РОЗМНОЖЕННЯ Й РОЗВИТОК ПТАХІВ. ВИВОДКОВІ ТА НАГНІЗДНІ ПТАХИ, БІОЛОГІЯ

Розмноження й розвиток птахів. Виводкові та нагніздні птахи, біологія

Хід заняття Розмноження й розвиток птахів. Виводкові та нагніздні птахи, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. Як улаштовані органи дихання птахів?
  2. Як улаштована травна система птахів?
  3. Як улаштована кровоносна система птахів?
  4. Як розмножуються плазуни?
  5. Чим відрізняються системи розмноження земноводних і плазунів?

II. Вивчення нового матеріалу

Розмноження

Статеві залози птахів — сім’яники та яєчники. У самців є по два сім’яники й два сім’япроводи. У самок — один яєчник (другий редукований) і один яйце-від. Запліднення внутрішнє. Розвиток зародка відбувається в яйці.

Яйця птахів великі, вкриті білковою, двома підшкаралупними й вапняною (шкаралупою) оболонками. Ці оболонки утворює організм матері під час проходження яйця по яйцеводах. Вони оберігають яйця від проникнення мікроорганізмів, механічних ушкоджень і висихання, а також забезпечують його запасом води.

Зародок утворює зародкові оболонки, що забезпечують його життєдіяльність і розвиток у повітряному середовищі. Це амніон (замкнений мішок, усередині якого знаходиться зародок), алантоїс (є органом дихання й зародковим сечовим міхуром) і хоріон (серозна оболонка, зростається з алантоїсом).

У період розмноження характерною ознакою птахів є шлюбне поводження. Його головною метою є приваблення партнера й охорона гніздової території. Шлюбне поводження може виражатися в співі, виконанні «танців», токуванні самців тощо. У більшості видів птахів обов’язковим елементом шлюбного поводження є шлюбна пісня. Вона дозволяє самкам ідентифікувати самців свого виду, а самцям — позначати розміри зайнятої ними території.

Розвиток

Ембріональний етап розвитку птахів відбувається під час інкубації (процесу обігріву яєць, у результаті якого відбувається розвиток зародка). Інкубація забезпечується дорослими птахами, які насиджують кладку або в інший спосіб забезпечують обігрів яєць (смітні кури згрібають купи з ґрунту й гнилої рослинності, що, перегниваючи, виділяє необхідне для яєць тепло).

Пташенята, що вилупилися, бувають двох типів — виводкові та нагніздні. Виводкові пташенята цілком вкриті пухом, з відкритими очима. Через певний час вони можуть самостійно супроводжувати дорослих птахів. Нагніздні пташенята лише в деяких місцях вкриті негустим пухом. Їхні очі й вушні отвори закриті. Вони досить тривалий час вимушені перебувати в гнізді й вигодовуватися дорослими птахами.

Турбота про потомство

Тією чи іншою мірою всі птахи піклуються про потомство. Воно полягає в спорудженні гнізда, висиджуванні яєць, вигодовуванні, обігріві й захисті пташенят тощо. Але деякі види (звичайна зозуля) пташенят не висиджують, а підкладають свої яйця в гнізда інших видів, які й вигодовують їхнє потомство.

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

  • Де утворюється яйце?
  • Якою є будова яйця птахів?
  • Які функції виконують зовнішні оболонки яйця?
  • Чим відрізняються нагніздні та виводкові пташенята?

Розмноження й розвиток птахів. Виводкові та нагніздні птахи, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *