ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ХІД ЗАНЯТТЯ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ІІІ. Актуалізація опорних знань про стилі мовлення

1. Які ви знаєте стилі мовлення?

2. Який стиль найчастіше ви застосовуєте? Чому?

3. Поміркувати, як досягти вмінь і навичок невимушеного спілкування у будь-якому стилі мовлення.

Колективна робота з текстами

Прочитати тексти. Визначити стиль кожного. Аргументувати своє твердження. У яких джерелах може бути використаний кожний текст? Чому ви так уважаєте?

Текст 1

До цього заповідного закутка ми й подорожували. Весною береги його були невпізнанними. Про озеро нагадувало тільки коло напівзатоплених верб, що пускали у прибулу воду густі й руді, схожі на бороди, корені. Улітку ж повінь угамувалася й озеро ставало тихим притулком рибальських човнів, білого латаття й риб’ячої мільги, що незліченними табунцями втікала до Дніпра по вузенькому обмілілому рівчаку. А над волохатими від висохлого коріння хащами верболозу, повними комариного дзижчання й пищання улоговинами й заплавними травами височів піщаний горбочок, де й стояла мазана глиною і вапном лісникова сторожка (А. Топачевський).

Текст 2

Версій щодо того, чому першого квітня заведено розігрувати родичів, друзів і колег, — безліч. Та чи знаємо ми принаймні найцікавіші?

Італійці вважають, що на їхній землі ще за часів Стародавнього Риму цього дня відзначалося свято на честь божества Сміху.

Шанувальники екзотичної культури Індії стверджують: свято Жартів з давніх-давен припадало у цій країні на 31 березня, звідси й поширилася традиція по всьому світові.

На думку французів, появу Дня сміху спричинив указ одного з їхніх монархів, згідно з яким підданих зобов’язували перенести святкування Нового року з 1 квітня на 1 січня. Тих же, хто чинив по-своєму, стало модно піднімати на кпини і величати «першоквітневими дурнями».

А ось іще одне пояснення, яке виникло, вочевидь, у наших географічних широтах. Квітнева погода уславилася своїм непередбаченим норовом. Не знаєш, чого чекати, — повені чи морозу. Наші пращури сподівалися задобрити й розвеселити вередливу природу жартівливим словом одне до одного і вдалим розіграшем (О. Гордова).

Текст 3

Слово «автобіографічний» — іншомовного походження. Грецькі корені цього слова перекладаються так: «autos» — «сам», «bios» — «життя», «grapho» — «пишу». В українській літературі, як і в інших літературах світу, є чудові автобіографічні твори: «Казка мойого життя» Богдана Лепкого, «Зачарована Десна» Олександра Довженка, «Третя Рота» Володимира Сосюри, «Волинь» Уласа Самчука, «Щедрий вечір» і «Гуси-лебеді летять» Михайла Стельмаха, «Через місточок», «Блакитна дитина», «На коні й під конем», «Прожити й розповісти» Анатолія Дімарова… Головний герой у таких книгах читачами ототожнюється з образом конкретного письменнника, який розповідає про все своє життя чи про певний його період, наприклад, лише про дитинство (Є. Пасічник).

Назвати особливості тексту публіцистичного стилю. Перевірити себе за підручником. Опанувати матеріал вам допоможе виконання наступного завдання.

Робота з таблицею з творчим завданням

Розглянути таблицю. Скласти наукове монологічне висловлювання про особливості текстів публіцистичного стилю. Поміркувати над структурою і послідовністю висловлювання.

Основні жанри публіцистичного стилю: лист у газету, фейлетон, інтерв’ю, репортаж, нарис, стаття, допис; радіо-, кіно-, телепубліцистика тощо
Мета текстів публіцистичного стилю: передача точної та яскравої інформації у доступній формі про найважливіші події в житті нашої країни та за кордоном, а також вплив на читача (слухача)
Ознаки публіцистичного стилю: інформативність, фактичність, логічність, образність, відвертість

Творче конструювання

Прочитати початок тексту. Якою інформацією ви володієте з порушеної проблеми? Визначити стиль і жанр тексту. Довести свою думку.

У день Різдва Христового грамотні міщани, дяки, школярі та церковні співаки збиралися й носили по хатах відомий ляльковий театр під назвою вертеп.

Походження вертепу можна віднести до часів гетьмана Конашевича Сагайдачного, до 1600–1620 років, коли цей гетьман відновив київську братську школу та Академію… (О. Воропай).

Дібрати влучний і переконливий заголовок, який би зацікавив читача. Поміркувати, яке продовження може мати цей текст. Закінчити його.

ІV. Підсумок

Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

V. Домашнє завдання

Уявити ситуацію: ви кореспондент газети «Наддніпрянська правда». До вашого міста завітали туристи-школярі з Білорусі. Вам необхідно взяти інтерв’ю у дітей про умови, створені школою, містом і державою, для туризму й подорожування учнів. Записати можливий діалог.

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *