Підтип Черепні. Загальна характеристика класу Хрящові риби, біологія
Хід заняття Підтип Черепні. Загальна характеристика класу Хрящові риби, біологія
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
- Як улаштовані травна й дихальна системи головохордових?
- Як улаштована нервова система головохордових?
- Як улаштована кровоносна система головохордових?
II. Вивчення нового матеріалу
Риби — це водні хребетні, що мають парні грудні й черевні плавці. Їхня шкіра вкрита лускою або гола. Скелет риб хрящовий або кістковий. Залежно від складу скелета виділяють два класи риб — Хрящові риби й Кісткові риби.
Хрящові риби
Морські хребетні тварини з хрящовим скелетом. Мають парні плавці, розташовані в горизонтальній площині. Зябрових кришок і плавального міхура немає. Характерною ознакою класу є внутрішнє запліднення. Хижаки або фільтратори. Представниками класу є акули, скати й химери. Деякі види акул можуть нападати на людину. Серед скатів є отруйні види, а також види, що генерують електричний струм. Деякі види вживаються в їжу. Шкіра може використовуватися в промисловості.
Тіло хрящових риб рибоподібне, видовжене або сплощене, має двобічну симетрію. Розміри тіла — від кількох сантиметрів до 20 м. Тіло розділене на голову, тулуб і хвіст. Є парні (грудні й черевні) й непарні (спинні) плавці. Зяброві щілини (п’ять-сім пар) розташовані відкрито.
Покриви тіла представлені гладенькою шкірою, вкритою примітивними лусочками (плакоїдна луска).
Скелет у хрящових риб утворений із хряща. Хорда є лише в зародків. До складу скелета входять череп, хребет і скелет плавців. У черепі є щелепи й зяброві дуги.
М’язи хрящових риб представлені двома головними мускулами, розташованими вздовж тіла й розділеними перегородкою зі сполучної тканини на окремі сегменти. Розвинені також м’язи глотки та м’язи, що управляють рухом плавців.
Травний тракт хрящових риб включає такі відділи: ротову порожнину, глотку, стравохід, шлунок і кишечник. Кишечник відкривається в клоаку. Клоака — розширення прямої кишки, в яке відкриваються протоки статевих залоз і сечовід. У зв’язку з невеликою довжиною кишечнику для збільшення ефективності травлення в ньому є спіральний клапан (виріст стінки кишечнику). Слинні залози відсутні. Зуби численні. У процесі еволюції вони розвинулися з примітивних шкірних лусок. Травними залозами є печінка і підшлункова залоза.
Основним органом дихання хрящових риб є зябра. Зяброві пелюстки мають форму пластин і прикріплені до дуг по всій своїй довжині. Зяброві щілини розташовані відкрито, їх налічується п’ять-сім штук (у химер зяброві щілини прикриті шкірною складкою). Дихання переважно здійснюється за рахунок рухів зябрових дуг, що створюють розрідження в зябровій порожнині.
Кровоносна система замкнена, є одне коло кровообігу. Серце двокамерне, складається з передсердя і шлуночка. Через нього проходить лише венозна кров. Від серця кров надходить до зябер, де й відбувається газообмін.
Видільна система представлена тулубовими нирками. Сечоводи відкриваються в клоаку.
Головний мозок хрящових риб відносно великий. Добре розвинені середній мозок, мозочок і довгастий мозок.
Органи чуттів
Органи зору — очі, що мають плоску рогівку й кулястий кришталик.
Органи слуху представлені лише внутрішнім вухом. З ними пов’язані три півколові канали, що відіграють роль органа рівноваги.
Органи нюху — носові ямки, вистелені чутливим епітелієм.
Органи дотику — дотикальні тільця, розташовані по всій поверхні тіла.
Органи смаку зосереджені в ротовій порожнині, але можуть траплятися й на інших ділянках тіла.
Бічна лінія — заглиблений канал, що знаходиться в шкірі з боків тіла й сполучається із зовнішнім середовищем короткими поперечними канальцями. Вона сприймає коливання водного середовища.
Статеві залози — сім’яники та яєчники. Запліднення внутрішнє. Яйця великі, у них багато жовтка, вони вкриті щільною оболонкою. Для більшості хрящових риб характерно яйцеживородіння (при цьому яйця із зародками, що розвиваються, певний час, іноді аж до моменту вилуплення, залишаються в організмі матері). У деяких видів спостерігається справжнє живородіння (при цьому утворюється подоба плаценти, що забезпечує живлення зародка речовинами з крові матері).
III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
- Як улаштовані травна й дихальна системи хрящових риб?
- Як улаштована кровоносна система хрящових риб?
- Як розмножуються хрящові риби?
Підтип Черепні. Загальна характеристика класу Хрящові риби, біологія
Повернутися на сторінку Біологія