ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ДЖ. ЛОНДОНА. ОПОВІДАННЯ «ЖАГА ДО ЖИТТЯ», ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Життєвий і творчий шлях Дж. Лондона. Оповідання «Жага до життя», зарубіжна література

Не кожний опір біді нагороджується порятунком від загибелі, та загибель завжди починається із втрати волі.
Л. Леонов

Хід заняття Життєвий і творчий шлях Дж. Лондона. Оповідання «Жага до життя», зарубіжна література

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Робота з епіграфом

— Як ви розумієте ці слова?

— Про яких сильних, мужніх людей, що проявляли силу волі в боротьбі з долею, ви знаєте? (Прометей, Геракл, Робінзон Крузо, Дік Сенд, місіс Уелдон, Геркулес, Олександр Мересьєв)

2. Слово вчителя

— Сьогодні на уроці ми познайомимося із життям сильних та мужніх людей: один з них — чоловік, що реально існував, знаменитий письменник Джек Лондон, другий — безіменний герой його уславленого оповідання.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з життям та творчістю Дж. Лондона

Відомий американський письменник Джек Лондон (справжнє ім’я — Джон Гріффіт) виріс у сім’ї вітчима, ірландського фермера Джона Лондона. Згадуючи дитячі роки, Дж. Лондон писав: «Я народився в бідній сім’ї, часто бідував і нерідко голодував. Я ніколи не знав, що означає мати власні іграшки. Бідність була нашою супутницею завжди». Навчаючись у початковій школі, Джек одночасно продає газети. Двічі на день, рано-вранці до початку занять і ввечері після школи, він бігає вулицями міста, розносячи і продаючи пресу.

Замість коледжу, про який хлопець не міг і мріяти, він починає працювати на консервній фабриці, де робочий день продовжувався 12–14 годин на добу, а платня за годину складала всього 10 центів. У 15 років для Джека починається нове життя, сповнене пригод і небезпек. Він вирішив зайнятися незаконним виловом устриць у затоці Сан-Франциско.

Парадокс: сміливість і відвага, що їх проявив хлопець під час набігів, призвели до того, що йому запропонували працювати у рибачому патрулі, де небезпеки було не менше, хоча охоронці й перебували під захистом закону.

Незважаючи на те що змалку хлопцеві доводилося багато й важко працювати, він завжди знаходив час для читання книг і був постійним відвідувачем публічних бібліотек.

Лондонові не було ще й 20-ти років, коли він узяв участь у конкурсі на краще оповідання, організованому Сан-Франциською газетою «Колл». Юнак написав оповідання «Тайфун біля берегів Японії», за який йому було присуджено 1-шу премію.

Ціною неймовірних зусиль Джек вступає до університету, мріючи про навчання. «Нестача коштів, а крім того, усвідомлення того, що університет не дає мені потрібного й відбирає у мене занадто багато часу,— все це примусило мене піти»,— писав Дж. Лондон. 1896 року Дж. Кармак відкрив у районі Клондайку великі поклади золота. Це відкриття стало сигналом для початку «золотої лихоманки». Тисячі людей вирушили до Аляски, прагнучи легкого й швидкого збагачення. Серед золотошукачів опинився і Дж. Лондон. Проте розбагатіти йому не вдалося. Пробувши на Алясці близько року, він захворів на цингу й повернувся до Сан-Франциско таким самим бідняком, яким і поїхав. Але річне перебування на Півночі стало для нього «останнім університетом». «У Клондайку я знайшов себе,— писав він,— там усі мовчать. Усі думають. Там у вас складається правильний погляд на життя. Сформувалось і моє світосприйняття». Саме завдяки перебуванню на Алясці Дж. Лондон і написав свої північні оповідання. Перше з них — «За тих, хто в путі» — було надруковано 1899 року Північні оповідання були початком літературної слави Дж. Лондона. Усього 40 років продовжувався життєвий шлях письменника, та літератур- на спадщина його велика: за життя Дж. Лондона вийшло 50 написаних ним книжок. Кращі з них — «Жага до життя», «Біле ікло», «Мартін Іден», «На берегах Сакраменто».

2. Складання хронологічної таблиці життя та творчості Дж. Лондона

3. Теорія літератури

Оповідання — це епічний жанр, невеликий прозовий твір, сюжет якого будується на одному, інколи декількох епізодах з життя одного або кількох персон.

4. Читання оповідання «Жага до життя»

5. Виявлення читацьких вражень учнів

— Що вразило вас у прочитаному творі?

— Які почуття виникли під час читання?

— Чим це оповідання не схоже на інші твори, які ми читали? (Суворі обставини, реалістичність зображення)

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія

— Чи можна віднести епіграф уроку і до автора твору, і до його героя? (Так. Обидва мужньо боролися з життєвими обставинами, і хоч доля була жорстокою до них, прагнули досягти чогось у житті.)

IV. Домашнє завдання

Підготувати стислий переказ оповідання Дж. Лондона «Жага до життя», вивчити визначення оповідання.

Життєвий і творчий шлях Дж. Лондона. Оповідання «Жага до життя», зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *