ОГЛЯД ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ КАРЕЛА ЧАПЕКА — ПИСЬМЕННИКА, ДРАМАТУРГА, ФАНТАСТА. «ВІЙНА ІЗ САЛАМАНДРАМИ» — САТИРИЧНИЙ НАУКОВО-ФАНТАСТИЧНИЙ РОМАН, РОМАН-АНТИУТОПІЯ ТА РОМАН-ПОПЕРЕДЖЕННЯ. КОМПОЗИЦІЯ ТА СЮЖЕТ ТВОРУ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Огляд життя та творчості Карела Чапека — письменника, драматурга, фантаста. «Війна із саламандрами» — сатиричний науково-фантастичний роман, роман-антиутопія та роман-попередження. Композиція та сюжет твору, зарубіжна література

Непідробно молодий, неймовірно дотепний, енциклопедично освічений, знавець архітектури й історії, він здався мені господарем Праги, та й всього тодішнього європейського світу.
Р. Роллан

Перебіг заняття Огляд життя та творчості Карела Чапека — письменника, драматурга, фантаста. «Війна із саламандрами» — сатиричний науково-фантастичний роман, роман-антиутопія та роман-попередження. Композиція та сюжет твору, зарубіжна література

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Одного чудового дня йому спала на думку ідея п’єси. Не гаючи часу, він прибіг до свого брата Йозефа, маляра, який у цей час стояв перед мольбертом і завзято розмахував пензлем. «Гей, Йозефе,— вигукнув він,— у мене, здається, з’явилася ідея п’єси!». «Якої?» — процідив крізь зуби маляр (процідив — у прямому розумінні цього слова, оскільки другий пензель тримав у зубах). Письменник розповів йому про задум якомога коротше. «Ну, от і пиши»,— промовив маляр, навіть не виймаючи пензля з рота і не припиняючи ґрунтувати полотно. Така реакція була просто образливою. «Але я не знаю,— сказав письменник,— як мені назвати штучних робітників. Я б назвав їх Лаборжі: з англійської Labour — робота, але мені здається, що це занадто книжно». «Так назви їх роботами»,— пробелькотів маляр, усе ще не виймаючи пензля з рота і ґрунтуючи тканину.

Одного з цих співрозмовників звали Йозефом, іншого — Карелом. Прізвище у них було однакове — Чапек. У співавторстві брати написали дві збірки оповідань, а у велику літературу увійшов лише один із них — Карел Чапек І сьогодні його п’єси йдуть на сценах театрів світу, його прозові твори не втратили своєї актуальності, а слово робот для всіх нас стало звичним. Саме про Карела Чапека ми й розпочнемо розмову сьогодні.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Робота з епіграфом

2. Огляд життя та творчості Карела Чапека

Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням

3. Композиція та сюжет літературного твору (запис до зошитів)

«Війна із саламандрами» — сатиричний науково-фантастичний роман Карела Чапека, написаний чеською мовою 1935 р., виданий частинами у щоденній газеті Lidove noviny протягом 1935-1936 рр. Роман є водночас романом-антиутопією та романом-пересторогою, а також одним із перших чеських постмодерністських творів. Містить попередження жахіть фашизму, критику капіталізму. Роман Чапека вписано у довгий ряд науково-фантастичних творів, що зображають конфлікт людства з чужими расами.

В ідейному фокусі «Війни із саламандрами», як і в інших соціально-філософських сатирах Чапека, постає багатозначний символічний образ-модель, який поступово виявляє свої нові межі. В алегоричному збірному образі саламандр поєднано риси роботів з п’єси «R. U. R» і людиноподібних метеликів, жуків, мурах, виведених братами Чапеками у п’єсі «З життя комах». Дві наскрізні теми творчості К. Чапека — людина і машина, людина і тварина — злилися. Сюжет і композиція роману немовби поетапно розкривають зміст цього образу.

У першій книзі роману саламандри — сенсаційна новинка. Показуючи, як світ відгукується на неї, письменник блискуче пародіює пригодницькі романи, голлівудські сценарії, буржуазну пресу й опуси псевдовчених. Експлуатація саламандр ще виглядає романтичною авантюрою. Інтонації, що переважають,— це іронія та гумор.

Друга книга в сатиричній формі відтворює історію розвитку капіталізму від епохи первісного накопичення до сучасної імперіалістичної стадії Саламандри постають, передусім, жертвами колоніального грабежу і стандартизації виробництва Письменник розширює діапазон сатири і нищівно критикує буржуазні економіку, політику, юриспруденцію, звичаї, релігію, науку, літературу, мистецтво, школу.

У третій книзі автор зосередив увагу на міжнародній політичній обстановці середини 1930-х рр., а саламандри символізують фашизм. Ця частина набуває характеру трагічного гротеску Письменник розкриває не тільки прямий політичний та економічний зв’язок фашизму з інтересами монополістичного капіталу, а й духовну спорідненість сучасного буржуазного суспільства і нацистського варварства. Ще до нападу фашистської Італії на Ефіопію і німецько-італійської агресії в Іспанії Чапек викриває злочинну політику невтручання, пророкує безсилля і крах Ліги Націй. Конференція у Вадуці виявилася сатиричним передбаченням Мюнхенської конференції.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Слово вчителя

2. Постановка та розв’язання проблемного питання

  • Спираючись на схему «Еволюція саламандр», розкажіть про паралелі, які викликав у вашій уяві твір К. Чапека.

Еволюція саламандрVI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Робота з таблицею «знаю — хочу дізнатися — вивчив» («ЗХВ»)

  • Заповніть перші два стовпчики таблиці «ЗХВ».
ЗнаюХочу дізнатисяВивчив

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати «Війну із саламандрами» К. Чапека

Огляд життя та творчості Карела Чапека — письменника, драматурга, фантаста. «Війна із саламандрами» — сатиричний науково-фантастичний роман, роман-антиутопія та роман-попередження. Композиція та сюжет твору, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *