СИСТЕМА ОБРАЗІВ РОМАНУ Ф. ДОСТОЄВСЬКОГО «ЗЛОЧИН І КАРА». РОЗКРИТТЯ СКЛАДНОСТІ ТА СУПЕРЕЧЛИВОСТІ ДУХОВНОГО СВІТУ ЛЮДИНИ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Система образів роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара». Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини, зарубіжна література

Хід заняття Система образів роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара». Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини, зарубіжна література

«Достоєвський довіряв уважному і вдумливому читачеві і тому багато не договорював, розраховуючи на духовне прилучення читача до свого світу»,— писав академік Д. Лихачов.

Читацька думка, читацька оцінка стають необхідною умовою розуміння теорії Раскольнікова та його самого, інших героїв, душі яких сповнені протиріч, страшних, нелюдських, але досить переконливих аргументів. Сьогодні на уроці ми спробуємо дістатися до глибинної суті протиріч, які роз’ятрюють душі героїв, змушують їх до тих чи інших дій і вчинків.

IV. Актуалізація опорних знань

Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

Учитель. Складіть схему шляхів розвитку Раскольнікова, еволюції його образу.

zar_lit_10____paraschic-95Примітка. Учням пропонуються лише вихідні й кінцеві дані, решту вони заповнюють самостійно.

V. Формування вмінь та навичок

1. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

1) Визначення «двійників» головного героя та його «антиподів»

zar_lit_10____paraschic-96

2) Розподілення героїв роману за теорією Раскольнікова на людей «звичайних» і «незвичайних»

«Звичайні» люди«Незвичайні» люди
Разуміхін — знайшов своє місце в сучасному світі, не порушує закону, дотримується законів здорового глузду, розуму, звідси і його прізвище. Пульхерія Олександрівна, Дуня, Соня, Лизавета, Катерина Іванівна — живуть реальним життям, часто жертвують собою заради інших. Мармеладов — втрачає людську подобу, деградує, ламається через труднощі життя. Порфирій Петрович — стоїть на сторожі законів, намагається розібратися в людській душі й допомогтиЛужин — хижак «нового часу», капіталістичного. Не зупиняється ні перед чим заради багатства і влади. Гроші — його бог і совість. Перспективний підприємець, із провінції переносить своє «діло» до столиці. Альона Іванівна — хижачка «дня минулого», усе життя збагачувалася за рахунок інших, користуючись їх скрутою. Свидригайлов — аморальний і злочинний, не знає докорів сумління, граючи життям та людьми задля свого задоволення. Сам Раскольніков визначає себе як «незвичайну» людину, але сумнівається, перевіряє себе, здійснивши злочин — подвійне вбивство

2. Колективна робота (або робота в групах)

Охарактеризуйте героїв за цитатами з твору (можна спочатку впізнати їх).

Мармеладов. «Треба, щоб у кожної людини було місце, де її пожаліли»; «Бідність не порок. Убозтво є пороком»; «Я тварюка»; «Для того й п’ю, що в пияцтві сьому співчуття й почуття шукаю».

Разуміхін. «Це був надзвичайно веселий і компанійський хлопець, добрий до простоти. Проте за цією простотою ховались і глибина, і гідність. Був він розумний, хоч і справді часом дуже простуватий. .Іноді він буянив і мав славу силача. …Жодні невдачі його ніколи не бентежили, і ніякі погані обставини, здавалось, не могли пригнітити його. Він був дуже бідний і самотужки утримував себе, добуваючи гроші різною роботою. Він знав безліч джерел, де міг почерпнути хоч сякий-такий заробіток»; «Водночас він ясно усвідомлював, що мрія, яка загорілася в його думках, зовсім нездійсненна,— така нездійсненна, що йому навіть соромно стало її, і він якнайшвидше перейшов до інших, більш насущних турбот і сумнівів.»

Лужин. «Возлюби, перше за все, одного себе, бо все на світі на особистому інтересі основане» (згадайте Гобсека!); «…вигідніше брати дружину з убогості, щоб потім над нею володарювати»; «Якщо мені, приміром, до цього часу говорили: «Возлюби», і я воз-любляв, то що з цього виходило?.. виходило те, що я розривав жупан навпіл, ділився з ближнім, і обидва ми залишалися наполовину голими за російським прислів’ям: «Поженешся за двома зайцями, жодного не спіймаєш»».

Свидригайлов. «У розпусті є щось постійне, основане на природі…»; «…я нічиєю думкою особливо не цікавлюсь…»; «Хто я такий? Ви знаєте: дворянин, служив два роки в кавалерії, потім так тут у Петербурзі ошивався, потім одружився з Марфою Петрівною та жив у селі. Ось моя біографія!» «Ми одного поля ягоди!»

Порфирій Петрович. «Вийшло-таки підло, але ви все ж таки не безнадійний негідник»; «Але от що скажіть: як же відрізнити отих незвичайних від звичайних? …Бо, погодьтесь, коли виникне плутанина і хтось з одного розряду почне думати, що він належить до другого розряду, і почне «усувати всі перешкоди». то тут уже…»; «Страждання. велика річ. У стражданні є ідея?»

3. Проблемне питання

♦ Хто з героїв роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара», крім головного героя, здався вам неоднозначним, складним за характером? Чому? (Суперечливі роздуми героїв, неоднозначність їх суджень, ставлення до світу. Свидригайлов, Порфирій Петрович та ін.)

4. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

Учитель. Складіть порівняльну характеристику образів Рас-кольнікова і Соні Мармеладової.

РаскольніковСоня
Спільне
Молоді, бідні, обоє переступили закон і мораль, один став злочинцем, друга — повією
Відмінне
Вивів свою теорію; скоїв злочин заради себе; постраждали іншіМала тверду віру в Бога, дотримувалася християнської моралі, перетнула межу заради інших; постраждала сама

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

Міні-диспут

Учні висловляюються та доводять свою думку (у формі міні-диспуту на тему «Чи має рацію Достоєвський, стверджуючи: «Світ необхідно змінити, почнемо з себе… Я вважаю, що світ потрібно змінити, але… перший крок у тому, щоб почати саме з себе»?»).

VII. Домашнє завдання

Повторити особливості системи образів роману в усій її складності, суперечностях та взаємозв’язках.

Система образів роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара». Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *