Сезонні явища в житті ссавців. Поводження ссавців, біологія
Хід заняття Сезонні явища в житті ссавців. Поводження ссавців, біологія
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
- Дайте стислу характеристику ряду Парнокопитні.
- Дайте стислу характеристику ряду Непарнокопитні.
- Який спосіб життя ведуть Примати?
- Чому ластоногі утворюють величезні скупчення на деяких ділянках берега?
II. Вивчення нового матеріалу
Ієрархія — система поведінкових зв’язків між особинами в групі, що регулює їхні взаємини, доступ до їжі, прихистку, особин протилежної статі. Ієрархія може бути стійкою в часі (абсолютне домінування) або нестійкою, змінюючись залежно від обставин (відносне домінування).
За абсолютного домінування особина А завжди домінує над особиною Б, а особина Б — над особиною В тощо. Тобто кожна особина має свій постійний ранг. У випадку відносного домінування окремі ланки ієрархії можуть бути оборотними. Наприклад, у присутності особини А особина Б домінує над особиною В, а за її відсутності особина В домінує над особиною Б (залежні ранги особин).
Сезонні явища в житті ссавців
У ссавців, що живуть в умовах сезонного клімату, виокремлюють кілька основних періодів річного циклу. Це період підготовки до розмноження, розмноження, турбота про немовлят, період підготовки до зимівлі, зимівля.
У період підготовки до зимівлі багато ссавців інтенсивно харчуються, накопичуючи жирові запаси. Деякі види запасають корми, а інші мігрують. Деякі види проводять зимівлю у стані сплячки. При цьому їх рівень обміну речовин істотно знижується, температура тіла також знижується.
Поводження, пов’язане з розмноженням
У період розмноження багато ссавців суперничають за шлюбних партнерів. Формування пар для розмноження при цьому може бути результатом суперництва самців або вибору самок. Суперництво самців у різних видів виглядає як ритуальні бої, залякування, оцінювання бойових можливостей суперника та, іноді, справжні бійки.
Після розмноження домінуючою формою поводження в ссавців стає турбота про потомство, що є однією з основних причин еволюційного успіху цього класу.
Турбота про потомство — це дії тварин, що забезпечують кращі умови виживання й розвитку потомства. У ссавців турбота про потомство проявляється у вигляді пасивного або активного догляду за дитинчатами. За пасивного догляду за потомством (у єхидни й сумчастих) дорослі особини ссавців носять із собою яйця або молодих тварин у спеціальних заглибленнях на шкірі, у складках, сумках. При цьому дитинчата харчуються молоком матері. За активного догляду за потомством дорослі особини ссавців улаштовують прихисток для дитинчат, годують, обігрівають і захищають їх. Крім того, у багатьох ссавців батьки навчають дитинчат знаходити їжу й розпізнавати ворогів.
Складне поводження
Складне поводження — це поводження, що визначається як уродженими реакціями (інстинктами), так і результатами засвоєння власного життєвого досвіду. Чим складніше й гнучкіше поводження, тим більшу роль у ньому відіграє досвід. Тварини можуть приймати рішення на основі простих емпіричних правил, які допомагають їм пристосовуватися до конкретних особливостей навколишнього середовища.
III. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
- Які сезонні зміни в житті ссавців вам відомі?
- Чим відрізняється зграя риб від групи дельфінів?
- Навіщо копитним потрібні роги?
- Чим визначається складне поводження?
Приклади питань і завдань для самостійної роботи
- Запропонуйте способи дресування тварин, що використовують особливості їхнього поводження в природному середовищі.
Сезонні явища в житті ссавців. Поводження ссавців, біологія
Повернутися на сторінку Біологія