РОЗКРИТТЯ В РОМАНІ «1984» ДЖ. ОРВЕЛЛА ПРОБЛЕМИ СВОБОДИ ТА НЕОБХІДНОСТІ, ІСТИННОСТІ ЗНАННЯ, ОБГРУНТУВАННЯ ВОЛЮНТАРИЗМУ В ПОЛІТИЦІ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Розкриття в романі «1984» Дж. Орвелла проблеми свободи та необхідності, істинності знання, обгрунтування волюнтаризму в політиці, зарубіжна література

Перебіг заняття Розкриття в романі «1984» Дж. Орвелла проблеми свободи та необхідності, істинності знання, обгрунтування волюнтаризму в політиці, зарубіжна література

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Ми перегорнули останні сторінки видатного роману Дж. Орвелла «1984»… Звісно, залишилося багато запитань, адже зміст твору актуальний і сьогодні, до того ж були часи, коли роман «1984» сприймали настільки революційним і політично небезпечним, що його заборонили деякі бібліотеки Сполучених Штатів, не кажучи вже про країни із тоталітарними режимами. Попри це роман посідає другу сходинку у «Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів» журналу Newsweek. У чому полягає секрет популярності роману Дж. Орвелла «1984» — спробуємо з’ясувати сьогодні.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Теорія літератури

Антиутопія — це анти-жанр, особливий вид літературного жанру, або, як його іноді називають, «пародійний жанр». Якщо до утопії зверталися у порівняно мирний, передкризовий час в очікуванні щасливого майбутнього, то антиутопії писали в складний період невдач.

Антиутопічний роман — це роман, у якому розкрито абсурдність і безглуздість нового порядку; він показує неспроможність ідей утопістів. Не можна побудувати ідеальне суспільство, де було б щастя для всіх.

Ознаки антиутопії: змалювання певного суспільства або держави, їхньої політичної структури; зображення дії в далекому майбутньому (передбачається майбутнє); подано світ «із середини», через бачення його окремими мешканцями, що відчувають на собі дію його законів; показ негативних явищ у житті тоталітарного суспільства, класової моралі, нівелювання особистості; ведення розповіді від імені героїв, у формі щоденника, нотаток; відсутність опису домашнього житла і родини як місця, де панують свої принципи і духовна атмосфера; мешканцям антиутопічних міст притаманні такі риси, як раціоналізм і запрограмованість.

2. Аналіз літературного твору (робота в групах)

  • Проаналізуйте роман «1984» Дж. Орвелла: 1-ша група — образи роману, 2-га група — світ роману, 3-тя група — партію у романі.

Очікуваний результат

1-ша група. Образи роману Дж. Орвелла «1984». Основні персонажі: Вінстон Сміт — головний герой, 39-річний чоловік. Народився в Лондоні 1944-го або 1945 р. Працює у відділі документації Міністерства Правди, до його обов’язків належить унесення змін до документів, які містять факти, що суперечать партійній пропаганді. Зовні він удає, що є прихильником партійних ідей, тоді як у душі глибоко їх ненавидить Протягом усього роману одягнений в уніформу партійного працівника Зовнішньої Партії; Джулія — дівчина, закохана в головного героя. Їй 26 років, у неї пишне каштанове волосся і карі очі, тонка талія, перетягнута червоним поясом Молодіжного Антистатевого Союзу; працює в Міністерстві Правди, у відділі літератури Майстерно удає із себе прихильницю Партії, тоді як постійно порушує партійні закони; О’Брайєн — антагоніст, високопосадовець Внутрішньої Партії. Зображений «здоровецьким, огрядним та сильним чоловіком з товстою шиєю і грубим, неввічливо глузливим, брутальним обличчям», однак водночас О’Брайєн не позбавлений чарівності, розумний, а зовнішність боксера-важкоатлета у поєднанні з вихованістю створює дивний контраст. Епізодичні персонажі: Містер Чаррингтон (лахмітник); Саймі (філолог); Том Парсонс (сусід і колега Вінстона); Амплефорт (колега Вінстона, співробітник Міністерства Правди); Мартін (слуга О’Брайєна). Персонажі, яких згадано в романі, але які не беруть участі в подіях: Старший Брат (Великий Брат); Еммануель Гольдштейн (ворог держави № 1); Катерина (формальна колишня дружина Вінстона); Джонс, Ааронсон і Резерфорд.

2- га група

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Постановка та розв’язання проблемного питання

  • Які асоціації у вас виникли після прочитання роману?

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • Завершіть речення: «Сьогодні на уроці мене вразило…».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати «Скотоферму» («Ферму тварин») Дж. Орвелла, підготуватися до аналізу твору.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО РОМАН ДЖ. ОРВЕЛЛА «1984»

  • Знаменита формула «двічі два дорівнює п’яти» спала Орвеллові на думку, коли він почув радянське гасло «п’ятирічку за чотири роки».
  • Американська ІT-компанія Apple використала посилання на роман Дж. Орвелла «1984» у відомому рекламному ролику Рідлі Скотта напередодні випуску Macintosh 1984 р.: у ролі Старшого Брата там виступає виробник комп’ютерів IBM.
  • Роман «1984» посідає восьму сходинку в переліку «200 кращих книг за версією BBC» (2003).
  • 2009 року газета The Times додала роман «1984» до 60 найкращих книг, опублікованих за останні 60 років, а журнал Newsweek призначив цьому роману друге місце в списку 100 найкращих книг усіх часів і народів (до речі, роман Марґарет Мітчелл «Звіяні вітром» перебуває у цьому переліку на 16-му місці, а Біблія — на 41-му).
  • Твір Дж. Орвелла «1984» було заборонено в СРСР до 1988 р. У філософському енциклопедичному словнику 1983 р. зазначено: «За ідейну спадщину Орвелла точиться гостра боротьба як реакційних, ультраправих сил, так і дрібнобуржуазних радикалів».

Розкриття в романі «1984» Дж. Орвелла проблеми свободи та необхідності, істинності знання, обгрунтування волюнтаризму в політиці, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *