Урок № 41 Тема. Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів, біологія, 8 клас

Урок № 41 Тема. Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів, біологія, 8 клас

Мета уроку: ознайомити учнів з розмаїтістю сучасних плазунів, їхньою роллю в природі й житті людини.

Обладнання й матеріали: вологі препарати плазунів, скелет ящірки, таблиці «Тип Хордові. Клас Плазуни», «Внутрішня будова ящірки», малюнки, фотографії та діапозитиви різних представників плазунів.

Базові поняття й терміни уроку: ряд Лускаті, підряди Змії та Ящірки, ряди Черепахи, Крокодили, отруйні змії, панцир.

 

 

ХІД УРОКУ № 41 Тема. Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів, біологія, 8 клас

 

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання до учнів

  1. Коли виникли рептилії?
  2. Які групи вимерлих рептилій ви знаєте?
  3. Коли спостерігався розквіт рептилій?

 

II. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення учнів

  • Ряд Черепахи.
  • Змії та ящірки.
  • Ряд Крокодили.
  • Плазуни Червоної книги України.

Бесіда з аналізом повідомлень учнів про ряди плазунів (проводиться з одночасним заповненням таблиці)

Ряд

Особливості будови й життєдіяльності

Значення

Представники

ЧерепахиМають кістково-роговий або кістково-шкірястий панцир, що вкриває все тіло і складається зі спинного й черевного щитів. У багатьох черепах хвіст, голова й кінцівки можуть втягуватися під панцир. Щелепи не мають зубів і вкриті роговими пластинами у вигляді дзьоба. Вентиляція легенів забезпечується за рахунок рухів дна ротоглоткової порожнини, кінцівок і шиї. Морські, прісноводні або сухопутні організми. Більшість рослиноїдні, деякі хижакиОкремі види — об’єкт промислу. Використовується м’ясо, жир, яйця й рогові щитки черепахСтепова черепаха, болотна черепаха, слонова черепаха, супова (зелена) черепаха, бісса
ЛускатіТіло вкрите різними за формою й розмірами роговими лусочками й щитками. Під ними можуть розташовуватися кісткові пластинки. Яйця більшості видів мають м’яку зовнішню оболонку й не мають білкової оболонки. Поширені на всіх континентах, крім Антарктиди. Більшість видів — хижакиДеякі види можуть уживатися в їжу. Отруйні види небезпечні для людини, але їхню отруту широко використовують для одержання лікарських препаратівЯщірки (жовтопуз, прудка ящірка, кримський гекон, сірий варан), змії (гадюки, гюрза, ефа, кобра, анаконда), хамелеони
КрокодилиВеликі плазуни, пристосовані до напівводного способу життя. Тіло подовжене, вкрите роговими щитками, хвіст стислий з боків, на задніх лапах — плавальна перетинка. Голова сплощена. Очі й ніздрі сильно виступають над поверхнею голови. Ніздрі й вушні отвори закриваються клапанами. ХижакиМ’ясо крокодилів їстівне, шкіра широко використовується в промисловості. У зв’язку із цим більшість видів інтенсивно винищується й перебуває на межі вимирання. Деякі види можуть нападати на людинуНільський крокодил, гавіал, міссісіпський алігатор, каймани

До Червоної книги України занесені такі плазуни, як гекон кримський, жовтопуз, полоз жовточеревний, полоз леопардовий, ескулапова змія, полоз чотирисмугий, мідянка звичайна, гадюка степова східна.

 

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

  • Дайте стислу характеристику ряду Лускаті.
  • Дайте стислу характеристику ряду Черепахи.
  • Дайте стислу характеристику ряду Крокодили.

Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів

  • Запропонуйте свою гіпотезу про причини, з яких сучасні групи рептилій збереглися, а не вимерли, як інші.
  • Поясніть, як особливості будови черепах відбиваються на функціонуванні їхніх систем органів.

 

IV. Домашнє завдання

Урок № 41 Тема. Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів, біологія, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків біології 8 клас
