ПУНКТОГРАМИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ. ПРАКТИКУМ, УКРАЇНСЬКА МОВА
ХІД ЗАНЯТТЯ ПУНКТОГРАМИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ. ПРАКТИКУМ, УКРАЇНСЬКА МОВА
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Виразно прочитайте реклами-жарти різних видів складних речень.
РЕКЛАМА СКЛАДНОСУРЯДНОГО РЕЧЕННЯ
Якщо Ви хочете придбати якісний товар, завітайте до магазину «Філологія». До Ваших послуг складносурядне речення. Його рівноправні частини легко і невимушено з’єднуються сурядними сполучниками.
Зручні у використанні і його розділові знаки. Найчастіше використовується кома. Якщо ж Ви особливо захочете підкреслити принадність другої частини, виберіть тире. А часом, щоб полегшити Вам життя, це речення може обійтись і без розділового знака. Купуйте наш товар, і Ви не пожалкуєте!
РЕКЛАМА СКЛАДНОПІДРЯДНОГО РЕЧЕННЯ
Хочете дізнатися, з якої причини Ви себе недобре почуваєте? Чи, може, з’ясувати, коли і за яких умов Ви вчора повернулися додому? Або визначити міру і ступінь того, що Ви пам’ятаєте? У такому випадку складнопідрядне речення саме для Вас. Чітка структура! Головна й підрядна частини з’єднані підрядними сполучниками! Тільки у нас найрізноманітніші види підрядних частин і смислових зв’язків. А тепер — спеціально для Вас! Купивши три підрядні частини за ціною чотирьох, четверту — порівняльну — Ви отримаєте безкоштовно!
РЕКЛАМА БЕЗСПОЛУЧНИКОВОГО СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ
Ти енергійний? Ти любиш спілкуватися? Прагнеш бути вільним у своїх думках? Тобі набридли речення, у яких ти ніяк не можеш визначити сполучник, і ти заплутався у видах підрядних частин? Тоді твій вибір — безсполучникове речення!
Складні безсполучникові речення емоційніші, інтонаційно багатші, ніж складносурядні та складнопідрядні. Тому вони найчастіше вживаються в розмовному та художньому стилях. Це те, чим ми користуємося щодня.
Запам’ятай прості правила і не мучся з тим, який сполучник використати, щоб побудувати правильно речення!
IV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок
Графічний диктант
Виберіть тільки безсполучникові речення і запишіть поряд із номером речення розділовий знак, який би ви поставили між частинами обраного безсполучникового складного речення.
1. Язик — найнебезпечніша зброя: рана від меча легше заживає, ніж від слова.
2. Чим краща думка, тим звучніше речення.
3. Життя — це багатство, не розтрать його.
4. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя.
5. Зрубав дерево — посади два.
6. Простої істини не забувай: людина і слово — то світи космічні.
7. Не діли душі наполовину — тріщини іржа покриє враз.
8. Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив.
9. Нормальній країні героїв не треба, їй розуму треба і чистого неба.
10. Вижени із серця смуток, і життя стане тобі миліше.
Відповідь на графічний диктант
1 | 3 | 5 | 6 | 7 | 9 |
: | , | — | : | — | , |
Пунктуаційний практикум
Випишіть спочатку складнопідрядні речення з однорідною підрядністю, потім — складнопідрядні речення з послідовною підрядністю. Розставте розділові знаки. Підкресліть другу букву кожного речення і допишіть вислів: «Січень наступає — мороз людей…».
1. А Михайло мені сказав що ви збираєтесь їхати аж туди де зовсім немає лісів (М. Стельмах).
2. З невеселою радістю що пробивалася крізь усі тривоги я вискочив на весняну вулицю де кожна калюжка тримала собі клапоть сонця (М. Стельмах).
3. Розкажи як за горою сонечко сідає як у Дніпра веселочка воду позичає (Т. Шевченко).
4. Дід Терентій щоразу над новою худобинкою мудрує щоб звеселити нею і людей і своїх онуків хоча сам уже й розлучився з радістю (М. Стельмах).
5. Назбираю цвіту аж на цілий срібний карбованець бо дуже люблю коли є багато зошитів (М. Стельмах).
6. І бійці відразу помітили що літо вже минуло що вже настала осінь з нескінченними мряками розбитими дорогами холодними вітрами (О. Гончар).
7. У Єгора і тепер зберігається рушник який подарувала мати щоб не забував рідної домівки (М. Стельмах).
Ключ: обнімає.
Перепишіть текст. Поставте розділові знаки, поясніть їх уживання. Усно дайте характеристику складних речень.
СВЯТО ІВАНА КУПАЛА
Найпоетичніше народне свято літнього циклу це свято Івана Купала з яким пов’язане єднання Людини і Природи. Це час літнього сонцевороту коли пишно буяє природа коли розквітає довкілля коли хлібороби мають короткий перепочинок перед жнивами.
Це свято дісталося нам від пращурів і сьогодні ми відроджуємо славні традиції минувшини.
Раніше на всіх кутках села люди ставили купальські віхи на яких були заквітчані зелом колеса на жердинах. Також робили Купало солом’яне опудало щоб навколо нього співати і танцювати. Традиційно готували вогнище розкладали його поблизу річки куди поспішали і дорослі і діти щоб відчути радість свята красу обряду. Хлопці закопували на пагорбі купальське деревце Мариноньку-Купальницю а дівчата прикрашали її квітами стрічками намистом. Поки не розпалили вогонь водила молодь танки співала пісні. Аж ось запалало купальське вогнище щоб усі перестрибуючи парами чи поодинці очищалися магічним полум’ям. Поступово вогнище згасає і дівчата біжать до річки ворожити на вінках. Кожна з них кинувши вінок на воду прагне дізнатися що її чекає у майбутньому одруження з любим чи з нелюбом у рідній стороні чи далеко від дому.
Опівночі свято закінчується так що всі розходяться по домівках. А відчайдушні йшли до лісу шукати цвіт папороті який за давніми віруваннями приносив щастя.
Усе обрядове дійство супроводжувалося піснями що оспівували шлюб і мрії про щасливе кохання. Ясний місяць сяючі зорі духмяні пахощі квітучого літа мерехтлива річка усе увібрало дивовижні відблиски купальського вогнища (З журналу).
Підказка: у цьому тексті 33 коми, 4 тире, 1 двокрапка.
VI. Домашнє завдання
Складіть рекламу-жарт до однієї з повторених тем синтаксису.
ПУНКТОГРАМИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ. ПРАКТИКУМ, УКРАЇНСЬКА МОВА
Повернутися на сторінку Українська мова