КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Контрольний письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення, українська мова

Хід заняття Контрольний письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення, українська мова

III. Підготовча робота над текстом контрольного докладного переказу

Читання тексту вчителем, під час якого учні сприймають висловлювання в цілому, усвідомлюють, яка основна думка, що головне в позиції автора.

ЩАСЛИВЕ ЖИТТЯ ГНАТА І НАСТІ

Поснідавши, Гнат узяв сокиру і подався на двір. Займався пишний січневий ранок. Золотий промінь сонця перелинув зі сходу на захід, і вершечки синіх хмар зайнялись червоним полум’ям. Сонце, мов здорова червона діжа, випливало з-за краю землі та обгорталось блискучими хмарками, що спалахнули від сонячного проміння, мов солома від вогню.

Гнат оглянув хуру дров, що привіз учора з лісу, і заходився рубати їх. Стук сокири по сухому дереву далеко котився в рожевому морозному повітрі.

Помивши посуду після обіду та поприбиравши в хаті, Настя сіла на лаві під вікном вишивати сорочку й закинула на шию червону та чорну заполоч. Біле шитво вкрило її коліна. Настя взялась до роботи та ще раз глянула на хату. В хаті було чисто та гарно, як у квітничку. З білих стін дивились гарні боги, заквітчані сухим зіллям, обвішані рушниками. Чепурний комин білів, аж сяяв. Долівка була гладенька та жовта, як віск. Веселий ранішній промінь грав на полив’яних мисках, що стояли в миснику, ушиковані, як військо.

Настя любила свою веселу, теплу хату. В сій маленькій хатині зазнала вона щастя (М. Коцюбинський, 171 сл.).

Довести, що текст належить до художнього стилю. Які художні засоби використано письменником?

Бесіда за змістом тексту

1. Яка основна думка тексту? Що виражає заголовок: тему чи основну думку?

2. Про що автор розповідає у тексті?

3. Якими уявили ви собі описане приміщення?

Аналіз структури тексту

♦ Які типи мовлення використав М. Коцюбинський у тексті?

♦ На які частини можна поділити текст? Виділити мікротеми, проаналізувати, як вони взаємопов’язані.

Складання простого плану

Орієнтовний план:

1. Початок роботи Гната.

2. Опис січневого ранку.

3. Настине господарювання.

4. Інтер’єр маленької хатини.

Мовностилістичний аналіз тексту

Лексико-фразеологічна робота

Дібрати синоніми до слів дрова, хата.

Виписати порівняння, з’ясувати, з якою метою автор використовує їх у тексті.

Усно переказати частину тексту, в якому описується приміщення.

Лексико-орфографічна робота

Запис опорних слів і словосполучень під диктовку одного з учнів класу, визначення орфограм, запам’ятовування і пояснення їх правопису. Пишний січневий ранок; з-за краю землі; хура дров; учора; рожеве морозне повітря; червона та чорна заполоч; комин білів, аж сяяв; долівка гладенька, як віск, миски ушиковані, як військо.

Повторне читання вчителем тексту, під час якого учні уточнюють, чи правильно вони запам’ятали послідовність розповіді, визначають виражальні прийоми, використані автором.

V. Написання контрольного докладного переказу тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення

VI. Домашнє завдання

Описати власну кімнату в художньому стилі.

Контрольний письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення, українська мова

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *