УРОК № 27 Тема. Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Лабораторна робота № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків», біологія, 8 клас

УРОК № 27 Тема. Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Лабораторна робота № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків», біологія, 8 клас

Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності представників класів Черевоногі та Двостулкові молюски, а також з їхньою роллю в біоценозах і значенням для людини.

Обладнання й матеріали: таблиці «Тип Молюски», «Тип Молюски. Клас Черевоногі», «Тип Молюски. Клас Двостулкові», живі молюски або їхні вологі препарати, черепашки молюсків.

Базові поняття й терміни уроку: рапан, виноградний слимак, черепашка, устя, тертка (радула), прямий і непрямий розвиток, беззубки, перлівниці, мідії, устриці, тридакна, фільтрація, перламутровий шар, перли, корабельний черв’як.

 

 

ХІД УРОКУ № 27 Тема. Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Лабораторна робота № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків», біологія, 8 клас

 

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання до учнів

  1. На які відділи поділяється тіло молюсків?
  2. Як улаштована кровоносна система молюсків?
  3. Навіщо молюскам потрібна черепашка?

 

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь з елементами бесіди

Черевоногі молюски

Найчисленніший клас молюсків. Наземні, прісноводні й морські організми. Хижаки або рослиноїдні, трапляються випадки паразитизму. Деякі морські види отруйні. Ряд видів є проміжними хазяями гельмінтів. Наземні форми можуть пошкоджувати сільськогосподарські культури. Деякі черевоногі молюски — об’єкт промислу.

Тіло черевоногих молюсків несегментоване, асиметричне. Воно складається з трьох основних відділів — голови, тулуба й ноги. Розміри варіюють у широких межах — від кількох міліметрів до 60 см.

Тулуб молюсків оточений шкірною складкою — мантією. Простір між тулубом і мантією називається мантійною порожниною. На спинному боці тіла, як правило, є захисна зовнішня черепашка (може редукуватися) з білка (кон-хіоліну), зміцненого вапном. У більшості видів черепашка спірально закручена, а в деяких редукована. Отвір черепашки називається устям.

До складу травної системи черевоногих молюсків входять ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, середня кишка й задня кишка. Крім того, є слинні залози й печінка. Для черевоногих молюсків характерна наявність у глотці язикоподібної тертки (радули), вкритої хітиновими зубцями.

Нервова система розкидано-вузлового типу. Органи чуттів представлені очима, органами хімічного чуття, органами рівноваги, головними щупальцями (органи дотику).

Серед черевоногих молюсків трапляються як роздільностатеві форми, так і гермафродити. У деяких видів розвиток прямий, а в більшості — непрямий, з метаморфозом.

Двостулкові молюски

Морські або прісноводні молюски, що мають двобічну симетрію. Донні, малорухомі тварини. Більшість двостулкових молюсків є фільтраторами, детрито- й планктонофагами, деякі — хижаками. Багато видів є об’єктом промислу або розводяться штучно.

Тіло двостулкових молюсків несегментоване, має двобічну симетрію. Воно складається з двох основних відділів — тулуба й ноги. У деяких видів нога редукується. Розміри варіюють від кількох міліметрів до 1,5 м.

Тулуб двостулкових молюсків оточений шкірною складкою — мантією, що утворює сифони (крізь них молюск втягує й видаляє воду з мантійної порожнини). Черепашка складається з двох стулок, що охоплюють тіло з боків. У деяких молюсків черепашка зсередини вистелена перламутром. Для більшості двостулкових характерна наявність на нозі бісусної залози (виділяє міцні нитки — бісус, з допомогою яких молюск прикріплюється до субстрату).

До складу травної системи двостулкових молюсків входять рот, стравохід, шлунок, середня кишка й задня кишка. Рот має дві пари лопатей, що спрямовують у нього харчові часточки. Органом дихання двостулкових молюсків є зябра.

Нервова система розкидано-вузлового типу. Органи чуттів розвинені слабко. У деяких видів вони представлені очима, органами хімічного чуття й рівноваги.

Серед двостулкових молюсків частіше трапляються роздільностатеві форми. Розвиток непрямий, з метаморфозом.

 

III. Лабораторна робота № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків»

Цілі: на прикладі черепашок черевоногих і двостулкових молюсків ознайомитись із особливостями їх зовнішньої будови, у висновках зазначити спільні й відмітні риси молюсків цих класів.

Обладнання та матеріали: черепашки черевоногих і двостулкових молюсків, лупа ручна, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

Хід роботи

1. Розглянути черепашки молюсків, розділити їх на дві групи за особливостями будови й визначити, яка з груп є представником черевоногих, а яка — двостулкових молюсків.

2. Роздивитися черепашку одного з представників черевоногих молюсків, визначити її основні частини, форму, забарвлення.

3. Намалювати в зошиті схему будови черепашки черевоногих молюсків і зробити відповідні позначення.

4. Роздивитися черепашку одного з представників двостулкових молюсків, визначити її основні частини, форму, забарвлення.

5. Намалювати в зошиті схему будови черепашки двостулкових молюсків і зробити відповідні позначення.

6. Зробити висновок і записати його в зошит.

 

IV. Домашнє завдання

УРОК № 27 Тема. Класи Черевоногі та Двостулкові молюски. Лабораторна робота № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків», біологія, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків біології 8 клас

Комментарии закрыты.