ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ХІД ЗАНЯТТЯ ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ІІІ. Робота з текстом (підготовча робота до усного докладного переказу із творчим завданням)

Перше прослуховування тексту (сприймання висловлювання в цілому)

Прослухати уважно текст. Довести, що він належить до публіцистичного стилю.

ЛІВЕРПУЛЬ — КУЛЬТУРНА СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ

У Великій Британії на роль культурної столиці претендували Брістоль, Бірмінгем, Кардіфф, Ньюкасл та Оксфорд. У підсумку журі віддало перевагу промисловому Ліверпулю перед його найближчим суперником — містом Ньюкасл — і подало на затвердження офіційним Брюсселем. Портовий Ліверпуль упродовж тривалого часу мав лише одну туристичну принаду — музей групи «Бітлз», а в останні роки став стрімко розвиватися саме як культурний та туристичний центр Великої Британії. У Ліверпулі відкрито нові театри, культурні центри, готелі, ресторани, казино та зали для конференцій. Рік культури дасть потужний поштовх розвитку міста.

У місцевій філії лондонської галереї «Тейт» виставлено найбільші шедеври мистецтва — починаючи з робіт Пабло Пікассо та Енді Уорхола і закінчуючи «Поцілунком» Родена. Заплановано й окремі виставки Густава Клімта, Клода Моне та Каміля Піссарро. У Ліверпулі щороку відбувається фестиваль електронної музики під патронатом Бі-Бі-Сі та вручення європейських музичних нагород телеканалу МТV. Улітку проходять змагання з академічного веслування.

Усі «бітлівські» місця Ліверпуля можна об’їздити екскурсійним автобусом Тhе Маgісаl Муstегу Тоur, який позичив назву в «бітлівського» альбому та однойменного фільму. Цей тур можна здійснити на таксі компанії Fаb Fоuг («Чудова четвірка», як поіншому називають «Бітлз»). Щороку наприкінці серпня на Метью-Стріт відбувається традиційний фестиваль «Бітлівський тиждень». Саме на цій вулиці розташовано клуб Тhе Саvеrn («Печера»), у якому ліверпульська четвірка давала свої перші концерти. Щороку Ліверпуль відвідують у середньому два мільйони туристів (О. Шиманський).

Бесіда за змістом тексту

1. Як ви розумієте поняття культурна столиця?

2. Довести прикладами з тексту, що Ліверпуль — культурний і туристичний центр Великої Британії.

3. Які міста України, на ваше переконання, могли б бути претендентами на європейську культурну столицю?

Лексико-стилістична робота

Пояснити лексичне значення слова патронат. (1. У Стародавньому Римі — влада, становище патрона, його заступництво. 2. Узагалі заступництво з чийогось боку).

Дібрати синоніми до виділеного слова у словосполученні туристична принада. (Перевага, пріоритет).

Лексико-орфографічна робота

Записати англіцизми. Запам’ятати правопис їх. Група «Бітлз», галерея «Тейт», Бі-Бі-Сі, телеканал МТV, автобус Тhе Маgісаl Муstегу Тоur, таксі компанії Fаb Fоuг, Метью-Стріт, клуб Тhе Саvеrn.

Записати власні назви. Запам’ятати правопис їх. Брюссель, Брістоль, Бірмінгем, Кардіфф, Ньюкасл, Оксфорд, Ньюкасл. Пабло Пікассо, Енді Уорхола, Роден, Густав Клімт, Клод Моне та Каміль Піссарро.

Повторне прослуховування тексту

ІV. Підготовка чорнового варіанта докладного переказу

Підготувати докладний переказ прослуханого тексту, поширюючи його відомою вам інформацією про Ліверпуль як європейське місто культури.

Допоміжні матеріали для роботи

ЄВРОПЕЙСЬКІ СТОЛИЦІ КУЛЬТУРИ

Спочатку цей проект мав назву «Європейське місто культури». Назву змінено в 2005 році. Наведений список охоплює зіставлення всіх міст, які отримали звання від початку функціонування проекту; міст, які було представлено до звання Європейської столиці культури в 2009–2013 роках, та назви держав, з-поміж яких будуть вибрані міста у 2013 році.

