КЛАСИ ЧЕРЕВОНОГІ ТА ДВОСТУЛКОВІ МОЛЮСКИ. ПОРІВНЯННЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЧЕРЕПАШОК МОЛЮСКІВ, БІОЛОГІЯ

Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Порівняння та визначення черепашок молюсків, біологія

Хід заняття Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Порівняння та визначення черепашок молюсків, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. На які відділи поділяється тіло молюсків?
  2. Як улаштована кровоносна система молюсків?
  3. Навіщо молюскам потрібна черепашка?

II. Вивчення нового матеріалу

Черевоногі молюски

Найчисленніший клас молюсків. Наземні, прісноводні й морські організми. Хижаки або рослиноїдні, трапляються випадки паразитизму. Деякі морські види отруйні. Ряд видів є проміжними хазяями гельмінтів. Наземні форми можуть пошкоджувати сільськогосподарські культури. Деякі черевоногі молюски — об’єкт промислу.

Тіло черевоногих молюсків несегментоване, асиметричне. Воно складається з трьох основних відділів — голови, тулуба й ноги. Розміри варіюють у широких межах — від кількох міліметрів до 60 см.

Тулуб молюсків оточений шкірною складкою — мантією. Простір між тулубом і мантією називається мантійною порожниною. На спинному боці тіла, як правило, є захисна зовнішня черепашка (може редукуватися) з білка (кон-хіоліну), зміцненого вапном. У більшості видів черепашка спірально закручена, а в деяких редукована. Отвір черепашки називається устям.

До складу травної системи черевоногих молюсків входять ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, середня кишка й задня кишка. Крім того, є слинні залози й печінка. Для черевоногих молюсків характерна наявність у глотці язикоподібної тертки (радули), вкритої хітиновими зубцями.

Нервова система розкидано-вузлового типу. Органи чуттів представлені очима, органами хімічного чуття, органами рівноваги, головними щупальцями (органи дотику).

Серед черевоногих молюсків трапляються як роздільностатеві форми, так і гермафродити. У деяких видів розвиток прямий, а в більшості — непрямий, з метаморфозом.

Двостулкові молюски

Морські або прісноводні молюски, що мають двобічну симетрію. Донні, малорухомі тварини. Більшість двостулкових молюсків є фільтраторами, детрито- й планктонофагами, деякі — хижаками. Багато видів є об’єктом промислу або розводяться штучно.

Тіло двостулкових молюсків несегментоване, має двобічну симетрію. Воно складається з двох основних відділів — тулуба й ноги. У деяких видів нога редукується. Розміри варіюють від кількох міліметрів до 1,5 м.

Тулуб двостулкових молюсків оточений шкірною складкою — мантією, що утворює сифони (крізь них молюск втягує й видаляє воду з мантійної порожнини). Черепашка складається з двох стулок, що охоплюють тіло з боків. У деяких молюсків черепашка зсередини вистелена перламутром. Для більшості двостулкових характерна наявність на нозі бісусної залози (виділяє міцні нитки — бісус, з допомогою яких молюск прикріплюється до субстрату).

До складу травної системи двостулкових молюсків входять рот, стравохід, шлунок, середня кишка й задня кишка. Рот має дві пари лопатей, що спрямовують у нього харчові часточки. Органом дихання двостулкових молюсків є зябра.

Нервова система розкидано-вузлового типу. Органи чуттів розвинені слабко. У деяких видів вони представлені очима, органами хімічного чуття й рівноваги.

Серед двостулкових молюсків частіше трапляються роздільностатеві форми. Розвиток непрямий, з метаморфозом.

III. Лабораторна робота Порівняння та визначення черепашок молюсків

Цілі: на прикладі черепашок черевоногих і двостулкових молюсків ознайомитись із особливостями їх зовнішньої будови, у висновках зазначити спільні й відмітні риси молюсків цих класів.

Обладнання та матеріали: черепашки черевоногих і двостулкових молюсків, лупа ручна, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

Хід роботи

1. Розглянути черепашки молюсків, розділити їх на дві групи за особливостями будови й визначити, яка з груп є представником черевоногих, а яка — двостулкових молюсків.

2. Роздивитися черепашку одного з представників черевоногих молюсків, визначити її основні частини, форму, забарвлення.

3. Намалювати в зошиті схему будови черепашки черевоногих молюсків і зробити відповідні позначення.

4. Роздивитися черепашку одного з представників двостулкових молюсків, визначити її основні частини, форму, забарвлення.

5. Намалювати в зошиті схему будови черепашки двостулкових молюсків і зробити відповідні позначення.

6. Зробити висновок і записати його в зошит.

Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Порівняння та визначення черепашок молюсків, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *