С. Маршак. «Дванадцять місяців». Протиставлення образів Пасербиці, Мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла, зарубіжна література
Хід заняття С. Маршак. «Дванадцять місяців». Протиставлення образів Пасербиці, Мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла, зарубіжна література
I. Мотивація навчальної діяльності
— Для людей завжди були важливими їхні стосунки з природою. Адже від природи залежав не лише добробут, а й саме їхнє життя. У творі С. Маршака природа оживає і втілюється в конкретних образах братів-місяців. місяць Січень відзначає працьовитість Пасербиці. Вона то з важкими відрами води, то хмиз несе, у благенькому одязі, але завжди весела, привітна, співуча. Липень розповідає, як вона дбайливо клопочеться з раннього ранку на грядках, як береже ліс — ніколи «гілки дурно не зломить», нестиглої ягоди не зірве. Хвалять героїню й інші брати-місяці, щиро співчувають їй. Саме собою постає питання: чому ж люди часто не розуміють одне одного, не співчувають, чинять зло та несправедливість? Ось на це запитання ми й пошукаємо відповідь на сьогоднішньому уроці.
III. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна гра «Так» і «Ні»
(Проводиться письмово; кожна правильна відповідь — 1 бал.)
Підтвердьте або спростуйте висловлювання.
- На кожному кроці в лісі Принцеса зустрічала звірят, які радісно її вітали. (Ні)
- Гофмейстерина Принцеси говорила, що вона в захваті від їхньої новорічної прогулянки. (Ні)
- Начальник варти дав слово Принцесі, що він ніколи й нікуди більше не вирушить без вудки. (Так)
- Під снігом солдати знайшли суниці, чорниці, малину та ожину. (Ні)
- Пасербиця з радістю прийняла подарунки Принцеси — кошик золота, дванадцять суконь, атласні черевички на срібних закаблуках. (Ні)
- Принцеса сказала, що кине в ополонку каблучку й дівчину разом із нею, якщо та не скаже, де проліски. (Так)
- Брати-місяці прилетіли на допомогу Пасербиці і Принцеса та її почет побачили всі пори року разом. (Так)
- Канцлер, посли та прокурор мужньо захищали Принцесу від негоди. (Ні)
- Принцеса на нарікання оточуючих, які залишилися в глухому холодному лісі, сказала: «А ви чого всякого дурного наказу слухаєте?» (Так)
- Дід перетворив Бабу та Дочку на коней й запряг в сани. (Ні)
- Солдат віддав свій плащ Пасербиці. (Так)
- Баба похвалила Дочку за те, що та хоч якийсь подарунок випросила для них у Діда. (Ні)
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Прогнозування
— Як ви думаєте, яким саме буде кінець казки? (Відповідають лише ті, хто не прочитав казку до кінця.)
2. Виразне читання за особами 4 дії, 2 картини
3. Словникова робота за запитаннями учнів
4. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
- Чи справдилися ваші прогнози щодо кінця п’єси-казки? На чому ви будували свої припущення?
- Чи сподобалася вам казка? Чому? Чим саме?
- У кого з героїв змінився характер на краще і чому?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Знайдіть «третього зайвого».
- Принцеса, Король, Гофмейстерина.
- Учитель Принцеси — професор арифметики, правопису й співів.
- Січень пообіцяв зняти з Баби й Дочки собачі шкури через три роки, через вісім або дев’ять років залежно від того, як вони себе поводитимуть.
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати всю п’єсу; характеризувати героїв, давати оцінку явищам та подіям, виділяти художні особливості; готуватися до презентації проектної діяльності.
С. Маршак. «Дванадцять місяців». Протиставлення образів Пасербиці, Мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла, зарубіжна література
Повернутися на сторінку Зарубіжна література