РОЗМНОЖЕННЯ КІСТКОВИХ РИБ. ПОВОДЖЕННЯ РИБ. СЕЗОННІ ЯВИЩА В ЖИТТІ РИБ, БІОЛОГІЯ

Розмноження кісткових риб. Поводження риб. Сезонні явища в житті риб, біологія

Хід заняття Розмноження кісткових риб. Поводження риб. Сезонні явища в житті риб, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

 1. Назвіть характерні ознаки класу Кісткові риби.
 2. Як улаштовані покриви тіла кісткових риб?
 3. Як улаштовані органи дихання кісткових риб?
 4. Як улаштовані органи травлення кісткових риб?
 5. Як улаштовані органи кровообігу кісткових риб?
 6. Як улаштовані органи виділення кісткових риб?

II. Вивчення нового матеріалу

Розмноження

Статевими залозами риб є сім’яники та яєчники. Більшість кісткових риб роздільностатеві, але трапляються й випадки гермафродитизму (наприклад, морський окунь). Запліднення в більшості кісткових риб зовнішнє, у деяких видів внутрішнє. Розміри яєць (ікринок) кісткових риб у різних видів різні, але в цілому вони набагато менші, ніж у хрящових.

Розвиток

Починається з моменту нересту (відкладання самками ікри з подальшим її заплідненням насінною рідиною самців). Час від відкладання яйця до виходу з нього личинки називається інкубаційним періодом. Його тривалість різна в різних видів і може змінюватися під впливом температури.

Розвиток кісткових риб непрямий, але личинкова стадія дуже коротка. Личинки ростуть і перетворюються на мальків, які відрізняються від дорослих особин лише розміром тіла.

Турбота про потомство

У більшості кісткових риб турбота про потомство не виражена. Вони відкладають у відповідних умовах величезні кількості ікри, з якої до дорослого стану доживає лише незначна кількість особин.

Деякі види охороняють кладку або розміщають її у важкодоступ-них для хижаків місцях. Так, самці триголкової колючки будують для ікри гнізда, які потім охороняють. Гірчак відкладає ікру в мантійну порожнину двостулкових молюсків, а в самців морської голки й морського коника ікра зберігається в шкірній складці на нижньому боці тіла. Розвиток ікри й перші етапи життя мальків у тиляпії проходять у ротовій порожнині самця.

Сезонні явища в житті кісткових риб

Сезонними явищами в житті риб є нерест, післянерестовий нагул і зимівля. Під час зимівлі відбувається різке зниження активності риб під впливом зниження температури води в зимовий сезон. У риб теплих водойм зимівля відсутня. Післянерестовий нагул необхідний для відновлення запасу поживних речовин після розмноження. Він не спостерігається в тих риб, які розмножуються один раз у житті.

Нерест риб може відбуватися там, де вони живуть постійно, або в більш віддалених водоймах. На основі цього виокремлюють групу прохідних риб. Розмноження цих риб відбувається в прісних, а розвиток і ріст — у солоних водах, або навпаки. Так, лососеві нерестяться в річках, а їхній ріст відбувається в морі, вугри нерестяться в морі, а їхній ріст відбуватися в річках.

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

 • Яке запліднення в більшості кісткових риб?
 • Які етапи можна виокремити в розвитку кісткових риб?
 • Які сезонні явища в житті кісткових риб вам відомі?
 • Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів
 • Чому рибам вигідно піклуватися про потомство?

Розмноження кісткових риб. Поводження риб. Сезонні явища в житті риб, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *