ОСОБИСТИЙ ДОСВІД УЧАСТІ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ТВОРЧІСТЬ ГЕНРІХА БЕЛЛЯ. «ПОДОРОЖНІЙ, КОЛИ ТИ ПРИЙДЕШ У СПА…»: ОСУД АНТИГУМАННОЇ СУТНОСТІ ВІЙНИ, РОЗКРИТТЯ ЇЇ РУЙНІВНИХ НАСЛІДКІВ ДЛЯ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ТА ДУШІ. МОТИВ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПРОВИНИ Й ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА РОЗВ’ЯЗАННЯ ВІЙНИ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Особистий досвід участі у Другій світовій війні та його вплив на творчість Генріха Белля. «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»: осуд антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних наслідків для цивілізації та душі. Мотив національної провини й відповідальності за розв’язання війни, зарубіжна література

Солдатам — а я був солдатом — слід нарікати не на тих, проти кого їх посилали воювати, а тільки на тих, хто посилав їх на війну…
Г. Белль

Чи були героями всі ті, хто волав, молився й проклинав в окопах, госпіталях, на сходах і в підвалах, на вантажних машинах, на возах, у залізничних вагонах?.. Геройська смерть, яку їм так щедро приписують,— не більше ніж розмінна монета політики, а отже, фальшиві гроші.
Г. Белль

Перебіг заняття Особистий досвід участі у Другій світовій війні та його вплив на творчість Генріха Белля. «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»: осуд антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних наслідків для цивілізації та душі. Мотив національної провини й відповідальності за розв’язання війни, зарубіжна література

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Робота з епіграфами

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Вступне слово

— Німецьке суспільство тривалий час ішло до духовного відродження через усвідомлення своєї історичної провини за розв’язання Другої світової війни та критичне переоцінювання вчорашніх ідеалів. Поміж багатьох письменників, які стали символами нації, що одужує, був Генріх Белль, який з дитинства чинив опір тоталітаризму. У гімназії він був одним із небагатьох, хто відмовився вступити до гітлерюґенду (гітлерівської молодіжної організації). Однак уникнути військової форми йому так і не вдалося: на довгих 6 років історія його життя тісно переплелася з географією Другої світової війни, хоча, за його твердженням, за всю війну Белль жодного разу не вистрелив. Утім, як і всі, він зазнав поневірянь фронтового життя: кілька разів його було серйозно поранено, на його очах загинув не один боєць. Саме тому війну так ніколи й не прийняв.

2. Огляд життя та творчості Генріха Белля

Учні виступають за індивідуальним домашнім завданням із доповненнями вчителя та використанням ілюстрацій і мультимедійної презентації.

3. Символізм назви твору

Учитель. Назва твору Г. Белля — фрагмент речення; це обірване речення відомої епітафії 300 спартанцям, які, боронячись від персів, загинули під Фермопілами Повна назва звучить так: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, перекажи лакедемонянам, що ми полягли тут, вірні їхньому наказові».

4. Постановка та розв’язання проблемних питань

 • Який настрій викликає це оповідання?
 • Чи можемо ми назвати цього солдата ворогом, загарбником? Яке слово найкраще характеризує його? (Жертва.)
 • Чому у творі так багато незавершених фраз?
 • Чому фінал оповідання залишається відкритим?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

 • Від імені кого написано оповідання?
 • Чому головний герой в оповіданні безіменний?
 • Яку першу фразу почув юнак?
 • Розкрийте смисл фрази «Мерців сюди, чув? А решту сходами нагору»*.
 • Як ставиться до «невідомого героя» автор?
 • Чому автор розповідає про солдата-юнака, який щойно закінчив гімназію?
 • Як ви вважаєте, чому герой, потрапивши до рідного міста, зовсім не згадує про батьків, про рідних?
 • У чому полягає виховне значення деталей шкільного інтер’єру?
 • Як ви вважаєте, у якому напрямі відбувалося формування особистості героя за допомогою усієї згаданої у творі наочності?
 • Чи дійсно все це назавжди вкарбувалося у серце юнака та вплинуло на його особистість?
 • Про що нагадує слід від хреста на стіні гімназії?
 • Які два питання бентежать героя, який просувається коридорами гімназії?
 • Які почуття викликає в душі хлопця зустріч із гімназією, яку він залишив усього три місяці тому і в залі малювання якої ще зберігся його напис на дошці?
 • Чому герой не може закінчити фразу: «І зненацька мені спало на думку, що коли я справді у своїй школі, то й моє ім’я справді стоятиме там, укарбоване в камінь, а в шкільному календарі проти мого прізвища буде написано: “Пішов зі школи на фронт і поліг за…”»?
 • Який епізод ми можемо назвати кульмінацією твору?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Колективне формулювання висновку

2. Творча робота

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Написати лист до героя твору Г. Белля (або до автора) чи розгорнуту відповідь на запитання: «Що спільного я помітив у творах Дж. Орвелла та Г. Белля?»

2. Індивідуальне (1-2 учні): підготувати повідомлення про життя та творчість П. Целана.

Цитати з «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» Г. Белля наведено у перекладі Є. Горевої.

Особистий досвід участі у Другій світовій війні та його вплив на творчість Генріха Белля. «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»: осуд антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних наслідків для цивілізації та душі. Мотив національної провини й відповідальності за розв’язання війни, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *