МАЦУО БАСЬО. ХОКУ, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Мацуо Басьо. Хоку, зарубіжна література

Хід заняття Мацуо Басьо. Хоку, зарубіжна література

I. Мотивація навчальної діяльності

— Японська поезія хоку, з якою ми сьогодні познайомимося, така ж незвичайна, як і вся культура. Складається вірш усього з трьох рядків, без рим, та й зміст, на перший погляд, не зовсім зрозумілий. Але справа якраз-таки в тому, що за удаваною простотою криється складне плетиво асоціацій, натяків, символів. Один із західних літературознавців, Р. Блайс, порівняв поезію Мацуо Басьо з «напіввідчиненими дверима». Спробуємо побачити й зрозуміти, що ховається за ними!

III. Актуалізація опорних знань

1. Евристична бесіда

  • Які речі японського виробництва ви маєте вдома? Як би ви їх охарактеризували (за роботою, за дизайном — зовнішнім виглядом)?
  • Що в статті підручника було новим для вас, про що ми не згадували минулого уроку? (Закритість Японії в минулому, про самураїв, харакірі та ін.)
  • Які риси характеру притаманні, на ваш погляд, японцям? (Освіченість, працьовитість, схильність до філософування, замилування природою, красою, прагнення до самовдосконалення)

2. Презентація власних поробок за японськими мотивами, ілюстративних матеріалів та різних «цікавинок» про Японію

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

— Уявіть собі людину, наставника, який мав одночасно понад дві тисячі учнів і написав близько двох тисяч віршів. У 28 років він став відомим поетом, постригся в ченці й вирушив, усупереч умовлянням та пересторогам рідних, у далеку мандрівку. Він міг би стати багатим, але не став, задовольнившись плащем мандрівника, торбиною з нехитрим харчем, флейтою, записниками та хатинкою з бананового листя. Це — Мацуо Басьо. Басьо — псевдонім поета, який означає «бананова пальма», «бананове дерево» або «бананова хижа».

До віршів у японців особливе ставлення. Ними вони висловлюють свої думки, почуття. Вірші в Японії можна побачити скрізь: на серветках і рушниках, на ширмах і на стінах, на посуді й на аркушиках, прикріплених до дзвіночків біля вхідних дверей. Ще з давніх часів щосічня влаштовуються поетичні змагання: десятки тисяч японців читають вірші. найкращі з виконавців виступають на урочистій церемонії в присутності імператора. Однією з улюблених форм поезії сучасних японців є хоку. Кожен японець знає кілька десятків хоку, і найчастіше це — твори мацуо Басьо.

2. Виразне читання хоку вчителем

3. Обмін враженнями про прочитане

Записи до літературознавчих словничків

Хоку — жанр японської лірики, що складається з трьох рядків без рими.

В оригіналі вірша в першому і третьому рядках обов’язково по 5 складів, а в другому — сім. У перекладі така формула може й не зберегтися.

4. Актуальна бесіда

  • Яким темам присвячені хоку М. Басьо? (Природа, стосунки людини і природи, різні прояви життя)
  • Чому переклад одного й того самого хоку різними перекладачами так відрізняється? (Тому що японська мова багатозначна й особлива, складається з ієрогліфів-слів.)
  • Яке хоку вам найбільше сподобалося й чому?

5. Завдання з елементами пошуково-дослідницької роботи

На початку ХХ століття французький учений Андре Бельсер писав: «Жоден народ не надавав такого значення дивовижній красі природи і не спостерігав за нею так уважно й зблизька, як японці; і жоден народ не насолоджувався більше за японців мовчазною принадою мрії й самозосередження на своїх думках».

Саме тому віками вироблялися правила складання хоку й використання ними певної лексики. Були так звані «сезонні слова», які свідчили про конкретну пору року й не могли застосовуватися для опису інших природних сезонів.

Сезонні слова

Весна Літо Осінь Зима
Туман, серпанок, соловей, павутиння, квіти вишні та персика, жайворонок, метеликЗлива, зозуля, садіння рисової розсади, розквітлі півонії, спека, прохолода, полудневий відпочинок, світлякиМісяць (він сяє найяскравіше цієї пори), зірки, роса, збір урожаю, червоне кленове листя, хризантемиСніг, іній, лід, холод, теплий одяг на ваті, вогонь

а) Визначте за «сезонними словами», якій порі року (де це можливо) присвячене хоку.

б) Доведіть, що йдеться саме про японську національну поезію (за словами «сакура», «лотос», «Фудзіяма», «камелія», «садіння рисової розсади» й под.).

в) З’ясуйте, яке хоку утверджує бажання автора удосконалити світ, зробити його кращим. («Росинки крап-крап»)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Асоціативний диктант

  • Випишіть ті слова, які можуть характеризувати хоку: лаконічність (стислість), жартівливість, простота, метафоричність, різна кількість рядків, постійна кількість рядків, «сезонні слова», конкретність, увага до деталей, узагальненість, абстрактність висловлювання, протиставлення, багато епітетів, мало епітетів, багато порівнянь, мало порівнянь.
  • Знайдіть «третього зайвого».

♦ Сумо, дзю-до, самбо (самооборона, виникла в СРСР);

♦ М. Басьо, І. Такубоку, К. Хокусай (художник);

♦ Сакура, яблуня, хризантема (не є символом Японії).

VI. Домашнє завдання

Вивчити напам’ять 3-4 хоку, вміти їх аналізувати; зробити ілюстрації.

Мацуо Басьо. Хоку, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *