ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КЛАСУ ЗЕМНОВОДНІ. ПОРІВНЯННЯ СКЕЛЕТІВ ЗЕМНОВОДНИХ ТА РИБ, БІОЛОГІЯ

Загальна характеристика класу Земноводні. Порівняння скелетів земноводних та риб, біологія

Хід заняття Загальна характеристика класу Земноводні. Порівняння скелетів земноводних та риб, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. Як улаштовані покриви тіла риб?
  2. Як улаштовані органи дихання риб?
  3. Як улаштована кровоносна система риб?

II. Вивчення нового матеріалу

Земноводні — це холоднокровні хребетні з чотирма кінцівками (у деяких видів кінцівки редукуються). Більшість представників пристосовані до життя на межі між водою й суходолом.

Тіло земноводних сплюснене в спинно-черевному напрямку, має двобічну симетрію. Є дві пари кінцівок, що закінчуються пальцями. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки та хвіст (у деяких земноводних редукований). Покриви тіла представлені гладенькою шкірою, що багата на слизові залози. У деяких видів є отруйні залози.

Органами дихання більшості дорослих земноводних є легені та шкіра. На личинковій стадії дихання здійснюється з допомогою зовнішніх зябер. У зв’язку з відсутністю грудної клітки легеневе дихання здійснюється з допомогою рото-глоткової порожнини.

До складу скелета входять череп, хребет і скелет кінцівок. У хребті виокремлюють шийний, тулубовий, крижовий і хвостовий відділи. Скелет кінцівок складається зі скелетів вільних кінцівок і скелетів їхніх поясів.
Типова будова передньої кінцівки: плече (плечова кістка), передпліччя (ліктьова і променева кістки), кисть (кістки зап’ястка, п’ястка й фаланги пальців).

Типова будова задньої кінцівки: стегно (стегнова кістка), гомілка (велика й мала гомілкові кістки), стопа (кістки передплюсни, плюсни й фаланги пальців).

До поясу передніх кінцівок входять лопатки, воронячі кістки та ключиці.

До поясу задніх кінцівок входять зрослі сідничні, клубові й лобкові кістки.

М’язова система земноводних характеризується розвитком потужної та складно організованої мускулатури вільних кінцівок.

Травний тракт земноводних включає ротоглоткову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник, що відкривається в клоаку. На дні ротової порожнини розташований язик. Зуби дрібні, конусоподібні. Шлунок слабко виражений. У кишечнику виділяють тонку, товсту і пряму кишки. До травних залоз амфібій належать слинні залози (їхні секрети лише змочують їжу, але не впливають на неї хімічно), печінка (має жовчний міхур) і підшлункова залоза.

Серце всіх амфібій трикамерне, складається з двох передсердь і одного шлуночка. Є два кола кровообігу — мале (поставляє кров у легені для газообміну) і велике. У всіх личинок амфібій і дорослих особин, що зберігають зябра, будова кровоносної системи аналогічна будові кровоносної системи риб.

Нирки амфібій такі ж, як і в риб. Є сечовий міхур, що не сполучений із сечоводами й бере участь у регуляції концентрації солей в організмі.

Центральна нервова система складається з тих же частин, що й нервова система риб. У передньому мозку з’являються великі півкулі.

Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення оберігають два повіка й мигальна перетинка. Форма рогівки опукла, а кришталика — лінзоподібна. Акомодація ока досягається з допомогою зміни відстані між кришталиком і сітківкою.

Орган слуху влаштований складніше, ніж у риб. Є середнє і внутрішнє вуха, у середньому вусі — одна слухова кісточка (стремінце). Середнє вухо утворює барабанну порожнину, що зовні закрита барабанною перетинкою, а з ротоглот-ковою порожниною пов’язана євстахієвою трубою. Є органи дотику й нюху. У личинок зберігається бічна лінія.

III. Лабораторна робота «Порівняння скелетів земноводних та риб»

Цілі: порівняти особливості будови скелета земноводних і риб; у висновках зазначити, які відмінності в будові скелета земноводних порівняно з рибами є ознаками їх пристосованості до життя на суші.

Обладнання та матеріали: постійні препарати скелетів земноводного й кісткової риби, лупа ручна, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

Хід роботи

1. Розглянути постійні препарати скелетів земноводного та риби. Визначити форму їхнього тіла.

2. Знайти відділи скелета обох тварин.

3. Розглянути черепи обох скелетів, знайти риси схожості й відмінності.

4. Розглянути будову хребта, визначити, на які відділи він поділяється у риб і земноводних.

5. Розглянути пояси передніх і задніх кінцівок обох скелетів, знайти риси схожості й відмінності.

6. Знайти й порівняти кістки передніх і задніх кінцівок обох скелетів, знайти риси схожості й відмінності.

7. Намалювати в зошиті схему будови обох скелетів, позначити на ній відділи скелета.

8. Зробити висновок і записати його в зошит.

Загальна характеристика класу Земноводні. Порівняння скелетів земноводних та риб, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *