Урок № 30 Емма Андієвська «Казка про яян». «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди», українська література, 6 клас

Урок № 30 Емма Андієвська «Казка про яян». «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди», українська література, 6 клас

Мета: продовжити роботу над твором Емми Андієвської «Казка про яян», охарактеризувати образ яянина, хлопця-пастушка, опрацювати зміст твору, його виховне і повчальне значення; вдосконалювати вміння виразно читати казки; розвивати культуру зв’язного мовлення, абстрактне, логічне і критичне мислення, пам’ять, увагу, вміння грамотно висловлювати думку; формувати естетичні смаки; виховувати непримиренність до зла, жорстокості, надмірної власної хвалькуватості, впевненості; прищеплювати доброту, почуття милосердя, повагу до літніх людей, друзів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Емми Андієвської, репродукції її картин, бібліотечка її творів; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

 

 

ХІД УРОКУ № 30 Емма Андієвська «Казка про яян». «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди», українська література, 6 клас

 

I. Організаційний момент

 

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

  • Чому, на думку Емми Андієвської, всі речі, що оточують людину, стають живими і олюднюються?
  • Чим пояснити жанрову особливість твору Емми Андієвської — казка-притча?
  • Які риси ви цінуєте в людині? Чому?
  • Через що у будь-якому колективі не люблять яян?
  • Чи можна допомогти людині позбавитися негативних рис? Яким чином, якщо це так?

 

III. Перевірка домашнього завдання

Учні зачитують написаний твір за казкою-притчею Емми Андієвської «Казка про яян» на тему «Я у країні Яянії».

 

IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

 

V. Основний зміст уроку

Україна для мене — усе. Це прекрасна країна, і я вбачаю своє завдання в тому, щоб відкрити світові, яка вона дивовижна і який талановитий народ — українці.
Емма Андієвська

Її продуктивність нагадує артезіанський колодець, що б’є нескінченним фонтаном, змушуючи повсякчас дивуватися і захоплюватися силою і красою її невичерпного таланту.
П. Сорока

Найщасливіша та людина, яка дає щастя найбільшій кількості людей.
Д. Дідро

1. Опрацювання змісту твору Емми Андієвської «Казка про яян» за питаннями:

  • Яким чином пастушок потрапив у казковий світ?
  • Що незвичайного він побачив?
  • Чому вежі повсякчас завалювалися?
  • Про що розпитував хлопець чоловіка, якого він побачив першим у казковому місті?
  • Як мешканці міста реагували на питання козопаса до них? З чим це було пов’язано
  • Хто і чому допоміг юнакові зорієнтуватися у тій місцевості, куди він потрапив?
  • Що було характерним для мешканців цього міста? Чому вони називалися яянами?
  • Як старий дідусь потрапив до яян?
  • Чим пояснити те, що кволий дідусь не хотів бути яянином?
  • Хто такий юродивий? Яка роль цього героя у творі?
  • Що необхідно було зробити для того, щоб залишити місто Яян?
  • Як характеризується пастушок у своєму ставленні до дідуся?
  • Що свідчить про живі якості брами? Доведіть свою думку.
  • Чому, коли хлопець покинув місто Яян, у нього на плечах замість дідуся був мішок, по гузир наповнений самоцвітами?

2. Питання для дискусії із застосуванням мозкової атаки

  • Як, на ваш погляд, чому герої повісті не мають власного імені?
  • Дайте власну оцінку стосовно того, добре чи погано бути яянином?
  • «Я» і «ти» — це особові займенники. Чому ж Емма Андієвська їх протиставляє?
  • Поміркуйте, хто ж був насправді той дідусь, який незабаром хутко зник? За що хлопець отримав винагороду?

3. Характеристика образів твору

3.1. Яяни (Цитатна характеристика).

• …велике місто, яке «складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються».

• «Кожен яянин знає тільки своє «я» і тому запитань другої людини просто не чує».

• «Яянинові годі допомогти. Ніхто не може догодити яянинові. Бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще».

• «Усі тут харчуються власним «я». Коли воно вичерпується, яянин умирає, проте «я» кожного з яян таке невичерпне, що всі тутешні мешканці майже вічні».

• «…жоден мешканець цього міста не міг відчинити брами з тієї простої причини, що ніхто з тутешніх поселенців не спроможний вимовити коротесенького слова, що відчиняє ці брами».

• «…коли хтось з яян пробує вимовити «ти», в устах яянина це чомусь

завжди обертається на «я»…»

3.2. Пастушок-козопас (орієнтовний план).

1) Несподівана пригода з хлопцем.

