ВНУТРІШНЯ БУДОВА Й ОСОБЛИВОСТІ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ПТАХІВ. «ВИВЧЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ БУДОВИ СКЕЛЕТА ПТАХІВ», БІОЛОГІЯ

Внутрішня будова й особливості життєдіяльності птахів. «Вивчення особливостей будови скелета птахів», біологія

Хід заняття Внутрішня будова й особливості життєдіяльності птахів. «Вивчення особливостей будови скелета птахів», біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. З яких кісток складаються вільні кінцівки наземних хребетних?
  2. Як улаштовані органи дихання плазунів?
  3. Як улаштована травна система плазунів?
  4. Як улаштована кровоносна система плазунів?

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь з елементами бесіди

До складу скелета входять череп, хребет і скелети кінцівок. У хребті виділяють шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий відділи. Є справжня грудна клітка, що складається з грудних хребців, ребер і грудини. Грудні хребці зрощені між собою та з крижовим відділом і несуть ребра, що рухливо зчленовані з грудиною. Хребці поперекового й крижового відділів, а також частина хвостових хребців зростаються з клубовими кістками й утворюють складний таз.

М’язова система птахів характеризується більшим, ніж у плазунів, диференціюванням і розвитком мускулатури. Особливо сильно розвинені м’язи, прикріплені до киля, які опускають крило.

Травний тракт птахів включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник, що відкривається в клоаку. Зубів немає, є дзьоб. У деяких птахів стравохід має розширення — зоб. Шлунок добре виражений, складається з двох відділів — мускульного й залозистого. До травних залоз птахів належать слинні залози, печінка й підшлункова залоза.

Орган дихання птахів — легені (щільні губчасті тіла, прикріплені до спинної стінки грудної клітки). Крім легенів до органів дихання належать трахея і бронхи.

Частина бронхів розширюється в тонкостінні повітряні мішки (їх п’ять пар), що розташовуються між внутрішніми органами, м’язами під шкірою й у деяких пневматичних кістках. Вони беруть участь у циркуляції повітря через легені й оберігають організм від перегріву. У повітряних мішках газообмін не відбувається.

Дихання птаха, що сидить, відбувається за рахунок зміни об’єму грудної клітки, що виникає шляхом видалення й наближення грудини за зміни кута між рухливо з’єднаними спинними й грудними частинами ребер.

У польоті грудина нерухомо фіксована й дихання відбувається з допомогою повітряних мішків, що відіграють роль насоса. Під час підняття птахом крил їхній об’єм збільшується й повітря засмоктується в легкі й повітряні мішки. Унаслідок опускання крил об’єм повітряних мішків зменшується і повітря виштовхується назовні.

Відсутність газообміну в повітряних мішках і особливий порядок руху повітря в органах дихання птахів забезпечують надходження насиченого киснем повітря в легені як під час вдиху, так і під час видиху.

Серце птахів чотирикамерне. Зберігається лише одна дуга аорти (права). Порівняно з рептиліями істотно зростає загальний об’єм крові (у птахів — 9 % від маси тіла). Еритроцити мають ядра.

Видільна система представлена тазовими нирками й сечоводами, сечовий міхур у дорослих птахів відсутній.

Центральна нервова система складається з тих самих частин, що й нервова система рептилій, але півкулі переднього мозку й мозочок розвинені більше.

Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення оберігають два повіки й мигальна перетинка. Акомодація ока досягається з допомогою зміни відстані між кришталиком і сітківкою, а також зміни форми кришталика (подвійна акомодація).

Орган слуху складається із середнього й внутрішнього вух, у середньому вусі — одна слухова кісточка (стремінце). Зазвичай у птахів є ряд пір’я, що оточує слуховий отвір і сприяє концентрації звукових хвиль.

Є органи дотику, нюху, смаку та шкірно-м’язового чуття.

III. Лабораторна робота «Вивчення особливостей будови скелета птахів»

Мета: ознайомитись із особливостями будови скелета птахів, у висновках зазначити, які особливості будови скелета птахів є ознаками пристосованості до польоту.

Обладнання та матеріали: скелет птаха, лупа ручна, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

Хід роботи

1. Розглянути скелет птаха, знайти його відділи.

2. На черепі птаха знайти очні ямки, ніздрі, дзьоб.

3. Розглянути будову хребта і грудної клітки, знайти кіль.

4. Розглянути пояси верхніх і нижніх кінцівок, визначити, які кістки входять до їх складу.

5. Розглянути будову скелета верхніх і нижніх кінцівок, визначити, які кістки входять до їх складу.

6. Намалювати в зошитах схему будови скелета птаха і зробити відповідні позначення.

7. Зробити висновок і записати його в зошит.

Внутрішня будова й особливості життєдіяльності птахів. «Вивчення особливостей будови скелета птахів», біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *