ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСІВ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ Й ПОВОДЖЕННЯ ПЛАЗУНІВ, БІОЛОГІЯ

Особливості процесів життєдіяльності й поводження плазунів, біологія

Хід заняття Особливості процесів життєдіяльності й поводження плазунів, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

 1. Яке значення мають земноводні в житті людини?
 2. Які шкірні покриви мають земноводні?
 3. Як розмножуються земноводні?

II. Вивчення нового матеріалу

Хто такі плазуни?

Переважно холоднокровні яйцекладні хребетні, у процесі розвитку зародка яких утворюються яйцеві оболонки. Сучасні представники пристосовані до життя на поверхні землі або у водному середовищі. Трапляються також напівводні, підземні й деревні види. Деякі вимерлі рептилії були добре пристосовані до польоту. Віддають перевагу теплому клімату. За несприятливих умов можуть упадати в сплячку. Харчуються в основному тваринними організмами (від дрібних безхребетних до великих ссавців), але є й рослиноїдні види.

Головні прогресивні ознаки класу Плазуни

 • Виникнення зародкових оболонок.
 • Утворення покривів тіла, що перешкоджають утраті вологи.
 • Підвищення ефективності легеневого дихання.
 • Розвиток тазових нирок.
 • Ускладнення й диференціація нервової системи.

Покриви тіла плазунів

Шкіра вкрита роговими лусками або щитками. У багатьох представників розвинений зовнішній (шкірний) скелет, утворений кістковими лусками. Шкірних залоз немає або їх небагато.

Розмноження

Статеві залози плазунів — сім’яники та яєчники. Запліднення внутрішнє. Як правило, розвиток зародка відбувається в яйці.

Яйця рептилій великі, вкриті міцною волокнистою оболонкою (оберігає яйця від механічних пошкоджень і висихання). У черепах і крокодилів у яйці є також білкова оболонка. Ці оболонки утворює організм матері під час руху яйця яйцепроводами.

Розвиток

Зародок утворює зародкові оболонки, що забезпечують його життєдіяльність і розвиток у повітряному середовищі. Це амніон (замкнений мішок, усередині якого знаходиться зародок), алантоїс (є органом дихання й зародковим сечовим міхуром) і хоріон (серозна оболонка, що зростається з аллантоїсом).

Для багатьох рептилій характерним є яйцеживородіння (при цьому яйця із зародками, що розвиваються, певний час, іноді аж до моменту вилуплення, залишаються в організмі матері).

Трапляються випадки справжнього живородіння (при цьому зовнішні яйцеві оболонки редукуються і хоріон утворює ворсинки, що проникають у стінки яйцепроводу). За живородіння зменшується кількість жовтка в яйцях і живлення зародка значною мірою відбувається за рахунок материнського організму.

Переважна більшість сучасних плазунів є холоднокровними. Але багато викопних форм, а також сучасна шкіряста черепаха належать до теплокровних організмів.

Холоднокровні (пойкілотермні) організми — тварини, в яких температура тіла більшою чи меншою мірою коливається в такт із температурою навколишнього середовища.

Теплокровні (гомойотермні) організми — тварини, які за умов змін температури навколишнього середовища можуть підтримувати температуру свого тіла на більш-менш постійному рівні.

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

 • Дайте стислу характеристику класу Плазуни.
 • Опишіть головні прогресивні ознаки класу Плазуни.
 • Як розмножуються плазуни?
 • Які покриви тіла мають плазуни?

Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів

 • Порівняйте шкіру плазунів і шкіру земноводних.

Особливості процесів життєдіяльності й поводження плазунів, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *