений блазень сатани, мабуть, найзабавніший у почті Воланда. Щодо походження образу: відомості про Бегемота автор «Майстра і Маргарити» запозичив із книги М. О. Орлова «Історія взаємин людини з дияволом» (1904), виписки з якої збереглися в булгаківському архіві. Там, зокрема, описано справу французької ігумені, яка жила у XVII ст. і була одержимою сімома дияволами, причому п’ятим демоном був Бегемот Цього біса зображено у вигляді чудовиська зі слоновою головою, хоботом та іклами. Руки у нього були людського фасону, а величезний живіт, коротенький хвостик і товсті задні лапи — як у бегемота. Зверніть увагу на: а) зовнішність Бегемота, його поведінку; б) призначення кота у творі.
5-та група — Ґелла. Ґелла є членом почту Воланда, жінкою-вампіром. Сам Воланд каже про неї так: «Слугиня моя Ґелла — метка й кмітлива, і нема такої послуги, якої б вона не могла справити». Походження відьми-вампіра: ім’я Ґелла Булгаков узяв зі статті «Чарування» Енциклопедичного словника Брокгауза і Ефрона, де зазначалося, що на Лесбосі цим ім’ям називали передчасно загиблих дівчат, які після смерті ставали вампірами Зверніть увагу на: а) образ Ґелли; б) звички відьми.
2. Представлення результатів роботи груп
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Постановка та розв’язання проблемних питань
- Поясніть слова Воланда, сказані вісникові «царства світла» Левію: «Чи не зробиш ти ласку розкинути розумом над питанням: що б утворювало твоє добро, якби не існувало зла, і як би виглядала земля, коли б з неї пощезали тіні? Адже тіні утворюються від речей та людей. Ось тінь моєї шпаги. А бувають тіні від дерев і від живих істот Чи не хочеш ти обідрати всю земну кулю, змівши з неї геть усі дерева та все живе заради своєї примхи втішатися голим світлом?»
- Чому Коров’єв і Бегемот спалили Торгзін і будинок Грибоєдова?
- Чи відповідає образ Воланда християнському баченню сатани?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Перечитати «єршалаїмські» розділи роману «Майстер і Маргарита»; уміти характеризувати образи Понтія Пілата, Ієшуа та майстра.
2. Індивідуальне (для охочих): підготувати презентацію «Понтій Пілат: людина та символ»
М. Булгаков «Майстер і маргарита». Воланд та його почет. Поєднання реальності й фантастики в романі, зарубіжна література
Повернутися на сторінку Зарубіжна література