2) Риси характеру юнака:

а) добрий, чуйний, чемний;
б) винахідливий і цілеспрямований;
в) безкорисливий і уважний;
г) уміє протистояти будь-яким труднощам;
д) власне «я» не переважає над «я» оточуючих.
3) Цікава винагорода пастушкові.

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу на тему

1. Розв’язування тестових завдань

1. Кого випасав пастушок?

а) Баранів;
б) корів;
в) кіз.

2. Що трапилося з пастушком, який наздоганяв худобу, відокремлену від решти?

а) Посковзнувся й упав у глибочезне провалля;
б) сильно збив собі ногу об великий камінь;
в) вкусила гадюка.

3. З’явившись на площі великого міста, хлопець побачив:

а) красиві багатоповерхові маєтки;
б) безліч вузьких довгих веж;
в) людиноподібних істот, у кожної з яких на одязі була буква «я».

4. Чому споруди казкового міста повсякчас валилися?

а) Від буревію, який насилав злий чаклун;
б) бо були збудовані кожним мешканцем на свій лад;
в) майстри-будівельники не мали досить практичних умінь.

5. Про що пастушок не питав, підійшовши до найближчого чоловіка?

а) Чи зміг би він допомогти йому потрапити додому;
б) хто мешканці цього міста;
в) чи не можна було б щось попоїсти.

6. Чому люди міста не сприймали пастушка як людину та не чули його запитань?

а) Мали поганий слух і зір;
б) їм не сподобався чужоземець;
в) кожний поважав і відчував тільки самого себе.

7. Хто почув хлопця і розповів йому про місцевість, до якої він потрапив?

а) Маленьке дівча;
б) жива вежа;
в) кволий дідусь.

8. Чому яянин відмовився від допомоги хлопця?

а) Боявся, що той зашкодить йому;
б) намагався зарадити собі тільки сам, без сторонньої допомоги;
в) не бачив у цьому необхідності.

9. Чим харчуються яяни?

а) Власним «я»;
б) тільки тим, що вони виростили особисто;
в) чарівними рослинами.

10. Як молодий юнга опинився серед мешканців яян?

а) Випав за борт корабля;
б) купаючись, пірнув у воду;
в) сховався у підземелля від сильного дощу і вітру.

11. Хто вперше розповів про можливість покинути місто, де живуть яяни?

а) Юродивий;
б) старий чаклун;
в) фея.

12. Який займенник слід було використати, звернувшись до брами, щоб вона відчинилася?

а) Ми;
б) ви;
в) ти.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

 

2. Робота на картках

Картка № 1

1. Чому, на ваш погляд, кволий дідусь не хотів стати яянином? Власні міркування обґрунтуйте, посилаючись на текст твору.

2. Чим, власне, вразила пастушка місцевість, до якої він потрапив? Чи легко бути самостійним у гурті людей, на вашу думку? Підтвердіть фактами з твору і власного досвіду.

3. Хлопець запропонував старцю забрати його із собою, бо хотів:

а) подбати про нього;
б) щоб той показував йому шлях;
в) довести йому, що він не яянин.

Картка № 2

1. Порівняйте долю пастушка і кволого і дідуся, що в минулому був юнгою, які потрапили до незвичайного міста, та «дивне» суспільство. Свої спостереження узагальніть.

2. Чому дідусь, знаючи, як покинути місто, залишився в ньому жити і прилаштувався до його умов? Особисті міркування обґрунтуйте.

3. Брама відчинилася, бо пастушок:

а) застосував власну силу;
б) чемно і привітливо звернувся до неї на «ти»;
в) знав чаклунські слова.

Картка № 3

1. Чим, на ваш погляд, пояснити те, що пастушок не хотів бути яянином і залишитися разом з яянами жити? Свої думки доведіть.

2. Як зрозуміти слова старця, коли пастушок запропонував йому покинути місто з яянами: «Я не пристосований до іншого світу, і час, відпущений мені вищими силами, добігає кінця»? Власну думку вмотивуйте.

3. Чому яяни не могли відчинити брами?

а) Не мали бажання, бо їм подобався цей спосіб життя;
б) ніхто не був спроможний вимовити коротесеньке слово;
в) були налякані злим чаклуном.

 

VII. Підсумкова бесіда за питаннями

  • Чи є яяни серед вашого учнівського колективу?
  • Що необхідно для того, щоб бути яянином у доброму розумінні цього слова?
  • Чого вчить ця казка?

 

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

 

IX. Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання № 2 «Я і Світ».

Урок № 30 Емма Андієвська «Казка про яян». «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди», українська література, 6 клас

Повернутися на сторінку Конспекти української літератури, 6 клас