Європейські міста культури:

1985: Афіни (Греція)

1986: Флоренція (Італія)

1987: Амстердам (Голландія)

1988: Західний Берлін (ФРН)

1989: Париж (Франція)

1990: Глазго (Великобританія)

1991: Дублін (Ірландія)

1992: Мадрид (Іспанія)

1993: Антверпен (Бельгія)

1994: Лісабон (Португалія)

1995: Люксембург (Люксембург)

1996: Копенгаген (Данія)

1997: Салоніки (Греція)

1998: Стокгольм (Швеція)

1999: Веймар (Німеччина)

2000: Рейк’явік (Ісландія), Берген (Норвегія), Гельсінкі (Фінляндія), Брюссель (Бельгія), Прага (Чехія), Kраків (Польща), Сантьяго-де-Компостела (Іспанія), Авіньйон (Франція), Болонья (Італія)

2001: Роттердам (Голландія), Порто (Португалія)

2002: Брюгге (Бельгія), Саламанка (Іспанія)

2003: Ґрац (Австрія)

2004: Генуя (Італія), Ліль (Франція)

Європейські столиці культури:

2005: Корк (Ірландія)

2006: Патрас (Греція)

2007: Люксембург (Люксембург), Сібіу (Румунія)

2008: Ліверпуль (Великобританя), Ставангер (Норвегія)

Європейські столиці культури — міста, представлені до цього звання:

2009: Вільнюс (Литва), Лінц (Австрія)

2010: Ессен (Німеччина), Печ (Угорщина), Стамбул (Туреччина)

2011: Турку (Фінляндія), Таллінн (Естонія)

2012: Гуймарес (Португалія), Марібор (Словаччина)

2013: Марсель (Франція), Кошице (Словаччина)

Від 2014 року звання «Європейська столиця культури» отримають міста наступних держав:

2014: Швеція, Латвія

2015: Бельгія, Чехія

2016: Іспанія, Польща

2017: Данія, Кіпр

2018: Голландія, Мальта

2019: Італія, Болгарія

ЛІВЕРПУЛЬ

Ліверпуль (англ. Liverpool) — місто у Великобританії, соціально-економічний, політичний та культурний центр, великий порт. Ліверпуль розташований на північному заході Англії, у графстві Мерсісайд, біля гирла річки Мерсі (англ. Mersey). Географічні координати — 50°25′ півн. ш. 3°0′ з. д. Чисельність населення — 447,500 осіб.

Перша згадка про Ліверпуль сягає 1190 року. До середини XVI століття чисельність населення залишається на рівні близько 500 осіб. Під час громадянської війни в Англії (1642–1651) за місто точилися численні бої. У 1699 році згідно з рішенням Парламенту Ліверпуль отримав статус адміністративного округу, а в 1715 році в місті був побудований перший у Британії вологий док.

Поступово Ліверпуль стає світовим центром торгівлі, і на початок XIX століття 40 % світової торгівлі проходить через місто. Чисельність населення починає швидко зростати, місто активно розбудовується. У 1830 році Ліверпуль (разом із Манчестером) стає першим містом у Великобританії, що має міжміське залізничне сполучення (залізниця Ліверпуль-Манчестер). З 1840-х років значно зростає міграція ірландців до міста, і кількість мешканців зростає ще швидше. Уже в 1851 році частка ірландців складає 25 %.

По мірі того як місто стає головним портом Британської імперії, будується багато будівель, таких як Сент-Джордж-Холл (англ. St. George’s Hall). У 1880 році Ліверпуль отримав формальний статус міста.

Протягом першої половини XX століття місто продовжує активно розростатися, притягуючи все більше і більше мігрантів з усієї Європи. Ліверпуль поступово поглинає передмістя. Під час Другої Світової війни місто пережило 8 повітряних атак, більшість з яких припала на березень 1941 року. Близько 2500 чоловік було вбито, 11000 будівель було повністю зруйновано, майже кожна друга — пошкоджена. Проте життя міста тривало. Так, Джон Леннон, учасник гурту «Бітлз« був народжений під час однієї з атак 9 жовтня 1940 року.

Після війни місто перебудовується, з’являються нові споруди, зокрема, Сіфортський док (англ. Seaforth Dock), найбільший док у Британії. З 1960-х років Ліверпуль стає світовим центром молодіжної культури. Передусім це пов’язано з виникненням гурту «Бітлз». У 1974 році місто отримує статус округу в складі графства Мерсісайд.

У червні 2003 року Ліверпуль був обраним культурною столицею Європи 2008 року. Одним з основних факторів економіки міста стає туризм (З Інтернету).

VІІ. Домашнє завдання

Завершити роботу над оформленням докладного переказу із творчим завданням, розпочату на уроці.

Скласти твір у публіцистичному стилі про одне з українських обласних міст, яке, на ваш погляд, могло б бути претендентом на європейську культурну столицю.

ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *