ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КЛАСУ ССАВЦІ, БІОЛОГІЯ

Загальна характеристика класу Ссавці, біологія

Хід заняття Загальна характеристика класу Ссавці, біологія

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

 1. Як улаштована опорно-рухова система плазунів?
 2. Як улаштовані органи дихання плазунів і птахів?
 3. Як улаштована кровоносна система плазунів і птахів?

II. Вивчення нового матеріалу

Загальна будова тіла в ссавців така сама, як і в рептилій. Залежно від способу життя зовнішній вигляд ссавців може істотно відрізнятися. У літаючих форм (кажани) є крила. Водні форми (кити) мають обтічну форму тіла, підземні мешканці (кроти) — кінцівки, що риють.

Покриви тіла

На відміну від рептилій і птахів для ссавців характерна наявність великої кількості різноманітних залоз. Шкірні залози ссавців:

 • потові (виділяють піт);
 • сальні (виділяють секрети, що змащують волосся і шкіру);
 • пахучі (видозмінені сальні або потові залози);
 • молочні (видозмінені потові залози).

Шкірні покриви ссавців утворюють велику кількість похідних. Вони виконують різноманітні функції, в основному зберігають тепло й захищають від несприятливих зовнішніх впливів. Рогові похідні шкіри:

 • волосся;
 • кігті;
 • нігті;
 • копита;
 • луска;
 • роги (крім рогів оленів).

Суцільний покрив волосся ссавців утворює міх. Він недовговічний і періодично оновлюється. Зміна волосяного покриву називається линькою. Типи волосся ссавців:

 • пухове волосся (пух — коротке м’яке волосся);
 • остьове волосся (ость — товсте й пружне волосся);
 • чутливе волосся (вібриси — органи дотику).

Видозміни волосся ссавців:

 • голки (у їжака);
 • щетина (у кабана).

Будова скелета ссавців також дуже схожа на будову скелета рептилій. На відміну від рептилій кінцівки ссавців розташовані під тулубом. У них збільшується відносний об’єм мозкової частини черепа. У більшості видів сім шийних хребців.

М’язова система ссавців представлена значною кількістю різноманітних м’язів. Вони забезпечують можливість складних рухів тіла.

Травний тракт ссавців включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник. Зуби ссавців диференційовані й поділяються на різці, ікла, передко-рінні та корінні. Загальна кількість зубів та їх розподіл по групах постійні для кожного виду і служать важливою систематичною ознакою.

Шлунок ссавців у зв’язку зі спеціалізацією харчування може диференціюватися на кілька відділів. Так, у жуйних копитних, які харчуються грубими рослинними кормами, він складається з чотирьох відділів: рубця, сітки, книжки й сичуга.

У кишечнику виокремлюють тонку, товсту і пряму кишки. На межі між тонкою й товстою кишками розташована сліпа кишка. До травних залоз ссавців належать слинні залози, залози шлунка й кишечнику, печінка (має жовчний міхур) і підшлункова залоза.

Орган дихання ссавців — легені. Крім легенів до органів дихання належать гортань, трахея і бронхи. Характерною є наявність діафрагми — куполоподібного м’яза, що розділяє грудну й черевну порожнини. Дихання відбувається за рахунок зміни об’єму грудної клітки, що виникає внаслідок рухів ребер або скорочення діафрагми.

Серце ссавців чотирикамерне, складається з двох передсердь і двох шлуночків. Є два кола кровообігу. Еритроцити ссавців без’ядерні, зазвичай округлої форми. Видільна система представлена тазовими нирками, сечоводами й сечовим міхуром.

Центральна нервова система складається з тих самих частин, що й нервова система плазунів, але півкулі переднього мозку розвинені значно більше. У більшості ссавців кора півкуль утворює звивини, що збільшують поверхню мозку.

Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення в більшості ссавців оберігають два повіки й мигальна перетинка. Форма рогівки опукла, а кришталика — лінзоподібна. Акомодація ока досягається з допомогою зміни форми кришталика.

Орган слуху складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вух, у середньому вусі — три слухові кісточки (стремінце, коваделко й молоточок).

Органи дотику представлені в основному добре розвиненим волоссям. Спеціалізоване дотикальне волосся називається вібрисами. Органи нюху розвинені дуже сильно. Добре розвинені й органи смаку, що розміщаються у вигляді сосочків на поверхні язика.

III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

 • Як улаштовані органи дихання ссавців?
 • Як улаштована травна система ссавців?
 • Як улаштована кровоносна система ссавців?

Загальна характеристика класу Ссавці, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *