Урок № 46 Тема. Розмаїтість птахів. Роль птахів у екосистемах, їхнє значення для людини, біологія, 8 клас

Урок № 46 Тема. Розмаїтість птахів. Роль птахів у екосистемах, їхнє значення для людини, біологія, 8 клас

Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності, а також значенням у природі й житті людини представників надрядів Пінгвіни, Безкільові та Кільові (ряди Дятлоподібні та Горобцеподібні) птахи.

Обладнання й матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Птахи боліт і узбереж водойм», «Птахи лісу», фотографії й малюнки птахів.

Базові поняття й терміни уроку: Пінгвіни, Безкільові та Кільові птахи, Дятлоподібні, Горобцеподібні.

 

 

ХІД УРОКУ № 46 Тема. Розмаїтість птахів. Роль птахів у екосистемах, їхнє значення для людини, біологія, 8 клас

 

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання до учнів

  1. Якою є будова яйця птахів?
  2. Які функції виконують зовнішні оболонки яйця?
  3. Чим відрізняються нагніздні та виводкові пташенята?

 

II. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення учнів

  • Надряд Пінгвіни.
  • Надряд Безкільові птахи.
  • Ряд Дятлоподібні.
  • Ряд Горобцеподібні.

Бесіда з аналізом повідомлень учнів про ряди птахів (проводиться з одночасним заповненням таблиці)

Ряд або надряд

Особливості будови й життєдіяльності

Значення

Представники

ПінгвіниОперення коротке, щільне, без аптерій, грудина і грудна мускулатура добре розвинені. Крила перетворені на ласти (вкриті лускоподібним пір’ям). Водні форми. Харчуються рибою й водними безхребетнимиРаніше були об’єктом промислу. Тепер кількість пінгвінів скорочується. Потребують охорониІмператорський пінгвін, пінгвін Аделі, галапагоський пінгвін
Безкільові птахиПір’я примітивне, без щільного зчеплення борозенок. Аптерії відсутні. Передні кінцівки (крила) недорозвинені або відсутні, задні кінцівки довгі й міцні, добре розвинені. Грудина невелика, кіль відсутнійДеякі є об’єктом промислу. Деякі види вирощуються в неволіАфриканський страус, ему, казуар, нанду, ківі
ДятлоподібніПереважно деревні птахи дрібних і середніх розмірів, нагніздні. Дзьоб у більшості прямий, долотоподібний. Більшість харчується комахами, які живуть у деревині. Переважно кочують або осілі птахиРегулюють кількість стовбурних шкідників у лісах і паркахВеликий строкатий дятел, сивий дятел, вертишийка, жовна чорна
ГоробцеподібніНайбільший ряд птахів за кількістю видів. Зовнішній вигляд представників дуже різнома­нітний. Більшість видів дрібні, але є середні й великі (родина Воронові) види. Переважно комахоїдні, але є всеїдні та рослиноїдні (але пташенят вигодовують комахами) видиКомахоїдні види мають велике значення для регуляції кількості багатьох видів комах. Зерноїдні види можуть завдавати певної шкоди культурним рослинамВорон, грак, галка, ластівки, повзик, сіра ворона

 

Пінгвіни

Пінгвіни

Cтраус

Cтраус

Cиниця

Cиниця

 

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

  • Чим пінгвіни відрізняються від решти птахів?
  • Чим безкільові птахи відрізняються від решти птахів?
  • Дайте стислу характеристику ряду Дятлоподібні.
  • Дайте стислу характеристику ряду Горобцеподібні.

Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів

  • Проведіть порівняння рядів Дятлоподібні та Горобцеподібні.

 

IV. Домашнє завдання

Урок № 46 Тема. Розмаїтість птахів. Роль птахів у екосистемах, їхнє значення для людини, біологія, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків біології 8 клас
